×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Basen

Basen kąpielowy we własnym domu lub ogrodzie powoli przestaje być atrakcją dostępną jedynie dla najbogatszych. Ogromny wybór projektów, materiałów wykończeniowych pozwala na optymalne zminimalizowanie kosztów budowy. Jeśli zdecydujemy się na budowę własnego basenu, mamy szansę na fantastyczny wypoczynek w zaciszu własnego domu. Estetyczny wygląd jak i nowoczesne materiały budowlane tylko spotęgują komfort i wygodę użytkowania. Nie zapomnijmy jednak, że na samym zbudowaniu basenu możemy poprzestać. Niestety wraz z użytkowaniem basenu będziemy musieli liczyć się również z jego utrzymaniem i czyszczeniem. W utrzymaniu czystości pomocne jest zadaszenie (jeśli mamy na myśli basen w ogrodzie). Zatrzymuje ono część zanieczyszczeń takich jak liście, gałęzie itp.

W przypadku budowy basenu w ogrodzie musimy zastanowić się nad miejscem, w którym powinien się on znajdować. Rodzaj gleby, czy nośność gruntu to tylko kilka z czynników decydujących o właściwym jego położeniu. Miejsce na basen musi być zaciszne i nasłonecznione. Nie powinno być w bliskiej odległość od drzew, czy innych roślin, które mogą zanieczyszczać wodę. Otoczenie musi być utwardzone i wykończone. Nie powinniśmy przenosić żadnych zanieczyszczeń z zewnątrz do środka basenu. Spowoduje to późniejsze problemy z jego czyszczeniem.

Wygląd basenu jest kwestią naszego gustu. Może być on zaprojektowany przez architekta, gdzie możemy pokusić się o bardziej wymyślne kształty. Głębokość standardowego basenu to minimum 1,5 m. Dlatego wcześniej należy sprawdzić, czy w miejscu, które wybraliśmy nie ma żadnych instalacji wodno - kanalizacyjnych itp.

Jeśli zamierzamy korzystać z uroków basenu przez cały rok powinniśmy zdecydować się na budowę basenu krytego. Kosztowniejsze jest dostosowywanie istniejących pomieszczeń pod montaż pływalni niż podjęcie decyzji już na etapie projektowania domu. Miejsce, w którym powinno znajdować się kąpielisko najczęściej wyznaczane jest w piwnicy. Warto zastanowić się nad odpowiednią wentylacją i temperaturą w pomieszczeniu, gdzie mamy zamiar umieścić basen. Wilgoć powstała wskutek parowania wody musi być odpowiednio odprowadzana. Ograniczenie parowania jest możliwe kiedy utrzymamy temperaturę wody o około 2°-4° niższą od temperatury powietrza. Jednym ze sposobów ograniczających parowanie jest umieszczenie osuszacza w danym pomieszczeniu. Niestety działa on tylko miejscowo. Warto zatem zwrócić uwagę na odpowiednią instalację wentylacyjną. Jest ona odpowiedzialna przede wszystkim za sprawność i bezpieczeństwo całego pomieszczenia oraz basenu.

Oprócz samego otoczenia basenu powinniśmy zadbać również o jego wnętrze i jakość wody, którą mamy zamiar używać. Odpowiednie zestawy oraz instalacje czyszczące pozwalają na stworzenie obiegu zamkniętego, gdzie woda jest podgrzewana, filtrowana oraz dezynfekowana. Dezynfekcja jest możliwa poprzez zastosowanie chloru, aktywnego tlenu, ozonowania lub wspomagana lampami UV. W zależności od zaawansowania zastosowanych urządzeń parametry te są kontrolowane automatycznie lub przez nas samych.

Wybór konstrukcji uzależniony będzie od wielkości samego basenu, ta zaś uzależniona jest bezpośrednio od naszych potrzeb jak i zasobów portfela. Znaczna część basenów domowych ma wymiary około 8m x 4m i głębokości 1,5m. Jest to wielkość zupełnie wystarczająca dla kilkuosobowej rodziny. Większy basen jest dużo droższy w budowie więc powinniśmy się wcześniej zastanowić, czy naprawdę potrzebujemy go w aż takich rozmiarach. Co do samej konstrukcji najważniejsze będzie miejsce, w którym przewidujemy basen, okres korzystania, liczba osób i jego funkcja. Niecka pod basen jest całkowicie lub tylko po części w gruncie. Można wykorzystać również niecki wolno stojące. Trwalsze baseny wykonywane są z betonu. Blacha albo laminat to materiał pozwalający na szybką budowę lekkiego obiektu.

W przypadku kiedy nie zamierzamy budować basenu stacjonarnego, na stałe możemy zaopatrzyć się w baseny przenośne. Producenci oferują nie tylko tradycyjne baseny dmuchane, ale również lekkie i wytrzymałe konstrukcje. W przypadku niepogody, albo końca sezonu basen taki czyścimy i składamy. Do grupy basenów przenośnych należą te wykonane jedynie z foli jak i na przykład baseny wykonane z paneli, wkopanych w grunt.

Jeśli jednak decydujemy się na budowę basenu stacjonarnego powinniśmy zapoznać się z jego rodzajami. Grupa pierwsza, najpopularniejsza to basen wykonany z betonu pokrytego ceramiką. W tym przypadku jest pełna dowolność co do rozmiarów, kształtów, kolorów itp. Wadą natomiast może okazać się cena związana z kosztem materiałów jak i wykonania. Baseny stacjonarne wykonane z blachy wyłożonej folią to kolejna możliwość. Jest ona dużo tańsza niż w przypadku basenów z betonu. Niestety metoda ta ma kilka wad, między innymi istnieje możliwość uszkodzenia foli, jak i również wielkość basenu jest ograniczona przez wymiary paneli aluminiowych.

Kolejno wyróżnić można baseny z niecką żelbetonową. Trwała betonowa konstrukcja wykonana na przykład z pustaków betonowych. Ściany basenu dodatkowo zbroi się kilkoma warstwami siatki.

Baseny pokryte laminatem - ogromną zaletą jest dowolny kształt takie zbiornika wody jak i również jego wysoka trwałość. Niestety cena także jest wysoka. Tańszym rozwiązaniem będzie budowa basenu z betonu pokrytego folią zbrojoną.

Najłatwiejszym w montażu jest basen wykonany z akrylu. Jego trwałość jest ograniczona, jednak większej wielkości baseny można przywieść na miejsce w elementach i zamontować je od razu w wykopie. Jedne z nowocześniejszych basenów są wykonane z żywic epoksydowych, albo poliestrowych. Główną zaletą tego typu kąpieliska jest jego łatwość w czyszczeniu. Bardzo często baseny takie umieszczane są w ziemi, ale można znaleźć i takie, które ustawia się na powierzchni, odpowiednio przygotowane pod obudowę.

Bez względu na to gdzie znajduje się basen – czy na zewnątrz, czy w budynku powinniśmy zaopatrzyć się w specjalną ochronną plandekę. Pozwoli ona ochronić basen nie tylko przed niepożądanymi zanieczyszczeniami, ale również będzie zapobiegać stratom ciepła. Plandeki ochronne są niezbędne w przypadku kiedy w niedalekiej odległości znajdują się dzieci. Pełnią one wówczas funkcję ochronną. Pokrycia wykonane są z różnego rodzaju materiałów, w zależności od pory roku stosujemy je zamiennie. Podczas zimy powinniśmy chronić basen tkaniną gumową, a latem wystarcza zwykła folia. Jeśli interesują nas bardziej profesjonalne przykrycia możemy zastanowić się nad pokrywami przesuwanymi typu żaluzjowego, albo segmentowe. Bardziej zaawansowane są sterowane pilotem.

Aby w pełni móc korzystać z dobrodziejstwa jakim jest posiadanie własnego basenu musimy zadbać o odpowiednią jakoś wody, która się w nim znajduje. Powinna być takiej jakości jak woda pitna. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że korzystanie z własnego basenu jest przede wszystkim bezpieczne. Zatem warto zastanowić się w jaki mechaniczny oraz chemiczny sposób będziemy ją uzdatniać do użytku. Sposób mechaniczny to nic innego jak zastosowanie filtrów mechanicznych, które pozwolą na zatrzymanie osadów piaskowych, żwirowo-antracytowych i żwirowych. Filtr taki ulega systematycznemu zanieczyszczaniu więc ważna jest jego pielęgnacja. Natomiast oczyszczanie chemiczne odbywa się za pomocą preparatów dezynfekujących i poprawiających odczyn pH. W domowych basenach najpopularniejsza jest dezynfekcja chlorem połączona z ozonem lub promieniami UV.

Równie ważne jak samo oczyszczenie jest utrzymywanie prawidłowego, zasadowego odczynu pH. Zbyt niska jego wartość spowodować może podrażnienia skóry i oczu. Natomiast zbyt wysokie pH powoduje wytrącanie związków wapnia.

Chęć posiadania własnego basenu musi być powiązana z odpowiednimi nakładami finansowymi. Niestety samo jego wybudowanie to tylko połowa kosztów. Druga musi zostać przeznaczona na pokrycie wydatków związanych z zakupem urządzeń, preparatów i akcesoriów do oczyszczania wody itp. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę koszty związane z przerabianiem terenów zielonych pod budowę basenu (jeśli myślimy o basenie odkrytym) jak i specjalne przygotowanie gruntów. Dlatego ważne jest czy nasza domowa pływalnia będzie przez nas w pełni wykorzystywana. Jednak czy jest coś przyjemniejszego od relaksu we własnym domu? A gdyby tak relaks połączyć z aktywnością jaką jest pływanie? Basen wcale nie musi być iście olimpijski.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Oczka wodne / Baseny
Podobne: Jak założyć oczko wodne, Prywatny basen – formalności, Zabezpieczenie oczka wodnego przed mrozem
Słowa kluczowe: oczka wodne, oczko wodne, basen, koszty budowy basenu, prywatny basen, basen w domu, pielęgnacja basenu, basen w ogrodzie, basen stacjonarny, basen przenośny