×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Architekt wnętrz – nowa moda, czy prawdziwa potrzeba

naszmajster.plProjektowaniem obiektów budowlanych jak i ich otoczenia przestrzennego zajmuje się architekt. Wyspecjalizowaną, często osobną częścią tego zawodu, jest architektura wnętrz. Do zadań osoby działającej określanej mianem architekta wnętrz należy opracowanie i nadzór projektu plastycznego dla samych pomieszczeń.
Często firmy zajmujące się architekturą wnętrz oferują nie tylko projekty, nadzór budowlany, ale i również same zatrudniają fachowców, którzy przeróbki te wykonują. Dodatkowo warto nadmienić, iż osoby pełniące zawód architekta, często proponują produkty, materiały niezbędne do wykonania remontu. Warto zastanowić się nad ich ceną, ponieważ bywa, że jest ona korzystniejsza niż ta, którą uzyskujemy sami od producenta.

Zawód architekta wnętrz nie jest związany jedynie z budownictwem mieszkalnym. Projektują oni w takim samym stopniu wnętrza domów, jak i wnętrza handlowe, wystawowe czy inne z rodzaju użyteczności publicznej.

Nie należy mylić zawodu architekta z zawodem dekoratora wnętrz. Często zadania obu z nich korespondują ze sobą, ale dekorator to osoba zajmująca się przede wszystkim oprawą plastyczną wnętrza oraz zdobnictwem. W wielu przypadkach nie ma ona takich samych uprawnień, co architekt wnętrz. Są to zawody nauczane oddzielnie, skupiające się na innych aspektach budownictwa. Główną różnicą pomiędzy nimi są uprawnienia. Architekt wnętrz może planować drobne przebudowy wewnątrz budynku. Koresponduje to z jego wykształceniem (wyższym) oraz z otrzymywanym tytułem zawodowym. Zawód architekta wnętrz zdobywa się najczęściej po ukończeniu 5 letnich studiów magisterskich.

Największym błędem popełnianym przez większość osób jest powszechne uznanie, iż zaprojektowanie wyglądu wnętrza jest sprawą niesłychanie łatwą. Wielu z nas bagatelizuje funkcję architekta wnętrz określając jego usługi, jako zbędne. Niestety ergonomiczny i wygodny projekt pomieszczeń, z poprawnym rozmieszeniem światła jest bardzo trudny. Zaplanować wnętrze możemy oczywiście sami, ale rzadko, kiedy uda nam się to zrobić dobrze.
Budując dom najczęściej robimy to założeniem, że będzie służyć nam na lata. Wykonanie zlecamy specjalistom. Dzięki temu bryła budynku jak i rozmieszczenie wewnątrz są zaprojektowane na miarę naszych potrzeb. Kolejne wydatki związane z pracami wykończeniowymi znacznie przekraczają kwotę wydaną na budowę do stanu „surowego”. Ale pomimo tego, że są one zdecydowanie bardziej kosztowne, nie zastanawiamy się nad pomocą z zewnątrz. To my sami wiemy jak najlepiej będzie nam się funkcjonować w nowych wnętrzach, jakie kolory lubimy i gdzie chcemy żeby stał stół. Rzeczywistość jednak bywa okrutna i zderzenie naszych wyobrażeń ze stanem faktycznym może być bolesne. Wydane pieniądze na wyposażenie, które nie spełnia naszych oczekiwań może wytrącić z równowagi nawet osoby cieszące się stoickim spokojem ducha. Tak, więc wybór należy do każdego z nas, jednak czasami porada kogoś, kto zajmuje się aranżacją wnętrz, na co dzień może stać się bezcenna i uratować naszą kieszeń przed kolejnymi zbędnymi wydatkami. Pamiętajmy, że w tym przypadku im więcej wcale nie znaczy ładniej. Projektowanie wnętrz to nie tylko „ustawianie” mebli w wybranym miejscu. Architekt wnętrz to osoba uzdolniona artystycznie, posiadająca zmysł plastyczny, ale jednocześnie osoba o umyśle ścisłym. Ergonomia jest ściśle powiązana z naukami technicznymi, a nawet z psychologią człowieka. Jeśli obawiamy się braku indywidualizmu w naszym wnętrzu, tylko narzuconego wzoru ze strony projektanta powinniśmy wziąć pod uwagę, że każda tworzona przez niego realizacja wymaga akceptacji ze strony klienta. Architekt wnętrz nie podejmie żadnej decyzji bez konsultacji ze zleceniodawcą.

