×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Bateria naścienna czy podtynkowa?

Baterie łazienkowe są znakomitym sposobem na upiększenie wnętrza. Mogą one nadać mu oryginalny, niepowtarzalny wygląd i uczynić z łazienki miejsce klimatyczne. Często mają one regulatory w różnych, niekonwencjonalnych miejscach, dzięki czemu zaskakują ich użytkowników.

Niejednokrotnie uchwyty baterii są bogato zdobione. Mogą to być elementy kwiatowe, jak też zdobnictwo geometryczne. Jednocześnie są one bardzo funkcjonalne, tworząc artystyczny klimat wnętrza w pomieszczeniu. Modne stały się baterie z opływowym kształtem, zaokrągloną i gładką powierzchnią, dzięki czemu są łatwe w utrzymaniu czystości. Do tradycyjnych wnętrz wybierane są rozwiązania w stylu retro, które często nawiązują do lat 20-tych XX wieku. Baterie te są wyposażone w elementy porcelanowe i mosiężne komponenty. Korpusy ich to najczęściej mosiądz. Na rynku powszechne są również baterie wielokolorowe, które można znakomicie wkomponować do reszty wystroju łazienki. Gama barw jest bardzo szeroka, dzięki czemu można dobrać koloryt do każdego, nawet najbardziej wybrednego klienta. Niejednokrotnie elementem zdobniczym baterii pozostaje szkło, a nawet drewno lub wielobarwne tworzywa sztuczne. Mogą one też mieć charakter stylu kolonialnego, czy rustykalnego.

Baterie można montować albo bezpośrednio na ścianę (baterie naścienne), albo na urządzeniach sanitarnych (baterie sztorcowe). W związku z tym, że nie są montowane w ceramice wyglądają elegancko.
W przypadku, gdy powierzchnia łazienki jest mała, dobrze sprawdzają się baterie z krótką wylewką. Osobną grupę stanowią baterie tynkowe.

Jednym z rodzajów baterii używanych we współczesnych nieruchomościach są baterie naścienne, które stosuje się głównie nad wannami oraz do kabiny prysznicowej. Wśród nich prym wiodą umywalkowe baterie ścienne. Przy bateriach naściennych istotne jest to, że są one wyposażone w łączniki mimośrodowe. Pozwalają one modyfikować rozstaw przyłączy, a także zmieniać umiejscowienie baterii wobec rur, w granicy ok. 2 cm. Jeśli mamy do czynienia z klasyczną, dwuotworową bateria naścienną to możemy ją montować do wyprowadzonych ze ściany rur, które są odległe od siebie blisko 15 cm. Baterie naścienne są znakomitym rozwiązaniem w przypadku małych umywalek, przy czym w tym wypadku możemy wybrać dowolny model.

Do baterii naściennych, które cieszą się dużym zainteresowaniem należą elektroniczne krany umywalkowe. Znajdują one zastosowanie głównie w eleganckich restauracjach, oraz hotelach. Cechują się wysoką ceną, ale mają bardzo atrakcyjne wzornictwo, które znakomicie ubogaca wnętrza. Ważnym ich elementem są czujniki podczerwieni i nowy układ elektroniczny. Sprawia on, że jest mniejszy pobór mocy, a także dłuższa żywotność baterii, nawet do 7 lat. Odmienną grupę stanowią baterie nawannowe, które cechują się fantazyjnymi wylewkami.

Na rynku dostępne są baterie podtynkowe jedno i dwuchwytowi, a także termostatyczne. Wśród baterii podtynkowych na uwagę zasługują jednouchwytowe baterie. Dużą ich zaletą jest to, że zajmują mniej miejsca przy instalacji, co jest szczególnie cenne w przypadku niewielkich powierzchni. Ich atutem jest też to, że można w bardzo łatwy sposób regulować temperaturę wody, a także intensywność strumienia wody. Dzięki temu są one bardziej oszczędne. Bateria podtynkowa zapewnia bezpieczną instalację oraz łatwe ich użytkowanie. Wśród baterii podtynkowych dużym zainteresowaniem cieszą się także te trójotworowe, które cechuje bardzo ładny design. Dużą zaletą baterii podtynkowych jest duży przepływ wody. I tak np. bateria termostatyczna podtynkowa jest w stanie dostarczyć 50 l wody na minutę, przy założeniu, że jest zasilana wodą przez instalację ½ cala. Niekiedy bateria podtynkowa daje możliwość zastąpienia wylewki wannowej perlatorem, który jest umieszczony w pokrętle przelewu. Dzięki temu nie ma wystających elementów i mamy zagwarantowane skuteczne jej działanie. Perlator sprawia, że woda wypływa w spokojnym tempie, nie chlapiąc po ścianie. Przy bateriach podtynkowych zaletą jest mniejsza ilość miejsca, które jest zajmowane przez elementy natynkowe.

Słabą stroną baterii podtynkowych jest to, że należy je instalować przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Zestaw podtynkowy składa się z co najmniej dwóch elementów. Jeden z nich należy zainstalować pod okładziną ścienną, w zagłębieniu wykonanym w ścianie. Natomiast jeśli chodzi o sposób podłączania baterii podtynkowej do rur, to nie ma tutaj jednej metody. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, czy jest to bateria jedno-, dwu-, trzy- czy też cztero- otworowa. Bateria może być wyposażona w puszkę, w której umieszcza się elementy, które służą do sterowania przepływem wody. Jeśli montujemy natrysk to uruchamia go przełącznik, który jest zintegrowany z elementem, który za zadanie ma sterowanie wypływem wody. Jeśli mamy do czynienia z natryskami to przewidziane są do nich deszczownice, czyli głowice natryskowe górne. Baterie trzyotworowe nazywane są również dwuchwytowymi, bo strumień wody można w nich regulować przy pomocy dwóch pokręteł. Informacje, w jaki sposób konkretną baterię podłączyć do rur znajdziemy w szczegółowej instrukcji montażu.

W momencie, kiedy podłączymy element podtynkowy możemy zająć się pracami wykończeniowymi, zarówno zakładaniem glazury jak i tynkowaniem. Zaletą baterii podtynkowych jest to, że nie widać podłączeń oraz rur, które ukryte są w ścianach. Stosuje się je głównie do kabiny prysznicowej oraz nad wannę. W momencie, kiedy chcemy zainstalować baterię podtynkową musimy skorzystać z pomocy hydraulika. Inaczej stracimy gwarancję. Bateria podtynkowa należy do drogich urządzeń. Jej koszt (tj. słuchawka z prysznicem) to około 1000 zł. Natomiast otworowy zestaw montażowy ze zbiornikiem do odprowadzania resztek wody to kolejny wydatek rzędu 1000 zł. Przy jej instalacji należy wykuć wnękę, która jest głęboka nawet na 7-11 cm. Do montowania ich w ścianie dobrze jest użyć stelażu, który będzie je stabilizował. Dotyczy to zwłaszcza tych baterii podtynkowych, które mają hydromasaż. Element natynkowy zakłada się dopiero w momencie wykończenia ścian. Inne elementy wyposażenia baterii, takie jak: słuchawka prysznicowa, czy dysza do hydromasażu dostosowane są do indywidualnych potrzeb domowników i charakteru miejsca, w którym jest zastosowana. Jest nim często płytka maskująca z pokrętłami do regulowania wody. Element natynkowy pokrywa się najczęściej osłonką z chromu.

Element podtynkowy zawiera nie tylko podłączenia do wodociągu, ale także mieszacz (którym zazwyczaj jest głowica ceramiczna). Najczęściej wykonany jest z mosiądzu, co sprawia, że może on działać solidnie przez znaczny okres czasu.
W przypadku baterii podtynkowych możliwe jest zastosowanie baterii podtynkowej z przełącznikiem natrysku albo bez. W tym pierwszym przypadku możliwe jest podłączenie dwóch dodatkowych elementów tj. głowicy natryskowej oraz wylewki wannowej.

Bardzo popularne także w kategorii baterii podtynkowych stają się również baterie termostatyczne, które mają wbudowany termostat. Sprawia on, że dostosowywana jest temperatura wypływającej wody. Są one wyposażone w zaworki, które hamują przepływ zwrotny. Niestety baterie termostatyczne źle współpracują z podgrzewaczami przepływowymi jak i dwufunkcyjnymi kotłami przepływowymi. Bateria termostatyczna jest pożądana wówczas gdy mamy do czynienia z dużymi spadkami ciśnienia w instalacji wodociągowej. Wówczas ze słuchawki wypływa cieplejsza i zimniejsza woda, a bateria ją stabilizuje.

Baterie wannowe oraz prysznicowe to najczęściej baterie cztero i pięciootworowe. Bateria montowana na umywalce to jest bateria sztorcowa, ale może to być także bateria montowana na blacie umywalki, czyli bateria sztorcowa wysoka.
Baterie podtynkowe sprawdzają się w momencie kiedy potrzebujemy nalać dużą ilość wody, np. w przypadku wanny.
Baterie dostępne na rynku dają duże możliwości. Zarówno w zakresie wzornictwa jak i funkcjonalności. Te dwa czynniki winny być brane pod uwagę w momencie kiedy decydujemy się na zakup.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Urządzenia sanitarne / Armatura
Podobne: Relaks w łazience, Biały montaż – jakie sprzęty powinny znaleźć się w łazience, Wanna, System podtynkowy w łazience, Mała łazienka może być funkcjonalna
Słowa kluczowe: roca, cersanit, ferro, armatura, instalator, hydraulik,