×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

10 sposobów, jak płacić mniejsze rachunki za wodę i energię

naszmajster.plOpłaty za wodę i energię elektryczną coraz szybciej rosną. Coraz częściej zastanawiasz się, co zrobić, aby płacić niższe rachunki. A sposobów jest wiele. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach - oto one!


Po pierwsze – kupując sprzęty do domu, pamiętaj, aby wybierać te energooszczędne.
Warto zainwestować w lodówkę, pralkę czy zmywarkę o wysokiej klasie energooszczędności, np. A+. Szczególnie zwróć uwagę na parametry pralki – ważne, aby nie tylko oszczędzała prąd, ale i wodę. Z pewnością takie sprzęty będą nieco droższe, ale inwestycja bardzo szybko się zwróci – i co więcej – pozwoli na comiesięczne spore oszczędności!

Po drugie – zrezygnuj z ręcznego mycia naczyń, koniecznie zainwestuj w zmywarkę!
Mycie naczyń w zmywarce pozwala ograniczyć zużycie wody nawet sześciokrotnie! Używanie zmywarki ma jeszcze kilka innych zalet – to rozwiązanie bardzo ekologiczne, pozwala znacznie ograniczyć czas poświęcamy na zmywanie, naczynia są dokładnie umyte i wysuszone, a dłonie zadbane.

Po trzecie – jeśli masz ogród, to do podlewania możesz wykorzystać deszczówkę.
To pozwoli na sporą oszczędność wody z wodociągów. Nie musisz wcale budować specjalnej deszczowni, czasami wystarczy artystycznie wkomponowana beczka, która będzie zbierać wodę, a rośliny z pewnością będą lepiej rosły, gdy podlejesz je deszczówką.

Po czwarte – wymień żarówki i świetlówki w domu na energooszczędne.
To prawda, że są sporo droższe od „zwykłych” żarówek, ale będą świeciły o wiele dłużej – inwestycja na pewno się zwróci.

Po piąte – pamiętaj, aby wychodząc z pomieszczenia zawsze gasić wszystkie światła.
Nie ma sensu, aby było w nim jasno, kiedy ciebie tam nie ma, a przecież za zużyty prąd musisz zapłacić. Spróbuj wypracować sobie nawyk automatycznego wyłączania wszystkich świateł.

Po szóste – wyłączaj wszystkie sprzęty na noc.
Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie listew z gniazdkami elektrycznymi i wyłączanie całości na noc lub podczas twojej nieobecności. Jeśli aktualnie nie używasz jakiegoś sprzętu – odłącz go z kontaktu. Wbrew pozorom nie pracujące urządzenia również pobierają prąd, oczywiście o wiele mniej, ale zawsze. Biorąc pod uwagę fakt, że w przeciętnym domu jest przynajmniej kilkanaście urządzeń elektrycznych, szacuje się, że sprzęty w trybie „stand by” zużywają nawet do 10% energii, za którą musisz zapłacić. Ta zasada dotyczy szczególnie komputerów. Wiele osób ma w zwyczaju nie wyłączać komputera lub laptopa na noc lub na moment, kiedy wychodzą z domu. Jeśli do nich należysz – koniecznie musisz to zmienić!

Po siódme – unikaj cieknących kranów!
Zniszczone uszczelki, przerdzewiałe rury, niedokładnie zakręcony kran – a woda cieknie. Nie zdajemy sobie sprawy, ile wody ucieka kropelka po kropelce. Wystarczy zrobić proste doświadczenie i podstawić naczynie pod kapiący kran, a potem sprawdzić, ile jej się nazbierało przez kilka godzin.

Po ósme – prysznic zamiast wanny.
Pod prysznicem zużywamy średnio do mycia tylko 20-30% wody potrzebnej do kąpieli w wannie. Ponadto mycie się pod prysznicem jest bardziej higieniczne i jest świetnym rozwiązaniem do małych łazienek, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni.

Po dziewiąte – jeśli masz dom wolnostojący lub szeregowy, to warto rozważyć instalację baterii lub paneli słonecznych.
To spora inwestycja, niekiedy sięgająca nawet kilkunastu tysięcy złotych, ale szacuje się, że zwraca się po okresie 4-5 lat. Odnawialna energia wygenerowana z promieni słonecznych może być użyta do ogrzewania domu lub podgrzewania wody. Jeśli warunki twojego domu lub jego otoczenia na to pozwalają, to pomyśl również nad innymi odnawialnymi źródłami energii.

Po dziesiąte – wypracuj sobie drobne nawyki podczas prac domowych, które pozwolą ci zaoszczędzić wodę i prąd, np. podczas mycia zębów zakręcaj wodę lub nalewaj ją do kubeczka, podczas zmywania naczyń przygotuj miskę, w której umyjesz naczynia, a potem je tylko opłucz pod bieżącą wodą, pralkę nastawiaj na tryb „szybkiego prania” - ubrania będą i tak czyste, a pralka zużyje mniej wody i energii.


autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Kupujemy mieszkanie, Rodzaje nawierzchni, Małe dziecko w domu – jakie zabezpieczenia?
Słowa kluczowe: