×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Antresola w domu

Antresola to nie tylko dodatkowa przestrzeń, ale i ciekawa dekoracja całego wnętrza. Nie musi to być osobne miejsce do spania, biuro, czy schowek na niepotrzebne rzeczy. Obecnie antresola przeżywa swój renesans i jest bardzo doceniana w nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych.

Podział wysokiego pokoju to całkiem dobry pomysł na wygospodarowanie dodatkowej, użytecznej przestrzeni. Antresolę można umieścić nie tylko w zamkniętym pomieszczeniu, ale również i na całości jednej kondygnacji. Jest to na przykład niebanalne rozwiązanie dla salonu, w którym nie mamy gdzie umieścić domowej biblioteczki. W ten sposób zaoszczędzimy cenne miejsce w pokoju dziennym, a dodatkowo nie będziemy musieli się martwić jego dekoracją. Salon będzie można oglądać również z góry co stanie się wyzwaniem do ciekawego rozmieszczenia mebli i dodatków. Otwarte schody, drabinki, podwyższenia na których będzie znajdować się biblioteka staną się atrakcyjnym elementem wnętrza.

Dla osób lubiących otwartą przestrzeń antresola będzie idealnym rozwiązaniem. Nie musimy budować kolejnych pomieszczeń, wystarczy wykorzystać już te istniejące. Antresola to pomysł dla wnętrz o wysokich stropach. Doskonale sprawdzą się na przykład w loftach. Elementy konstrukcyjne takich mieszkań nasuwają wiele pomysłów na aranżację górnej przestrzeni.

Oprócz typowych bibliotek znajdujących się na antresoli, ciekawym rozwiązaniem są otwarte łazienki. Obecnie najmodniejszym trendem w modzie wnętrzarskiej jest umieszczenie otwartej łazienki we własnej sypialni. Jednak posiadanie toalety, czy nawet prysznica w niedalekiej odległości od własnego łóżka może być dla niektórych nieco krępujące. Dlatego jeśli podążamy zgodnie z najnowszymi trendami możemy zastanowić się nad otwartą łazienką, ale sypialnię umieścić na antresoli. Odwrotne rozmieszczenie jest również możliwe, jednak nieco trudniejsze do wykonania. Jest to rozwiązanie dość ciekawe, ale na samym początku musimy się zastanowić, czy taki układ na pewno nam będzie odpowiadać.

Inne, mniej ekstrawaganckie rozwiązania projektowe zakładają przeznaczenie antresoli na ustronny kącik telewizyjny, domowy gabinet czy miejsce gdzie po prostu będziemy mogli się zrelaksować. Schody prowadzące na antresolę lub ograniczające ją balustrady mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Często podział jaki wprowadza zastosowanie antresoli jest korzystny dla jego wizualnych proporcji.

Niestety budowa antresoli to nie tylko same zalety, ale również i wady. Jedną z nich jest trudność związana z ogrzewaniem takich pomieszczeń. Wnętrze, w którym znajduje się antresola jest wyższe od standardowego. Związana jest z tym duża utrata ciepła w dolnej części pomieszczenia (pod antresolą). Ciepłe powietrze będzie unosić się do góry, pozostawiając na dole nieprzyjemny chłód. Z tego powodu powinniśmy przewidzieć odpowiednie rozmieszczenie grzejników oraz ich większą moc. Górna część pomieszczenia będzie dobrze ogrzana jeśli zapewnimy odpowiednią izolację dachu. Jeśli natomiast poszycie dachowe w naszym domu nie spełnia podstawowych norm, nie mamy co liczyć na ciepło na antresoli.

Kolejny problem jaki napotkamy na swojej drodze to odpowiednie oświetlenie wnętrza z antresolą. Jego druga część (ta niezagospodarowana) może mieć nawet wysokość sześciu metrów, a nawet więcej! Jeśli umieścimy zwykłą lampę sufitową to nie mamy co liczyć na światło w dolnej części pomieszczenia. Idealnym rozwiązaniem jest projekt oświetlenia wykonany przez architekta wnętrz. Z jego pomocą określimy dokładne miejsca i rodzaj światła jaki powinien się w nich znaleźć. Powinno zostać to uwzględnione już w trakcie projektowania samego domu. Zmiana instalacji elektrycznej jest kosztowna, tak więc lepiej zająć się tym już na samym początku.

Kiedy już ustalimy metodę ogrzewania, zaprojektujemy oświetlenie pomieszczenia kolejną sprawą jaką powinniśmy wziąć pod uwagę jest akustyka wnętrza. Może okazać się bowiem, że hałas dochodzący z dołu pomieszczenia będzie przeszkadzać mieszkańcom korzystającym z antresoli. Warto zatem zbudować antresolę nad pomieszczeniem, które nie będzie głośne. Innym sposobem jest wytłumienie wnętrza z antresolą. Pomocne okazać się mogą podwójne drzwi.

Pomimo swoich wad, antresola korzystnie wpływa na funkcjonalność całego pomieszczenia. To co znajdzie się na antresoli będzie niedostrzegalne dla gości. Natomiast osoby przebywające na górze będą mogły obserwować całość wnętrza. Jeśli zależy nam na ciekawej i niecodziennej dekoracji wnętrza, antresola spełni nasze oczekiwania.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Jak urządzić małe wnętrze aby optycznie je powiększyć?, Komfortowy układ pomieszczeń, Błędy popełniane przy urządzaniu własnego mieszkania, Spiżarnia – zbytek czy wygoda?, Zielone minisalony
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, antresola