W momencie, gdy zdecydujemy się na zatrudnienie projektanta należy znaleźć tego odpowiedniego. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z usług osoby, która prowadziła już prace w naszym otoczeniu np. projekt wnętrz u znajomych. Dzięki temu możemy dokładnie przyjrzeć się realizacji jak i również dowiedzieć się od osób nam bliskich, czy są zadowoleni z wyboru tego, a nie innego architekta wnętrz. Jeśli jednak nie jesteśmy zainteresowani ze skorzystania z usług osoby poleconej, możemy sięgnąć do prasy branżowej lub po prostu poszperać w Internecie. Czasopisma, które są dostępne na rynku, przedstawiają wiele realizacji wykonywanych przez znanych architektów wnętrz. Możemy porównać projekty i wybrać ten, który najbardziej spełnia nasze oczekiwania. Drugą metodą poszukiwań jest Internet. Architekt wnętrz to młody, ale coraz bardziej popularny zawód w Polsce. Firmy, jak i sami architekci prześcigają się w ofertach. Ważne jest, aby wybrać sprawdzoną osobę, która już ma za sobą kilka doświadczeń jak i może pochwalić się pokaźnym portfolio. Dzięki temu unikniemy nieporozumień oraz problemów wynikających z braku należytej wiedzy osoby, która ma zajmować się architekturą naszych wnętrz.

Każde biuro architektoniczne oferuje różne elementy współpracy. Wszystko zależy od projektu jak i wizji samego klienta. Współpraca rozpoczyna się od spotkania wstępnego. Jest to osobiste spotkanie klienta z architektem wnętrz w celu zapoznania się ofertą, cennikiem, czy portfolio biura. Jest to spotkanie niewiążące, dlatego warto udać się do wielu biur architektonicznych. Kiedy zapadnie decyzja, co do wyboru konkretnej firmy, następuje etap drugi, który jest etapem zawierającym inwentaryzację oraz projekty wstępne. Projektant przygotowuje kilka szkiców i przedstawia ogólny zarys swojej koncepcji. Kolejno następuje wybór jednej koncepcji, do której dobierane zostają elementy wyposażenia, kolorystyki itp. Podczas tego etapu można spodziewać się konkretnych projektów zawierających wizualizacje komputerowe oraz spotkania w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Nie wszystkie firmy udostępniają aranżacje 3D bezpłatnie, dlatego już na samym początku rozmów należy zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty. Często bywa, że na tym etapie kończy się współpraca architekta wnętrz z inwestorem. Niektórzy rezygnują z nadzoru prac budowlanych, ponieważ często mają swoje firmy wykończeniowe. Jednak, jeśli nie posiadamy własnych, sprawdzonych fachowców warto poddać prace nadzorowi architekta wnętrz. Będziemy wtedy wolni od problemów związanych z błędami projektowymi, czy kłopotliwymi wykonawcami. Usługa nadzoru bywa dodatkowo płatna, ale co raz więcej biur architektonicznych oferuje ją w ramach całości prac projektowych.

W przypadku, gdy nie interesuje nasz szeroki wachlarz prac architektonicznych, jeśli jesteśmy zadowoleni z własnych umiejętności projektowych możemy skorzystać jedynie z porady architekta w sprawach najbardziej nas nurtujących. Może to być jednorazowe spotkanie, które pomoże trafniej ocenić naszą sytuację i rozwiązać kilka problemów projektowych. Często przy zakupie niektórych sprzętów domowych mamy okazję zaciągnąć porady dekoratora. Bywa tak w przypadku mebli kuchennych. Producenci mebli zatrudniają własnych projektantów, którzy po przeprowadzeniu inwentaryzacji w naszym domu projektują kuchnię. W zależności od firmy i w tym przypadku można liczyć na komputerowe wizualizacje 3D. Wybór kolorów, sprzętów, czy samych mebli jest ogromny. Dlatego warto skorzystać z pomocy, aby już na samym początku prac remontowych nie zdecydować o ich szybkim zakończeniu.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Tkanina w domu, Zaproszenie na pokoje, Błędy popełniane przy urządzaniu własnego mieszkania, Relaks w łazience, Wygodny salon
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza,