×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Balustrada na zewnątrz domu

Dom powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Jednak oprócz funkcjonalności niezwykle ważny jest także efekt wizualny. A na efektowny wygląd składa się wiele czynników, głównie związanych z etapem wykończeniowym. Jednym z takich elementów jest balustrada, zarówno ta znajdująca się na balkonie, tarasie, jak również na schodach zewnętrznych. Balustrada stanowi bardzo ważny detal architektoniczny, który w znacznym stopniu wpływa na wygląd domu. Dlatego też tak bardzo ważne jest, by stanowiła całość stylistyczną z pozostałymi elementami domu.

Balustrada, zarówno ta na balkonie, rzadziej na tarasie, ale także na schodach zewnętrznych, osłania przestrzeń budynku, zapewnia bezpieczeństwo, a dodatkowo stanowi element dekoracyjny. Szczególnie istotna jest jej funkcja ochraniająca przed upadkiem z wysokości. Dlatego też musi być trwałą i stabilną konstrukcją, która zapewni bezpieczeństwo wszystkim osobom korzystającym ze schodów i balkonów, a zwłaszcza dzieciom, które są szczególnie podatne na różnego rodzaju upadki i inne nieprzyjemne przygody.

Wybierając jej rodzaj, warto jest skonfrontować swoje pomysły z fachowcami, a także skorzystać z wizualizacji projektu i zobaczyć, jak konkretna barierka będzie prezentowała się z całością budynku. Bo, jeśli posiadamy zarówno balkon, taras, jak i schody zewnętrzne, to na tych elementach umieszcza się taką samą balustradę, by nie wprowadzić zbyt dużej różnorodności, a wręcz chaosu. Jednak nie każda będzie dekorować dom. Zamontowanie zbyt wymyślnej balustrady sprawi, że całość wyglądać będzie zbyt pretensjonalnie, natomiast zbyt prostej będzie banalne.

Dla stworzenia naprawdę efektownego rezultatu, warto pamiętać, by odpowiednio komponowała się z materiałami wykończeniowymi płyty balkonowej i z elementami odwodnienia zewnętrznego, gdyż optycznie tworzą one całość. Wskazane jest także, by kształt, wysokość, rodzaj materiału, z jakiego została wykonana balustrada, a także sposób jej zamocowania i wykończenia przeanalizował architekt i przedstawił je w projekcie. Jednak sami także możemy poszukać rozwiązania.

Na rodzaj balustrady, jaką wybierzemy na balkon, bardzo duży wpływ ma także jego kształt. Wystający balkon w kształcie litery U lub C może sprzyjać ekspozycji elementów narożnych, a w takim wypadku wymaga odpowiednio zaprojektowanego słupka. Natomiast półokrągły lub owalny balkon ogranicza wybór wypełnienia, gdyż jego miękkie kształty najlepiej jest wytyczyć za pomocą pionowych, na przykład kutych, żeliwnych elementów. Pewne trudności można mieć także z wygięciem poręczy w łuk.

W przypadku, gdy zastanawiamy się nad wyborem balustrady na loggii, musimy zwrócić uwagę, by była ona dopasowane pod względem proporcji i materiału do przylegających fragmentów konstrukcji. Istotne jest także to, by zaprojektować ładną poręcz i elementy wypełnienia, gdyż to właśnie na nie będzie się zwracać największą uwagę.
W przypadku, gdy nasz dom posiada mocno wysuniętą płytę balkonową, która pozbawiona jest podparcia, doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie balustrad lżejszych optycznie, na przykład takich, które składają się z elementów stalowych, żeliwnych lub szklanych.
Wybierając miejsce zamocowania balustrady, warto jest wziąć pod uwagę szerokość balkonu. Dosunięcie jej do krawędzi płyty powiększa ilość miejsca, co jest bardzo korzystne w przypadku wąskich balkonów. Pewnym ograniczeniem w momencie instalowania mogą być także słupy konstrukcyjne, na zewnątrz których raczej nie montuje się balustrady.

Na rynku budowlanym panuje duża różnorodność w kwestii tego elementu wykończeniowego domu. Dotyczy to zarówno materiału, z jakiego została wykonana, jak również jej kształtu, sposobu zdobienia, koloru itp. W kwestii tworzywa, generalnie dominują dwa: drewno oraz stal, chociaż bardzo dużą popularnością cieszy się także szkło, kamień, a także beton. Barierki wykonuje się albo tylko z jednego materiału, albo łączy się kilka tworzyw komponując oryginalne barierki. Rodzaj balustrady zależy zarówno od naszych gustów i upodobań, jak również od innych elementów zewnętrznych domu, a także od jego otoczenia. Przede wszystkim należy dopasować wybrany materiał do stylu domu i innych detali architektonicznych.

W przypadku, gdy posiadamy drewniany dom, stylizowany na regionalny, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie barierki także wykonanej z tego tworzywa. Drewno jest odpowiednim materiałem na balustradę do budynków, w których wiele elementów wykonanych jest właśnie z tego materiału, przy czym, jeśli posiadają one duże okapy, także balustrada powinna być masywna. Tego rodzaju elementy mogą być zarówno proste w swojej formie, jak również wymyślne. Chyba najbardziej rozpoznawalne są te zdobiące górskie, zakopiańskie domy, ciężkie, bogato zdobione i masywne. Takie zacinane, a nawet rzeźbione konstrukcje, choć cieszą niemal każde oko, to jednak nie do każdego domu pasują.

Lżejsze i bardziej uniwersalne są balustrady wykonane ze stali. Doskonale komponują się ze szklanymi elementami tworząc konstrukcję idealnie pasującą do nowoczesnych domów o płaskich dwuspadowych dachach o prostej linii. Sprawdzą się także u tych, którzy za swoim oknem posiadają piękne widoki i nie chcą ich zasłaniać żadną, nawet bardzo wyszukaną konstrukcją.

Bardzo dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach balustrady kute. Doskonale komponują się one z przydomowym ogrodzeniem wykonanym z prostych lub giętych żeliwnych prętów. Szczególnie dobrze prezentują się na balkonach o miękkich kształtach. Elementy kute balustrad przybierać mogą bardzo różne kształty, mogą być proste lub wygięte, przy czym to drugie rozwiązanie dodaje wąskiemu balkonowi więcej przestrzeni. Różnoraki jest także sposób ozdabiania. Bardzo popularne są zdobienia w kształcie ornamentów roślinnych, geometrycznych, a zdarzają się także znaki herbowe.

Bardzo rzadko stosuje się natomiast kamienne tralki, wykonane na przykład z piaskowca. Stosuje się je zazwyczaj w budynkach zabytkowych lub naśladujących style historyczne. Tego rodzaju masywne balustrady wypełnione tralkami dobrze wyglądają z charakterystycznymi dla nich efektownymi podjazdami i szerokimi zejściami do ogrodu. Wykorzystywane w prostych domach z dwuspadowym dachem mogą oszpecić bryłę domu. Dodatkowo koszt takiej inwestycji i trud poniesiony na jej realizację są bardzo duże i szkoda marnować je by oszpecić budynek, w którym mieszkamy. Wprowadzenie tralek wymaga umieszczenia dodatkowego detalu z kamienia. Mogą to być na przykład opaski okienne lub kolumny.

Najrzadziej spotykanym w budownictwie jednorodzinnym rodzajem balustrad na balkony i schody zewnętrzne są te wykonane z betonu. Wysunięta płyta balkonowa, która przechodzi w pionowy element balustrady, jest charakterystycznym elementem architektury modernistycznej. Jeśli zdecydujemy się na tego rodzaju rozwiązanie, należy uwzględnić je już podczas budowy domu. Balustradę betonową wykonuje się najczęściej na etapie stanu surowego, wylewając ją łącznie z płytą. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie pełnych elementów pionowych ścian balustrady , to musimy zadbać o wykonanie dobrego odwodnienia. Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie prześwitów, które pozwalają na odprowadzenie wody opadowej.

Odpowiednio dobrana, zaprojektowana i wykonana balustrada nie tylko zapewni bezpieczne korzystanie z balkonów, tarasów i schodów, ale także ozdobi i dopełni wygląd naszego domu.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Jakie prace budowlane, remontowe możemy prowadzić zimą?, Bezpieczeństwo pożarowe domu, Nowy balkon w istniejącym budynku, Materiał okładzinowy na schody, Pogłębianie piwnic
Słowa kluczowe: balustrada, schody, balkon