×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny to ekspertyza dotycząca podejmowania i realizacji przedsięwzięć zmniejszających koszty ogrzewania. Wykonywana jest w celu wykazania konkretnych rozwiązań (technicznych, organizacyjnych i formalnych) wraz z wykazaniem opłacalności tych działań. Dokument taki mówi też jakie trzeba podjąć działania i inwestycje by zracjonalizować zużycie energii w budynku. Oczywiście ekspertyzę taką powinien przeprowadzić uprawniony audytor energetyczny, a sam audyt powinien mieć odpowiednią formę i zakres określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 43, poz. 346).

Z definicji wynika więc, że audyt energetyczny sporządzamy, gdy chcemy podjąć działania zmierzające do zracjonalizowania kosztów ogrzewania budynku, czyli ich zmniejszenia. Dokument ten określa więc zakres oraz parametry techniczne prac termomodernizacyjnych zmniejszających: koszty ogrzewania samego budynku, koszty uzyskania ciepłej wody użytkowej zużywanej w tym budynku oraz koszty wentylacji i klimatyzacji, o ile są one w budynku zainstalowane.

Po co audyt?

Audyt energetyczny wykonuje się by prawidłowo ocenić aktualne zużycie energii i możliwe do uzyskania oszczędności, a także wybrać optymalne rozwiązania techniczne umożliwiające obniżenie zużycia energii. By odpowiedzieć na te pytania potrzebna jest specjalistyczna wiedza, tym bardziej, że na rynku oferowanych jest wiele rozwiązań, urządzeń i technologii służących termomodernizacji i inwestor powinien mieć wiedzę, które przyniosą spodziewane rezultaty przy optymalnych kosztach. Taką opinię może wydać niezależny ekspert umiejący wybrać odpowiednie rozwiązania, dostosowane zarówno do potrzeb, jak i możliwości finansowych inwestora, a zarazem nie będące szkodliwe dla środowiska. Audyt przedstawiany jest zazwyczaj jako uzasadnienie przy staraniach o pożyczkę termomodernizacyjną, toteż dokument taki, jako opinia niezależnego eksperta ma dla banków bardzo ważne znaczenie, gdyż każdy bank kieruje się zasadą, że kredyty powinny być udzielane wyłącznie na inwestycje, które są rzeczywiście efektywne. Wtedy bowiem oszczędności z tytułu zużycia energii, uzyskane przez inwestującego, umożliwiają mu niezakłócone spłacanie kredytu.

Dokument taki zawiera zazwyczaj:

  • dane identyfikacyjne budynku,
  • informacje na temat dotychczasowego źródła ciepła (lokalna kotłownia, czy sieć ciepłownicza i kto jest ich właścicielem), ich stan techniczny,
  • ocenę stanu technicznego samego budynku,
  • wykaz możliwych wariantów realizacji termomodernizacji,
  • wskazanie optymalnego sposobu termomodernizacji i sposobu wprowadzenia usprawnień w sposobie ogrzewania,
  • wyliczenie uzyskanych w ten sposób oszczędności.

 

Ostatnim elementem audytu energetycznego jest przedstawienie inwestorowi wyników audytu, harmonogramu działań oraz listy czynności niezbędnych do zrealizowania inwestycji ( np. opracowanie potrzebnej dokumentacji projektowej, uzyskanie odpowiednich decyzji i pozwoleń, przeprowadzenie przetargu, przygotowanie wniosku kredytowego itp.).

Najważniejszym jednak efektem opracowania audytu energetycznego jest obliczenie oszczędności energii jakie wynikną z realizacji poszczególnych przedsięwzięć. Oszczędność kosztów ogrzewania czyli różnica w opłatach za ogrzewanie przed i po zrealizowaniu usprawnienia wpływa na rentowność inwestycji. Obliczenia te prowadzone są na podstawie bilansu cieplnego obiektu. Dla każdej inwestycji uwzględniana jest zmiana charakterystycznych parametrów - np. docieplenie ścian zmienia jej współczynnik U, zmiana kotła podnosi sprawność wytwarzania ciepła, wymiana stolarki otworowej i szyb poprawia izolacyjność budynku itd. Aby móc porównać wyniki, wszystkie obliczenia prowadzone są przy założeniu takich samych, standardowych warunków meteorologicznych i takich samych warunków panujących w pomieszczeniach.

Wyliczenia te pozwolą wykazać zarówno inwestorowi, jak i bankowi nie tylko wysokość koniecznych do poniesienia kosztów, ale także zysków jakie one przyniosą. Znajomość kosztów i zysków jest punktem wyjścia do podejmowania decyzji zarówno przez inwestora, jak i banki.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Termoizolacje, Prawo i formalności
Podobne: Jak zalegalizować samowolę budowlaną, Dach nad poddaszem użytkowym, Cechy fizyczne i chemiczne materiałów izolacyjnych, Styropian styropianowi nierówny, Dom z rynku wtórnego
Słowa kluczowe: wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza,