×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Architekt w ogrodzie

naszmajster.pl"Architekt krajobrazu to zawód, który stosuje artystyczne i naukowe zasady do badań, planowania, projektowania i zarządzania środowiskiem , zarówno naturalnym, jak i kulturowym" - Member Handbook.


Przestrzeń, która nas otacza ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Warto więc przyjrzeć się jej nieco uważniej. Budując lub remontując dom mamy na uwadze jego wygląd i funkcjonalność. Niestety nie bierzemy pod uwagę, że otoczenie które znajduje się obok niego wpływa na jego wizerunek. Zadbany i piękny ogród jest najlepszą wizytówką każdego gospodarza. Co wiec zrobić, aby przestrzeń wokół domu nie pochłonęła całego naszego czasu wolnego jak i wszystkich oszczędności?
Wiadome jest, że tylko dobrze zaprojektowany ogród stanie się miejscem naszego wypoczynku. Ale dlaczego mądre zagospodarowanie przestrzeni koło domu jest takie ważne? Zieleń to podstawowy komponent domu, jego przedłużenie, które staje się miejscem nie tylko na rozrywkę. Ogród powinien przykuwać uwagę swoim pięknem, ale musi być przede wszystkim bezpieczny i funkcjonalny. Jego wygodę możemy określić na podstawie naszych potrzeb. To co powinno stać się nieodłącznym elementem jego przestrzeni. Przykładem może być sytuacja kiedy posiadamy małe dzieci. Od razu wiadomo, że ogród powinien zapewnić im nie tylko miejsce do zabawy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Jak więc uchronić się od podstawowych błędów? Nie wszystkie rośliny będą nadawać się na dekorację ogrodu, niektóre z nich są trujące, co może zagrażać nawet życiu małych dzieci. Warto więc zastanowić się nad pomocą architekta krajobrazu. Dzięki jego pomocy możemy liczyć na ciekawy design i funkcjonalność każdego ogrodu.

Architekt krajobrazu to osoba, która nie tylko podejmuje decyzję o rodzajach roślin jakie mają znaleźć się w danym miejscu, ale przede wszystkim pełni rolę projektanta przestrzeni. Nie zajmuj się on wyłącznie częścią zieloną, pomaga zmieniać i kształtować na nowo całą rzeźbę terenu. Często myślimy o architekcie, który zaprojektuje nasz dom. Niestety wymarzone miejsce do zamieszkania może stracić na swoim uroku, jeśli odpowiednio nie zadbamy o jego otoczenie. Ogród i dom to nierozerwalna całość, która w pełni obrazuje nas samych. Nasze oryginalne pomysły plus opieka fachowca mogą przyczynić się do powstania nietuzinkowego i wygodnego miejsca wypoczynku. Piękny ogród to ogród przemyślany, nie możemy być krótkowzroczni i myśleć tylko o czasie kiedy go organizujemy. Architekt krajobrazu wybierze dla nas rośliny, które nadają się do miejsca, w którym mieszkamy. Poinformuje nas jak ogród będzie zmieniał się z roku na rok i czego możemy się w nim spodziewać. Sami, bez doświadczenia i niezbędnej wiedzy jesteśmy narażeni na popełnianie wielu błędów. To co wyda nam się na początku dużą oszczędnością może procentować ogromnymi kosztami w przyszłości. Stracimy pieniądze na rośliny, które nie będą chciały rosnąć w miejscu, które wybraliśmy, narazimy się na utratę czasu wolnego, który będziemy musieli poświecić pielęgnacji ogrodu. Tego wszystkiego i jeszcze wielu innych przykrych niespodzianek możemy uniknąć decydując się zatrudnić fachowca.

Projektowanie zieleni to prawdziwa sztuka, a ogród może stać się jej arcydziełem. Praca architekta krajobrazu wymaga wyobraźni przestrzennej. Osoba wykonująca taki zawód musi być utalentowana artystycznie. Musi mieć ona na uwadze nie tylko piękno samego miejsca, ale również jego specyfikę, panujący klimat, rodzaj gleby, istniejące budynki, nasłonecznienie itp. Jest wiele czynników, które są istotne, a o których możemy nawet nie zdawać sobie sprawy. Dopiero ostatnim, a nie pierwszym elementem jest styl oraz rodzaj zieleni jaki chcielibyśmy mieć w swoim ogrodzie. Harmonia jest podstawą dobrze zagospodarowanej przestrzeni wokół domu. Współpraca z architektem krajobrazu może zostać podjęta w dowolnym momencie. Ważne jest jednak to, że im wcześniej tym lepiej. Pozwoli nam to uniknąć zbędnych kosztów na przykład kosztów późniejszych przeróbek. Dużo większym wyzwaniem dla każdego architekta jest poprawianie naszych błędów, niż projektowanie od podstaw.

Kiedy już podejmiemy decyzję o zatrudnieniu architekta krajobrazu powinniśmy zwrócić uwagę na jego doświadczenie oraz wcześniejsze realizacje. Współpraca z renomowaną firmą jest naszą gwarancją na jakość jej usług. Warto dowiedzieć się dokładnie co zamierza robić nasz architekt, na czym będzie polegać jego praca i określić zakres obowiązków. Każdy projektant posiada swoje portfolio. Powinniśmy zainteresować się jego wcześniejszymi projektami, poprosić o zdjęcia wykonanych realizacji. Jest to nie tylko dobry sposób na sprawdzenie umiejętności naszego architekta, ale i okazja do znalezienia nowych pomysłów.

Koszt samego projektu ogrodu waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko jest zależne od wielkości przestrzeni, która będzie zawarta w projekcie, trudności i czasochłonności powierzonych zadać. W przypadku kiedy nie stać nas na usługi architekta, warto pomyśleć nad wykonaniem projektu w zimie, a prac ogrodniczych w lecie. Mała przerwa pozwoli nam na zorganizowanie funduszy. Warto pamiętać, że początkowe oszczędności mogą okazać się w późniejszym czasie lawiną wydatków. A tylko pomoc fachowca może nas uchronić przed zbędnymi kosztami.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie ogrodów
Podobne: Ogrody angielskie, Zielono mi … czyli piękny trawnik wokół domu, Mini ogród na balkonie, Twój ogród też może być ekologiczny, Ogród japoński
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, projektowanie ogrodów, skalniaki, aranżacje ogrodów,