×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Bezpieczne drzwi łazienkowe

Drzwi łazienkowe. Z pozoru łatwy i prosty wybór… Nic bardziej mylnego. Konieczne jest spełnienie kilku podstawowych warunków do tego, aby decyzja była właściwa pod kątem bezpieczeństwa, norm budowlano-prawnych i estetycznych.

Zacznijmy od tego, że jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku drzwi łazienkowe nie różniły się niczym od tych, które mieli sąsiedzi w bloku, rodzina i wszyscy znajomi. Wiadomo, że drzwi takie wyposażone były w plastikową kratkę wentylacyjną, standardowe „okienko” zawsze na tej samej wysokości, ale różniące się wzorem i fakturą szyby… Reasumując, wybór drzwi był żaden i w sklepie ograniczał się do tego czy są na stanie, czy też nie. Obecnie można dokonać zakupu kierując się względami estetycznymi przy zachowaniu względów użytkowych i bezpieczeństwa.

W ofercie producentów znaleźć można opcje dla każdego klienta. Od tradycjonalisty zakochanego w drewnianej stolarce po artystę zapatrzonego w drzwi szklane, spośród dostępnych w szerokim wachlarzu możliwości każdy znajdzie optymalne rozwiązanie. Estetyka drzwi wpasowywać musi się w wystrój i klimat mieszkania, pasować do wybranej kolorystyki łazienki i przedpokoju. Współgrać z otoczeniem przy zachowaniu bezpieczeństwa użytkowania oraz intymności miejsca pokoju kąpielowego.

Często w domach jednorodzinnych łazienki posiadają okna – wtedy najlepszym wyborem będą pełne drzwi jednoskrzydłowe bez szklenia, gdyż łazienki takie nie potrzebują dodatkowego źródła światła. Natomiast, te łazienki, które nie mają okna na zewnątrz i co więcej potrzebują doświetlenia ze względu na wielkość, najlepiej wyposażyć w drzwi oszklone w części lub całkowicie tak, aby mogły doświetlić ciemne pomieszczenie. Efektem wizualnym będzie wówczas stworzenie iluzji lekkości pomieszczenia. Ponad to, drzwi w takiej postaci stworzą ciekawe wykończenie przestrzeni będącej połączeniem łazienki i przedpokoju

Coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania zdecydowanie bardziej nowatorskie, wybierając szklane hartowane drzwi. Dla mniej ekstrawaganckich w swoich wyborach, producenci drzwi przygotowali ofertę łączącą elementy drewniane ze szklanymi. Matowe lub mleczne szyby pozostawiają atmosferę intymności przy niesamowitym efekcie wizualnym. Dodatkowo są to szyby hartowane, zatem bezpieczne dla domowników, szczególnie tych najmniejszych.

Zgodnie z podstawowymi normami budowlanymi dotyczącymi bezpieczeństwa ważne, aby drzwi otwierały się na zewnątrz łazienki. Muszą mieć nie mniej niż 0,8 m szerokości i 2 m wysokości w świetle ościeżnicy oraz koniecznie być wyposażone w otwory wentylacyjne, które zapewnią prawidłową wentylację pomieszczenia.

Często zamontowane w łazience piecyki gazowe mogą być dużym niebezpieczeństwem dla życia ludzkiego, dlatego też drzwi muszą być wyposażone w kratki wentylacyjne lub tuleje wentylacyjne w dolnej części drzwi. Czasem mogą być to rozwiązania nazywane podcięciami wentylacyjnymi u dołu skrzydła drzwi, które całkowicie spełnia wymóg prawa budowlanego mówiący o tym, że sumaryczny przekrój otworów dla dopływu powietrza musi być nie mniejszy niż 0,022 m².
Niebagatelną rolę odgrywa również możliwość odizolowania się w łazience od reszty mieszkańców. W wolnej chwili warto zrelaksować się i odpocząć, a ciężko jest ten stan osiągnąć bez możliwości zamknięcia się od środka. Wszystko to przy zachowaniu bezpieczeństwa, ponieważ każde oferowane na rynku zamki do drzwi wewnętrznych dają możliwość otworzenia ich w sytuacjach awaryjnych od zewnątrz.

Najczęściej spotykaną wersją zamka do drzwi wewnętrznych są zamki wbudowane z wpuszczoną wewnątrz drzwi wkładką umożliwiającą zamknięcie łazienki. Za pomocą typowego pokrętła w drzwiach łazienki można się odizolować od reszty świata. Niegdyś spotkane haczyki odeszły do lamusa, aby zostać zastąpione bardziej wyrafinowanymi wersjami zamknięcia: na klucz zwykły, z blokadą łazienkową lub dostosowany pod wkładkę patentową. Wybór należy do domowników.
autor: Anna Wołoszyńska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stolarka
Podobne: Oszczędność w oknach, Okna antywłamaniowe, Ochrona przeciwsłoneczna pomieszczeń a klimatyzacja, Konserwacja drewnianej stolarki, Parapety wewnętrzne
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, drwi łazienkowe, wymiary drzwi, wentylacja, zamknięcie, bezpieczeństwo, szyba hartowana