×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Warto waszym zdaniem obecnie pracować w Policji? Trudno dostać tam pracę?
adamm90, 16 sie 12:54
Wielu z nas staje przed tym pytaniem kiedy nasza pralka niestety ulega awarii. Czasami okazuje...
maksik, 16 sie 11:32
Mam nietypowe pytanie, mam w domu płaski dach i chciałbym zamontować w nim okno. Znalazłem...
maksik, 16 sie 09:05
 

Alarm w domu

Bezpieczeństwo, to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, bez zaspokojenia której nie mogą być spełnione inne potrzeby. Od wieków takim bezpiecznym miejscem na świecie jest własny dom. Każdy chce, by miejsce to było pewną przystanią, gdzie najbliżsi będą mogli schronić się przed problemami i niebezpieczeństwem.

Jednak czasy, w których żyjemy sprawiają, że nie zawsze możemy znaleźć w domu bezpieczeństwo. Przed intruzami pojawiającymi się z zewnątrz skuteczną barierę pełnią systemy alarmowe.
Domowe alarmy chronią nie tylko przed złodziejami czy wandalami. Posiadają znacznie więcej zalet. Bronią mienia i życia domowników na wiele sposobów. Przede wszystkim służą do ochrony przed zagrożeniami związanymi z codziennym użytkowaniem domu. Alarmy można wyposażyć w czujki gazu, zarówno metanu, propan-butanu, jak również dwutlenku węgla czyli czadu. Urządzenia te wykrywają wyciek gazu z nieszczelnej instalacji i automatycznie włączają wentylację w pomieszczeniu. Dla bezpieczeństwa, czujki wykrywające gaz ziemny, instaluje się także w kuchni i łazience, czyli w miejscach, w których znajdują się podgrzewacze wody. W przypadku, gdy posiadamy samochód wyposażony w instalacje gazową, bezpieczeństwo zapewnia czujka LPG zamontowana w garażu. Urządzenia służące do wykrywania czadu znajdą swoje zastosowanie w kotłowni, a także w pomieszczeniach z kominkiem. Alarm może także być wyposażony w czujkę zalania wody, która wcześniej wykrywa zagrożenie.

Decyzję o instalacji systemu alarmowego chroniącego gospodarstwo domowe, warto podjąć już na etapie projektowania domu, jednak, dzięki nowym technologiom, praktycznie na każdym etapie budowy lub użytkowania można zamontować taki system.

Montażu, na etapie budowy domu, najlepiej jest dokonać jeszcze przed jego wykończeniem. System antywłamaniowy instaluje się wtedy, gdy gotowe są już wszystkie ściany działowe, wstawiono drzwi i okna, a także ustalono rozmieszczenie poszczególnych urządzeń. Wtedy też wykonuje się tzw. instalację przewodową. Przewody montuje się zazwyczaj pod warstwą tynku, a ich końcówki wyprowadzone są w ustalonych miejscach. Każdy element systemu musi być podłączony do centrali za pomocą osobnego przewodu. Montaż alarmu na późniejszym etapie nie jest jednak równoznaczny z koniecznością kucia ścian. W późniejszym okresie budowy, a także już podczas użytkowania montuje się w domach alarm bezprzewodowy.


Rodzaj systemu antywłamaniowego zależy od indywidualnych potrzeb. Wyboru alarmu dokonują specjaliści po przeprowadzeniu analizy projektu domu i jego otoczenia. Na rynku dostępne są różne alarmy domowe, które klasyfikuje się według 4 klas bezpieczeństwa.

Alarmy należące do 1 klasy posiadają najniższą klasę bezpieczeństwa. Tego rodzaju urządzenia instaluje się, gdy ryzyko włamania lub kradzieży jest małe, a także gdy ma się przeświadczenie, że intruz posiada małą wiedzę dotycząca tego typu instalacji, oraz ma do dyspozycji łatwo dostępne narzędzia.

Drugą klasę wybiera się, gdy ryzyko włamania jest małe lub średnie. Ma on zatrzymać włamywacza, którego wiedza na temat tego rodzaju urządzeń jest ograniczona, i który dysponuje powszechnie dostępnymi narzędziami i instrumentami.

Alarmy z trzeciej klasy bezpieczeństwa instaluje się, gdy ryzyko włamani lub kradzieży jest średnie lub wysokie.
Uniemożliwią one włamanie intruzowi posiadającemu biegłą wiedzę w dziedzinie systemów alarmowych i dysponującemu kompleksową gamę narzędzi i przenośne wyposażenie elektroniczne.

