×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Aranżacja wnętrza ze słupami

Słup bywa często postawiony w nieruchomości w miejscu, które utrudnia zagospodarowanie przestrzeni. Najczęściej problem ten dotyczy poddaszy, które są wykorzystywane jako część mieszkalna. Pojawiająca się we współczesnych projektach budowlanych duża liczba słupów usytuowanych w różnych miejscach jednego pomieszczenia związana jest z obecnie obowiązującym modelem otwartej przestrzeni. Siłą rzeczy więc - z przyczyn czysto konstrukcyjnych - zamiast ścian muszą pojawiać się słupy.

Filar podpierający dach wcale nie musi być traktowany jako zawalidroga. Może on stanowić świetny element uzupełniający wystrój wnętrza. Słupy umieszczone na dużej powierzchni np. na poddaszu, mogą także wyznaczać różne funkcje poszczególnych pomieszczeń. Mogą stanowić granicę np. części jadalnej i wypoczynkowej oraz wprowadzać ład w pokoju. Słup może być ustawiony w różnej odległości od ściany. W zależności od jego lokalizacji oraz przeznaczenia wnętrza można w różnoraki sposób wykorzystać jego obecność. Może on też być na różne sposoby wykończony.

Jak słup może zmienić układ w pokoju?
 Słup – jeśli pozwala na to jego lokalizacja w pomieszczeniu – może zostać wbudowany do ściany działowej. Można użyć do tego celu płyty gipsowej, albo drewnianych parawanów i w ten sposób wydzielić np. część wypoczynkową w pokoju. Jeśli część pomieszczenia, która powstanie w ten sposób jest dobrze przeszklona możemy w ścianę wstawić luksfery. Zapewni nam to dopływ dużej wiązki światła do sąsiedniego pomieszczenia. Filary podpierające dach mogą ułatwić nie tylko wydzielenie pokoju, ale też garderoby w pomieszczeniu. Jeśli odległość belki od ściany jest niewielka to słup można zamaskować szafą wnękową.

Jakie funkcje może pełnić słup w różnych pomieszczeniach?
 Jeśli słup umieszczono w pomieszczeniu, które służy jako przedpokój można wokół niego ustawić półokrągłe regały, na których umieścimy donice z ozdobnymi kwiatami. Będzie to forma ciekawego przyozdobienia domostwa już u jego progu, które nabierze radosnego wyrazu. Szczególnie ładnie może wyglądać w takiej donicy kwiatek, który się pnie, np. bluszcz. Jeśli aranżacja wnętrza temu sprzyja warto wykonać słup z drewna. Wówczas zielone pnącza go porastające będą się świetnie prezentować na jego tle.

Jeśli pokój ma mieć wypoczynkowy, lekki charakter, słup może posłużyć jako miejsce relaksacji i przytwierdzić do niego hamak. Drugą jego część należy przykręcić do przeciwległej ściany. Jak wykończyć wtedy słup? Warto pomalować go, czy okleić tapetą na niebieski kolor i w ten sposób świetnie stworzymy nadmorski klimat. Wokół słupa można przykleić wąski pasek z muszelek, albo z drobnych kamieni.

Załóżmy, że słup znajduje się w salonie. Sposobem na aranżację przestrzeni jest obłożenie go płytami gipsowo kartonowymi. Następnie mocujemy do nich półokrągły stolik, który – w zależności od miejsca jakim dysponujemy wokół słupa – może być przeznaczony zarówno do codziennego wypicia porannej kawy, jak i do zjedzenia rodzinnego obiadu. Wysoko nad blatem można zrobić szklaną półeczkę, na której wyeksponujemy ładne drobiazgi, np. figurki z porcelany, ze szkła kolorowego, czy rodzinne zdjęcia. Taki słup stanie się miejscem relaksu przy kawie i jednocześnie formą prezentacji ładnych bibelotów naszego domu. Nad stolikiem warto umieścić też półokrągłe akwarium z rybkami. Ładnie oświetlone pozwoli stworzyć dobry klimat. Jeśli mamy słup w niedalekiej odległości od ściany możemy wstawić między nie półkę, na której stawiamy np. sprzęt RTV, albo płyty CD.

Jeśli słup znajduje się w pokoju służącym jako gabinet warto otoczyć go półokrągłymi regałami, na których rozmieścimy od strony łatwo dostępnej z pomieszczenia ładnie wydane edytorsko książki. Nad nimi dobrze umieścić półokrągłą półkę, na której położymy kwiaty. Jeśli nie ma warunków do wzrostu dla żywych roślin mogą to być kwiaty sztuczne. Bardzo ładnie będzie wyglądał także słup z książkami obudowany szkłem i podświetlony. Drobne punkciki świetlne umieszczone nad regałami, przebijające się przez szyby stworzą niepowtarzalną aurę wnętrza. Regał może być wykonany albo z profili drewnianych, albo ze stalowych – w zależności od tego, jaki styl wybierzemy.

Jeśli filar podtrzymujący dach znajduje się w kuchni można od niego poprowadzić ukośną belkę do ściany. Słup obijamy drewnianymi materiałami. Na belce umieszczamy halogeny, które dadzą nam małe, punktowe światełka padające na kuchenny stół. Jeśli dysponujemy wysokim pomieszczeniem dobrze pomalować jasne odcięcie w górnej części ściany. Do takiego wnętrza dobrze będą pasować meble kuchenne w stylu retro. Jeśli zależy nam na nowoczesnym wystroju kuchni to możemy go osiągnąć dzięki aranżacji słupa. Aby sprawiał on wrażenie lekkości należy stalowy filar obudować szklanymi narożnikami. Możemy też do wykończonego na biało słupa przytwierdzić szklaną półkę, którą umocujemy z drugiej strony do ściany. Umieszczenie trzech takich, podświetlonych od dołu światełkiem półek jedna nad drugą i położenie na nich butelek z alkoholem stworzy klimat baru.

Jeśli słup znajduje się w łazience można wykorzystać go jako miejsce z wieszakiem na ubrania np. na szlafroki, czy zawieszkę do trzymania grzebieni. Można na nim zawiesić też ozdobne, duże lustro, w którym będziemy w stanie obejrzeć całą naszą sylwetkę. Zaletą lustrzanej ściany jest również to, że zwiększy nam ono optycznie powierzchnię łazienki.


Jak można wykończyć powierzchnię słupa?
Z jakimi częściami wyposażenia pokoju powinien on współgrać? Jakie materiały najlepiej zastosować? Aranżacja słupa winna stanowić uzupełnienie ścian i sufitu pomieszczenia.

Jeśli ściany pokryjemy drewnem wówczas słup – wykończony na biało – będzie ładnie korespondował z ciemnymi, drewnianymi belkami na suficie. Razem z nimi stworzy styl rustykalny w pomieszczeniu. Jednym z materiałów drewnopochodnych jest boazeria. Tak jak i drewno świetnie pasuje ona do tradycyjnych wnętrz. W podobne klimaty wprowadza nas zastosowanie dech, które bejcujemy na dowolny kolor. Może on być taki sam jak drzwi wejściowych do pomieszczenia, albo jak elementy wyposażenia mebli, np. szuflady. W momencie, kiedy zdecydujemy się na nadanie słupowi drewnianego koloru winniśmy zadbać o to, by ściany pozostały białe. Będą one ładnie z nim kontrastować.

Fajny, lekki klimat wnętrza powstanie wówczas gdy obłożymy słup nieregularnymi kamieniami. Do takiego słupa pasują meble z rattanu i podłoga wyłożona korkiem. Filar może też być rodzajem galeryjki obrazów. Obijamy go czerwoną wykładziną, na której zamieszczamy małe obrazki w żółtych ramkach. Ściany takiego pokoju możemy pomalować na kremowy kolor.

Podpora dachu może stanowić o nowoczesnym charakterze wnętrza. Stanie się tak, gdy słup zostanie obity drobną mozaiką szklaną. Wówczas w pomieszczeniu warto umieścić elementy szklane, które będą nawiązywały do tych motywów. Mogą to być figurki szklane zamieszczone na jednej z półek w pomieszczeniu, czy szklana szyba na stole. Meble w takim pokoju powinny zawierać dużo elementów konstrukcyjnych w kolorze stali.

Dobrym pomysłem jest oklejenie słupa tapetą. Jeśli będzie miała ona jasny, wyrazisty kolor pozwoli rozjaśnić wnętrza. Do takiej tapety dobrze dobrać kolorystycznie te same dodatki wyposażenia pokoju. Mogą to być np. poduchy na tapczanach. Słup oklejamy na żółto, ściany malujemy na biało i na ciemnobrązowy tapczan kładziemy żółte poduchy. Na stół można postawić wazon o żółtym kolorze.

Słup może zostać także oklejony fototapetą, która będzie przedstawiała nasze ulubione krajobrazy. Jeśli mamy drewniane wykończenie ścian – np. w boazerii – możemy okleić go widokami górskimi. Wówczas wprowadzimy klimat schroniska. Do takiego stylu dobrze będą pasować proste, drewniane meble.

Może zdarzyć się tak, że słup pojawi się we wnętrzu, któremu chcemy nadać wytworny charakter. Warto wtedy użyć tynku dekoracyjnego, a na szczycie słupa umieścić stiuki. Wiele uroku zyska miejsce w momencie kiedy na słupie zamieścimy pionowe rzędy drobnych światełek.

Kiedy pragniemy stylu zamczyska winniśmy obłożyć słup cegłą przeznaczoną do wnętrz. Może on mieć albo bardzo surowy, zimny charakter, albo zdecydowanie ciepły. Tym ostatnim będą odcienie pomarańczowego i świetnie rozjaśnią mroczne pomieszczenia poddasza z niewielką ilością światła. Chłodne kolory przydadzą się w pokoju przepełnionym światłem.

Słup nie musi być traktowany jako zło konieczne w pomieszczeniu. Często jest on stawiany celowo i znajduje zastosowanie jako miejsce, w którym trzyma się np. sprzęt RTV, czy też alkohol. Odpowiednie wykorzystanie filaru pozwala nie tylko na optymalizację powierzchni mieszkaniowej, ale także na nadanie wnętrzom niepowtarzalnego klimatu. Różnorakie materiały wykończeniowe, którymi można się posłużyć dają nieograniczone możliwości w tym zakresie. I pozwalają puścić wodze fantazji ich właścicielom.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Wygodny salon, Sprzęt kuchenny, Tynki dekoracyjne we wnętrzu, Czym wykończyć ścianę w łazience cz. I, Spiżarnia – zbytek czy wygoda?
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza,