×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

10 zasad ekobudowy

naszmajster.plDomy przyjazne środowisku i mieszkańcom, wolne od toksycznych substancji i chemikaliów, oszczędzające wodę, prąd i ciepło, dające możliwość recyklingu – to nie idylliczne wymysły ekologów, ale sposób na zdrowe życie zyskujący coraz większą popularność. O czym pamiętać przy budowie i urządzaniu ekologicznego domu?


Ludzie stają się coraz bardziej świadomi faktu, że ich sposób życia i postępowanie ma ogromny wpływ nie tylko na ich zdrowie, otoczenie, ale też na środowisko naturalne. Dlatego coraz więcej osób kładzie nacisk na ekologiczność budynku, i to zarówno w kwestii materiałów budowlanych, jak i wyposażenia i późniejszego użytkowania. Co więcej – do głównych zalet domów ekologicznych można też zaliczyć fakt, że mogą one generować duże oszczędności.


Ekologiczny dom – czyli jaki?

Za ekodomami ciągle jeszcze ciągnie się stereotyp, że są to małe drewniane domki, położone w leśnej głuszy, z dala od cywilizacji, w których mieszkańcy korzystają tylko z naturalnych produktów. Nic bardziej mylnego. Ekologiczny dom to taki, który został zbudowany z materiałów wolnych od szkodliwych substancji, najlepiej naturalnych, w którym zachodzi odpowiednia cyrkulacja powietrza i wpada odpowiednia ilość światła słonecznego. Do głównych cech ekodomów zalicza się również ich oszczędne zużycie mediów: energii, gazu, wody. Ważna jest dobra izolacja domu, szczelne okna i wykorzystanie naturalnych zasobów. Projektanci ekologicznych domów zwracają też uwagę na otoczenie domu, możliwości recyklingu i ponownego zużycia odpadów. Naturalnym dopełnieniem są zdrowe materiały wykończeniowe i energooszczędne sprzęty.


Jak eko budować i wyposażać?

Oto 10 podstawowych zasad, o których trzeba pamiętać budując i wyposażając ekologiczne domy.

  1. Projekt domu – warto wybierać taki, który ma najlepszy współczynnik A/V (czyli stosunek powierzchni ścian zewnętrznych stykających się z powietrzem lub gruntem do kubatury ogrzewanych pomieszczeń). Warto wybrać projekt domu o prostej bryle z dwoma kondygnacjami i płaskim dachem – taki układ generuje najmniejsze straty ciepła. Jeśli z różnych względów musi być stromy dach, to najlepiej wybrać dach dwuspadowy z jak najmniejszym skosem.
  2. Materiały – tylko te pozbawione toksycznych substancji, najlepiej naturalne lub produkowane bez szkody dla środowiska naturalnego. Warto wybierać te, które mają ekologiczne znaki jakości przyznawane przez polskie i zagraniczne stowarzyszenia. Najstarszym europejskim certyfikatem dla produktów przyjaznych środowisku jest Błękitny Anioł, inne warte uwagi to: niemiecki TUV, C2C (Cradle for Cradle), FSC, znak ECO, certyfikat Instytutu Darmstadt, E.L.F. (Emission Loesemittel Frei) czy oznaczenie wdrożenia w firmie systemu jakości opartego na normie ISO 14001.
  3. Otoczenie – najlepiej wybrać działkę lekko pochyloną na południe, a najdłuższy bok domu osadzić na linii wschód-zachód. Daje to możliwość na przyjęcie większej ilości energii w południe i w godzinach popołudniowych. Do domu wpada więcej światła, a odpowiednio ustawione panele słoneczne dostarczają dodatkowej energii. W pobliżu domu warto zaplanować mały ogród, a w nim miejsce na kompostownik i systemy do zbierania wody deszczowej.
  4. Dobra izolacja – przede wszystkim dachu, bo to jest właśnie powierzchnia o największych stratach ciepła. Druga sprawa to ocieplenie budynku, ale dobrze też pamiętać o dobrej izolacji piwnicy – do gruntu może uciekać duża ilość ciepła. Im mniejsze straty ciepła, tym mniej energii trzeba zużyć na jego wyprodukowanie. Dobrze zaizolowany dom daje o wiele większy komfort cieplny, znacznie ogranicza emisję CO2 i co ważne – pozwala na spore oszczędności.
  5. Szczelne okna – podwójne szyby w oknach pozwalają na redukcję strat ciepła z pomieszczeń nawet o połowę. Alternatywą są taśmy uszczelniające do okien i drzwi. W połączeniu z dobrze zaizolowanym dachem pozwalają na znacznie mniejsze wydatki na energię i ogrzewanie.
  6. Ogrzewanie – obniżenie temperatury już o 2ºC powoduje obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 10%. Podczas budowy domu pomyśl o takim sposobie ogrzewania pomieszczeń, który generuje najmniej strat, a daje duży komfort cieplny. Warto rozważyć tu opcję ogrzewania podłogowego. Pamiętaj też o kilku dobrych nawykach powalających na oszczędności na ogrzewaniu – wyłączaj ogrzewanie na czas wietrzenia pomieszczeń lub pod swoją nieobecność.
  7. Ekologiczne farby – produkcja „tradycyjnych” farb to jedna z gałęzi przemysłu o najwyższej szkodliwości dla środowiska, dlatego warto wybierać ich ekologiczne odpowiedniki. Warto też sięgać po farby na bazie wody (a nie oleju), bo są po prostu zdrowsze. Nie mają w swoim składzie drażniących substancji wywołujących bóle głowy, podrażniających błony śluzowe, a których wdychanie może mieć jeszcze poważniejsze skutki zdrowotne (np. nowotwory płuc).
  8. Tapety – przy zakupie nowych tapet warto zwrócić uwagę, aby miały w składzie jak najwięcej naturalnych składników. Trzeba unikać szczególnie tzw. VOC, czyli lotnych związków organicznych, które mogą szkodzić zdrowiu. Jeśli planujemy zmianę tapet, to zdecydowanie lepiej je zerwać, a nie rozpuszczać przy użyciu specjalnych chemikaliów.
  9. Meble – warto szukać takich, które posiadają jeden z wymienionych wcześniej certyfikatów, gdyż to świadczy o wysokiej jakości materiałów, z których zostały wykonane. Wybierajmy te produkowane z naturalnych surowców, przede wszystkim z drewna. Znak FSC jest potwierdzeniem, że drewno meblarskie pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
  10. Sprzęty AGD – pralka, zmywarka, lodówka, czajnik, kuchenka – warto postawić na modele energooszczędne. Chłodziarki, jeśli dodatkowo mają systemy automatycznego usuwania szronu i wilgotności, pozwalają na dodatkowe oszczędności rzędu 20%. Dobrze postawić ją w miejscu nie nasłonecznionym, z dala od okna i wszelkich źródeł ciepła – to jeszcze poprawi jej działanie. Płyta indukcyjna wykorzystuje o wiele więcej ciepła (ok. 90%) niż np. palniki żeliwne (tylko 55%). Pamiętaj, aby dopasowywać wielkość garnków do palników. Zmywarki do mycia zużywają 6 razy mniej wody niż podczas tradycyjnego zmywania. Jeśli dodatkowo kupimy zmywarkę ekologiczną (BIO) – dzięki skróconemu cyklowi suszenia zaoszczędzimy dodatkowe 30%.

autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Budowa , Inne
Podobne: Ogród zimowy, czyli zielona oaza na cały rok, Rodzaje balkonów oraz sposoby ich konstruowania, Kojec i buda dla psa, Okna pasywne, Prywatny basen – budowa
Słowa kluczowe: projekt domów, projekty domów, budowa domu, dom budowa, budowa domów,