Czwartą, najwyższą klasę alarmów instaluję się, gdy ryzyko wystąpienia kradzieży lub włamania jest wysokie. Stosuje się je wtedy, gdy priorytetem jest bezpieczeństwo.

W domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach najczęściej instaluje się alarmy z 2 klasy, które w wystarczający sposób mogą ochronić mienie i domowników.


Najważniejszym elementem każdego domowego systemu antywłamaniowego jest centrala alarmowa, z którą połączone są wszystkie elementy systemu. Informacje między centralą, a poszczególnymi elementami wymieniane są za pośrednictwem przewodów lub fal radiowych.
Standardowy mechanizm alarmowy składa się z różnego rodzaju czujników i detektorów, których zadaniem jest detektacja włamania. Najczęściej instaluje się czujniki ruchu, otwarcia drzwi i okien, czujniki akustyczne zbicia szyby, rzadziej czujniki drgań lub wibracji.
Kolejnym elementem jest sygnalizator akustyczno-optyczny, który znajduje się na zewnątrz budynku, najczęściej na elewacji. Pełni on funkcję sygnalizatora alarmu włamaniowego na zewnątrz budynku.
Systemy alarmowe wyposażone są także w sygnalizator akustyczny, który zainstalowany jest wewnątrz domu. Jego zadaniem jest sygnalizowanie alarmu włamaniowego wewnątrz chronionego obiektu. Element ten jest czasem pomijany, jednak ma on duże znaczenie w zabezpieczaniu obiektu. Przede wszystkim jest trudny do unieszkodliwienia, do zlokalizowania, jeśli intruz nie odwiedzał wcześniej domu, umożliwia także zbudzenie domowników znajdujących się w domu.
Mechanizmy antywłamaniowe posiadają także w klawiatury sterujące, które służą do komunikacji użytkownika z systemem alarmowym. Urządzenia te pozwalają na sterowanie systemem włączenia i wyłączenia czuwania, blokowanie linii, inicjowanie testów systemu lub wyświetlanie usterek. Klawiatury mogą także służyć do zaprogramowania systemu, a także dokonania drobnych zmian w istniejącej konfiguracji.
Kolejnym elementem jest dialer telefoniczny, czyli moduł, który służy do powiadamiania służb ochrony lub użytkownika o stanie systemu za pomocą linii telefonicznej telefonii stacjonarnej. Urządzenie to daje także możliwość zdalnego sterowania systemem alarmowym. Natomiast do powiadamiania za pośrednictwem linii telefonii komórkowej służy moduł GSM. Drugim modułem, w który wyposażony jest system alarmowy, jest radiowy moduł powiadamiania np. służby ochrony.

Alarm w domu uruchamia się za pomocą kodu PIN, wpisywanego na klawiaturze. Po opuszczeni domu przez domowników system uzbraja się. Jeśli czujniki ruchu wykryją ruch, system uruchamia alarm włamaniowy. Jeśli intruz wejdzie przez drzwi główne, będzie miał 15 sekund na wpisanie kodu PIN, jeśli tego nie zrobi, uruchomi się mechanizm. Alarm zaczyna działać natychmiast, jeśli osoba przejdzie od razu do innych pomieszczeń, a także jeśli podjęte zostaną próby sabotażu.
Wewnątrz, a także na zewnątrz obiektu włącza się sygnalizator. Jednocześnie informacje o zagrożeniu przesyłane są, w zależności od wyposażenia, różnymi drogami, do agencji ochrony i jednej lub kilku osób. Czas działania sygnalizatorów jest ograniczony do kilku minut. System można też tak skonfigurować, by sygnalizacja akustyczna wyłączała się po kilku minutach, a sygnalizacja optyczna działała aż do momentu rozbrojenia mechanizmu alarmowego i skasowania alarmu.
Alarm domowy będzie spełniał swoje funkcje, jeśli zostanie odpowiednio zainstalowany. Montażu można dokonać samodzielnie, przy pomocy prostej instrukcji obsługi. Jednak by mieć całkowitą pewność, że system antywłamaniowy zadziała, gdy pojawi się intruz, najlepiej jest powierzyć jego instalację fachowcom. Są to różnego rodzaju firmy zajmujące się montażem alarmów i innych instalacji, a także profesjonalne formy ochroniarskie.


autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Domofony / Alarmy / Anteny / Monitoring
Podobne: Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. III, Montujemy videofon, Dom inteligentny, czyli nowa technologia w zasięgu ręki., Zabezpieczenie domu przed włamaniem
Słowa kluczowe: alarmy, domofony, systemy alarmowe, monitoring,