×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Bezpieczeństwo pożarowe domu

Słowa strażaka przeprowadzającego szkolenie p.poż. zapadły mi głęboko w pamięć: „Każdy pożar - jeżeli zostanie szybko zauważony, można ugasić szklanką wody, a jego skutki będą znikome. Pożar, którego nie można już ugasić szklanką wody będzie zawsze katastrofą, której skutki mogą być tragiczne.”

Przyczyn pożaru może być wiele, ale i tak w większości przypadków decydującym czynnikiem jest człowiek, a dokładniej mówiąc jego niedbalstwo, nierozsądne zachowanie, nieprzestrzeganie podstawowych przepisów bezpieczeństwa. Ponieważ w każdej dziedzinie życia lepszym rozwiązaniem jest profilaktyka niż samo leczenie, tak i w odniesieniu do bezpieczeństwa pożarowego lepiej zapobiegać powstaniu pożaru niż go gasić i ponosić trudne do przewidzenia jego skutki, nie wspominając już o uniknięciu traumatycznych przeżyć.

Bezpieczeństwo pożarowe i ochrona przeciwpożarowa

Bezpieczeństwa pożarowe budynku polega na: zapewnieniu nośności jego konstrukcji, ograniczeniu rozprzestrzeniania się pożaru na sąsiednie budynki oraz zapewnieniu możliwości ewakuacji ludzi i bezpieczeństwa ekip ratowniczych.

Natomiast ochrona przeciwpożarowa, to pojęcie bardzo szerokie, które wiąże się z zapobieganiem i zwalczaniem pożarów. Ochrona ta może mieć charakter bierny lub czynny.

Ochrona przeciwpożarowa bierna (zwana tez pasywną) to przede wszystkim oddzielenie przegrodą pożarową źródła ognia od pozostałych stref budynku oraz budowa dobrych systemów wentylacyjnych i zabezpieczanie wszelkiego rodzaju kabli i przepustów, które ze względu na swoja specyfikę stanowią źródło zaistnienia pożaru. Zapobiegając w ten sposób rozprzestrzenianiu się ognia w budynku, chroni się życie ludzi i zwierząt oraz ogranicza straty.

Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na bezpieczeństwo pożarowe budynku jest odporność ogniowa jego elementów. Muszą być wykonane i zaprojektowane tak, aby przez określony przepisami czas była zapewniona nośność konstrukcji, szczelność przegrody lub izolacyjność od nadmiernej temperatury. O zabezpieczeniach przeciwpożarowych warto więc pamiętać już na etapie budowy domu stosując materiały trudno zapalne oraz zabezpieczone ognioochronnie drewno.

Ochrona przeciwpożarowa czynna, oprócz samego gaszenia pożaru, ma na celu instalację we wszystkich zagrożonych pomieszczeniach systemów natryskowych, rozmieszczanie urządzeń gaśniczych, czy też systemów oddymiania.

Dla własnego bezpieczeństwa

Zgodnie z obowiązującym „Prawem budowlanym” budynki mieszkalne o wysokości do 55 m, również te realizowane w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, nie wymagają uzgodnień pod względem zgodności z wymogami ochrony przeciwpożarowej. Tak więc i wykonywanie impregnacji ognioochronnej drewnianej konstrukcji budynków jednorodzinnych nie jest wymagane. Warunkiem jednak jest zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych na wewnętrzne okładziny ścian. Mimo to, dla własnego bezpieczeństwa, którego stawką może być nie tylko zdrowie, ale również życie, decydując się na budowę domu drewnianego warto postarać się nie tylko o dobre (w aspekcie materiału budowlanego) drewno i dodatkowe jego zabezpieczenie przeciwogniowe, ale też zadbać o kilka innych spraw, które skutecznie zwiększają bezpieczeństwo pożarowe każdego budynku, a więc i drewnianego również. Zalicza się do nich:

 • ułożenie izolacji cieplnej i akustycznej ścian (zewnętrznych i wewnętrznych) z wełny mineralnej
 • wykonanie jako warstwy podłogowej gładzi cementowej grubości 3-5 cm
 • zastosowanie odpowiednio skomponowanych warstw sufitów podwieszanych
 • nowoczesne prowadzenie instalacji elektrycznych reagujących na upływność oraz wykonanych z przewodów o napięciu przebicia 800V, o odpowiednim przekroju i umieszczonych w podwójnej izolacji w rurkach PVC lub Peszla
 • dbałość o prawidłowe (nie przez skręcanie!) łączenie przewodów elektrycznych, szczelność puszek i przykręcenie ich pokrywek oraz wyposażenie wszystkich gniazd wtyczkowych w styki ochronne
 • posadowienie kominków na podłożu niepalnym o grubości minimalnej 15 cm i zabezpieczenie podłogi łatwo zapalnej (np. drewnianej) pasem materiału niepalnego o szerokości minimum 30 cm i sięgającym po 30 cm poza krawędzie z obu stron drzwiczek paleniska
 • w pomieszczeniach o stropach drewnianych: umieszczenie palenisk w odległości co najmniej 60 cm od łatwo zapalnych części domu oraz wykonanie nad nimi okapów z materiałów niepalnych i wystających minimum 30 cm poza jego krawędzie
 • wykonanie obudowy przewodów dymowych i spalinowych z cegły pełnej 12 cm, murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej, z wewnętrznym tynkiem lub spoinowaniem
 • systematyczne czyszczenie kominów – minimum cztery razy w roku przy wykorzystywaniu paliw stałych i dwa razy w roku przy paliwach płynnych i gazowych
 • zbieranie popiołu wyłącznie do wiader metalowych (nigdy plastikowych!) i natychmiastowe jego wynoszenie z budynku
 • zachowanie minimalnej odległości 50 cm nieizolowanych przewodów wentylacyjnych od wykładzin i powierzchni palnych
 • montaż drewnianych drzwi przeciwpożarowych przede wszystkim w tych pomieszczeniach, w których jest duże prawdopodobieństwo wybuchu pożaru (kotłownia, skład opału, kuchnia)
 • zainstalowanie czujek dymowych (a jeszcze lepiej całego systemu przeciwpożarowego) i okiennych systemów oddymiania i usuwania gorąca
 • dbałość o systematyczne przeglądy, konserwacje i modernizacje instalacji i urządzeń elektrycznych i grzewczych
 • zakupienie kilku gaśnic proszkowych ABC (gaszą większość materiałów oraz urządzenia pod napięciem do 1000 V z odległości nie mniejszej niż 1 m) o wadze 2-6 kg i rozmieszczenie ich na każdej kondygnacji budynku lub w holu i kotłowni w miejscach łatwo dostępnych, a także dbanie o ich okresowe przeglądy oraz ewentualną wymianę w razie spadku ciśnienia poza zielone pole
 • wykonanie hydrantu przeciwpożarowego (odpowiedni zawór i wąż ze specjalną końcówką) już na placu budowy zanim rozpocznie się wznoszenie domu.

Tak jak nie ma zamków, które zabezpieczą dom w stu procentach przed kradzieżą, tak też i nie ma środków, które dadzą gwarancję uniknięcia pożaru. Dla spokoju nie tylko własnego sumienia, ale i bezpieczniejszego życia, zawsze trzeba zrobić wszystko co tylko jest możliwe do uczynienia, aby uniknąć nawet najmniejszego zaprószenia ognia. Zdrowy rozsądek, to podstawa, a wiedza i chęci jej wykorzystania w życiu to umiejętność unikania tragedii.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Rysy i spękania ścian murowych, Jak montować kołki rozporowe, Materiał okładzinowy na schody, Oświetlenie do salonu, Jak walczyć z kurzem i pyłem podczas remontu?
Słowa kluczowe: ochrona przeciwpożarowa bierna, ochrona przciwpożarowa czynna, bezpieczeństwo pożarowe, zabezpieczenie przeciwpożarowe, gaśnice, powłoka, hydrant