×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Aneks kuchenny czy osobna kuchnia

Kuchnia jest szczególnym pomieszczeniem, które spełnia wiele funkcji. Jest nie tylko miejscem, w którym przygotowujemy i spożywamy posiłki, ale także bardzo często stanowi swoisty pokój zwierzeń i rozmów rodzinnych, pełen ciepła i domowej atmosfery. To właśnie ta część domu czy mieszania jest jedną z bardziej prywatnych sfer, do której nie zapraszamy nikogo z zewnątrz. By była odpowiednim miejscem do spożywania i przygotowywania posiłków, musi być przede wszystkim odpowiednio urządzona. Wiele osób decyduje się na zamontowanie wyspy kuchennej, która sprawdza się przede wszystkim w tych sytuacjach, gdy przy przygotowywaniu posiłków bierze udział więcej osób i nie chcą stracić kontaktu z domownikami. Jednak tego typu rozwiązania wymagają dysponowania odpowiednią powierzchnią, by wyspa nie zakłócała komunikacji i poruszania się domowników po tym pomieszczeniu.

Małe kuchnie, a także moda na otwartą przestrzeń w domu sprawiła, że wiele osób rezygnuje z tradycyjnych kuchni, będących zamkniętą przestrzenią na rzecz aneksów kuchennych. Dla jednych takie rozwiązanie jest koniecznością, dla innych wygodą i podążaniem za modą. Oba rozwiązania posiadają zarówno swoje wady, jak i zalety. A wybór zależy od wielkości mieszkania lub od naszych potrzeb i pomysłowości.

Wiele osób decyduje się na urządzenie aneksu kuchennego z wygody, dlatego, że gotowanie z rodziną lub znajomymi sprawia im ogromną przyjemność. Więcej radości sprawia im przygotowywanie posiłków, picie kawy i rozmowa z rodziną lub z gośćmi, niż samotne przygotowywanie jedzenia i donoszenie go do jadalni lub salonu. Dzięki różnym programom kulinarnym wspólne gotowanie stało się modne i na dobre zagościło wśród wielu sposobów spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi.

Jednak takie otwarcie kuchni na pozostałe pomieszczenia powinno być starannie przemyślane. Aneks, by służył domownikom, musi zostać odpowiednio zaplanowany i dopasowany do stylu życia mieszkańców. Tak naprawdę jest on tylko imitacją kuchni, gdyż znajdują się w nim wyłącznie niezbędne sprzęty i urządzenia. Decydując się na takie rozwiązanie, automatycznie pozbywamy się drzwi, a także osobnego pomieszczenia na kuchnię. Możemy ją natomiast zastąpić innymi pomieszczeniami.

Na aneks decydujemy się w różnych sytuacjach. Przede wszystkim wtedy, gdy dysponujemy niewielką powierzchnią mieszkalną, jesteśmy zwolennikami otwartych przestrzeni lub wtedy, gdy w domu mieszka niewiele osób i krzątanina kuchenna jest niemal niezauważalna.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, małe mieszkania uzyskują wrażenie przestronności. Połączenie kuchni z salonem sprawia, że wnętrze nabiera rozległości. Zdecydowanie ułatwia to także dostęp do jadalni. Zaletą takiego rozwiązania jest także brak konieczności organizowania w kuchni dodatkowego miejsca przeznaczonego na spożywanie posiłków.

W przypadku małych mieszkań, w których kuchnia stanowi osobne, często mało oświetlone pomieszczenie, takie otwarcie przestrzeni stwarza bardziej komfortowe warunki pracy. Dzięki otwarciu pomieszczenia na salon, zamiast wąskiej kuchni bez okien uzyskujemy jasną i przestronną powierzchnię do codziennej pracy.

Niepowtarzalny klimat kuchni możemy uzyskać w aneksie za pomocą odpowiedniego doświetlenia, które będzie działać niezależnie od tego, które funkcjonuje w strefie wypoczynkowej. Jeśli odpowiednio urządzimy taką przestrzeń, możemy używać otwartej kuchni nie tylko do przygotowywania i spożywanie posiłków, ale także do zabawy, odpoczynku czy nauki.

Pewną niedogodnością w przypadku posiadania takiego rozwiązania jest konieczność urządzanie obu przestrzeni – kuchennej i salonu lub jadalni, w taki sposób, by ładnie ze sobą współgrały. Jednocześnie, zazwyczaj oddziela się te dwa obszary. Zwykle w roli linii granicznej używa się blatu, barku kuchennego lub stołu. Często stosuje się także inne wykończenia ścian i posadzek w kuchni i salonie, choć stosowanie takich samych podłóg w całym mieszkaniu optycznie je powiększa. Specjaliści od wystroju wnętrz sugeruą, by wkomponować aneks w stylistykę pokoju dziennego i stworzyć spójną całość.

Jak wszystkie rozwiązania, także posiadanie aneksu kuchennego ma swoje wady. Największą z nich jest to, iż zapachy z kuchni mogą bez problemu przenikać do salonu lub jadalni. By uniknąć roznoszenia się nie zawsze przyjemnych aromatów związanych z gotowaniem, a także nie doprowadzić do gromadzenia się wilgoci na meblach w salonie, niezbędne jest zapewnienie sprawnej wentylacji kuchni. Konieczne będzie zamontowanie odpowiedniego, dużego wentylatora i okapu. Pewnym rozwiązaniem jest także umeblowanie salonu w sprzęty ze zdejmowaną tapicerką, którą można prać w pralce. Jednak przenikanie choć części zapachów i wilgoci do salonu czy jadalni jest w tym przypadku niemal nieuniknione.

Minusem jest także to, iż w salonie połączonym z aneksem kuchennym mogą przeszkadzać hałasy dochodzące z kuchni. Odgłos pracującej zmywarki, szum wody, włączony robot kuchenny czy odgłosy mycia naczyń mogą zakłócać domownikom odpoczynek, rozmowę, oglądanie filmu w telewizji czy pracę.

Aneks kuchenny narzuca także pewną dyscyplinę domownikom. Otwarta przestrzeń sprawia, że nie ukryjemy nie tylko procesu gotowania, ale także bałaganu, jaki często towarzyszy przyrządzaniu potraw i ich spożywaniu. W takim przypadku warto jest sprzątać od razu po posiłkach, gdyż pozostawione w zlewie lub na szafce talerze nie wyglądają zbyt estetycznie i atrakcyjnie.

Podobnie jak aneks, także kuchnia zamknięta posiada swoje zalety, ale też wady. Tego rodzaju rozwiązanie jest idealne dla tradycyjnych domów. Duża powierzchnia pomieszczenia sprawia, że możemy odgrodzić się od pozostałych pomieszczeń, jednocześnie nie rezygnując z komfortowych warunków pracy. Zamknięte drzwi chronią skutecznie przed przedostawaniem się intensywnych kuchennych zapachów i hałasów, które towarzyszą przygotowywaniu posiłków. A jeśli gotowanie jest dla nas przykrym obowiązkiem, który wykonujemy z dala od oczu innych osób przebywających w domu, możemy schować się przed nimi za zamkniętymi drzwiami.

Tego rodzaju kuchnie zazwyczaj charakteryzują się ustawnością. Większa liczba ścian umożliwia zmieszczenie większej liczby szafek, schowków czy też dłuższego blatu kuchennego. Nie musimy także martwić się koniecznością zabudowy i ukrywania wszystkich urządzeń i sprzętów kuchennych. Nawet, gdy po posiłku pozostanie sterta brudnych naczyń w zlewie, możemy je ukryć za zamkniętymi drzwiami kuchennymi.

Zamknięta kuchnia daje nam także swobodę w urządzaniu wnętrza. Możemy ją urządzić nie zważając na sąsiadujące z nią pomieszczenia. Jej styl może nawet całkowicie odbiegać od stylu, w jakim umeblowaliśmy salon czy jadalnię. Łatwiej jest także podporządkować wygląd mebli wymogom ergonomii, poprzez zróżnicowanie wysokości blatów kuchennych – najniższe do najcięższej pracy, nieco wyższe do przeglądania książek kucharskich, a najwyższy barek kuchenny może znajdować się nawet na wysokości 100-110 cm.

Kuchnia może okazać się także niebezpiecznym miejscem dla najmłodszych domowników. Małe dzieci poznające świat zaglądają niemal do każdej szafki, szuflady, a także próbują przekręcać kurki od kuchenki gazowej czy elektrycznej. Łatwiej jest zabezpieczyć kuchnię zamkniętą przed wizytą małego rozrabiaki. Wystarczy tylko zamontować ażurową furtkę w drzwiach lub po prostu zamknąć drzwi.

Jednak jeśli chcemy w naszym domu lub mieszkaniu zaprojektować kuchnię zamkniętą, by spełniała ona swoje funkcje i była komfortowym miejscem pracy, jej powierzchnia nie może być mniejsza niż 8-10 m². Część miejsca zajmuje blat lub stolik kuchenny, który przeznaczony jest do spożywania np. śniadań.

Jednak kuchnia zamknięta, w której nie ma miejsca na odpowiedniej wielkości stół dla całej rodziny, posiada także swoje wady. Jeśli dysponujemy oddzielną jadalnią lub salonem, w którym spożywamy rodzinne posiłki, jesteśmy skazani na donoszenie kolejnych dań z kuchni. Warto jest więc pomyśleć o drzwiach odpowiedniej szerokości, które umożliwią przenoszenie przez nie posiłków w sposób łatwy i wygodny.

Zamknięta kuchnia sprawia także, że podczas przygotowywania posiłków jesteśmy odcięci od domowników lub gości znajdujących się w jadalni lub salonie.

Wybór: aneks czy tradycyjna kuchnia zależy od wielu czynników. Każde rozwiązanie posiada swoje plusy i minusy. Jeśli nie mamy wyboru i mała powierzchnia mieszkania zmusza nas do zastosowania otwartej przestrzeni i aneksu kuchennego warto jest spróbować urządzić ciche i spokojne miejsce do przygotowywania posiłków. Warto jest także, przed podjęciem decyzji, przeanalizować potrzeby, upodobania i zwyczaje swoje i swojej rodziny.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie / Architekci
Podobne: Zmiana technologii w projekcie gotowym, Koszty adaptacji gotowego projektu, Zdrowe domy drewniane, Usytuowanie domu na działce, Patio
Słowa kluczowe: architekci, architektura, biuro architektoniczne, projekty domów, domy projekty, projekt domu, kuchnia otwarta, otwarta kuchnia, kuchnia zamknięta, strefa jadalna, stół kuchenny, zalety otwartej kuchni