×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Biały montaż – jakie sprzęty powinny znaleźć się w łazience

Łazienka, to jedno z pomieszczeń, które obowiązkowo musi znaleźć się w każdym domu. Podobnie jak kuchnia, by spełniała swoje funkcje, a także pozwalała na relaks i odpoczynek, powinna być urządzona z „głową”. Meble w niej rozmieszcza się w sposób funkcjonalny, ale nie można zapomnieć także o specyficznym klimacie, który pomoże się odprężyć.

Każda łazienka powinna być urządzona w taki sposób, by, zależnie od pory dnia, oczekiwań domowników i ich gustów, umożliwiała komfortowe korzystanie ze sprzętów, szybkie odświeżenie lub relaks, a także sprawne jej porządkowanie. Wybierając sprzęty do tego pomieszczenia kierujemy się stylem, funkcjonalnością, niezawodnością, potrzebami wynikającymi z zadań, jakie ma spełniać łazienka, a także szybkością i łatwością utrzymywania czystości.

Producenci mebli łazienkowych dbają, by każdy znalazł sprzęt dopasowany do stylu, w jakim chcemy urządzić to pomieszczenie. W zależności od potrzeb i gustów, można wyposażyć ją w urządzenia nowoczesne, tradycyjne, rustykalne, wykonane z różnych materiałów i w różnych kolorach. Jednak, by spełniała ona swoje funkcje muszą znaleźć się w niej podstawowe sprzęty, zapewniające komfort i wygodę korzystania każdemu domownikowi. Projektanci radzą, by pomieszczenie to wyposażać przede wszystkim w meble funkcjonalne. W przypadku łazienki, pod pojęciem tym kryje się przede wszystkim łatwość utrzymaniu czystości i porządku. Dobrze urządzona sprawi, że wszystkie kosmetyki i sprzęty wykorzystywane do pielęgnacji znajdą swoje miejsce, nie będą zagracały łazienki, co jest szczególnie istotne w przypadku małej powierzchni, a także nie będą wprowadzały do pomieszczenia chaosu.

Jak w każdym pomieszczeniu, także w łazience powinny znaleźć się szafki, które uchronią oczy gości przed widokiem przyborów do pielęgnacji ciała. Ich rodzaj i wielkość zależy w głównej mierze od potrzeb i wielkości pomieszczania. Jeśli mamy do dyspozycji dużą powierzchnię, możemy pomieszczenie wyposażyć w wiele szafek bocznych i podumywalkowych, dzięki którym będzie można ukryć niemal wszystkie kosmetyki i sprzęty niezbędne do pielęgnacji i higieny. W przypadku małej łazienki, liczba mebli pozostaje mocno ograniczona, więc wybór powinien być dobrze przemyślany, a każda szafka ustawiona z „głową”. Dla takich małych pomieszczeń, doskonałym rozwiązaniem są panele ścienne z półkami, na których można ustawić dekoracyjne, nie przezroczyste pudełka, stanowiące doskonała skrytkę na kosmetyki.

Wybierając sprzęty do łazienki, warto jest pamiętać, iż pomieszczenie to można podzielić na trzy strefy, w których muszą znaleźć się odpowiednie urządzenia. Trzy główne strefy, to strefa: umywalkowa, sanitarna i kąpielowa.

Strefa umywalkowa, to miejsce z umywalką, lustrem i ewentualną półką podumywalkową. Jeśli w łazience znajduje się okno, to właśnie w jego pobliżu warto jest usytuować te meble, by zapewnić dopływ naturalnego światła. Wielkość i rodzaj umywalki, a także jej kształt zależy od stylu w jakim urządzona jest łazienka, wielkości pomieszczenia i upodobań właścicieli. Mogą one przybierać różne kształty, począwszy od tradycyjnego koła czy też owalu, aż po trójkątne lub kwadratowe. Wykonuje się je także z różnych materiałów, począwszy od bardzo popularnych ceramicznych, poprzez surowy kamień, marmuru, szlachetną stal, zaimpregnowane drewno, aż po hartowane szkło.
Umywalki można podzielić także pod względem sposobu montowania. Najpopularniejsze są nadal zlewy do łazienki mocowane bezpośrednio do ściany, ale można także zaopatrzyć się w modele wbudowane w szafkę lub wkomponowane w blat.
Bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku łazienek o niewielkiej powierzchni, jest zastosowanie rozwiązań wielofunkcyjnych, czyli kompletów: umywalka z szafką oraz szafki i lustra. Miejsce pod umywalką można zagospodarować zabudowując je lub nabywając gotowy zestaw z szafką. Równie dobrym posunięciem jest zamontowanie nad umywalką szafki z lustrem umieszczonym na jej drzwiach. Taki mebel stanowi doskonały schowek na kosmetyki i przybory toaletowe.

Drugą strefą w łazience, jest strefa sanitarna. Należą do nie przede wszystkim ubikacja, ewentualnie bidet i pisuar. Jeśli nie mamy wydzielonego osobnego pomieszczenia na WC, muszla klozetowa powinna znaleźć się w łazience w miejscu dającym poczucie prywatności. Do wyboru mamy różne rodzaje sedesów: z miska stojącą lub wiszącą. Bardziej estetyczny wygląd, a także mniej uciążliwy sposób czyszczenia dają miski wiszące, które jednak muszą być odpowiednio zamontowane.
Jeśli dysponujemy większą powierzchnią w łazience, możemy ją wyposażyć także w bidet i pisuar. Pisuar jest szczególnie przydatny i funkcjonalny, gdy w domu mieszka więcej panów, pomaga zachować większą czystość, a także uniknąć wielu konfliktów wynikających z nie opuszczania deski klozetowej.
Jeśli pozwala nam na to powierzchnia, warto jest w niej także zamontować bidet. Urządzenie to, swoim wyglądem przypominające miskę ustępową, a funkcją zbliżone do umywalki, jest niezwykle pomocny przy utrzymaniu higieny osobistej w wygodnej, siedzącej pozycji. Jeśli dysponujemy małą łazienką nie musimy rezygnować z bidetu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zakup baterii umywalkowej z wyciąganą rączką, a sedes instalujemy w pobliżu umywalki.

Trzecią strefą w łazience jest strefa kąpielowa. To właśnie sprzęty wchodzące w jej skład zajmują największą powierzchnię. Jeśli pozwalają na to warunki, można zaopatrzyć się zarówno w wannę, jak i kabinę prysznicową. Bardzo dobrym miejscem na wannę jest środek pomieszczenia. Takie położenie zapewnia dużo miejsca wokół niej, a także swobodny dostęp do z każdej strony. Natomiast kabiny prysznicowe najczęściej instaluje się w jednym z rogów łazienki.
Jeśli dysponujemy małą powierzchnią, a chcemy mieć zarówno wannę do relaksujących kąpieli, jak i prysznic, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie nad wanną słuchawki prysznicowej. Podłogę i ściany przed zalaniem zabezpiecza się specjalną osłoną prysznicową.
Do większych łazienek doskonale nadają się wanny narożne, z przestronnym wnętrzem, zapewniające wygodną kąpiel. Są to konstrukcje symetryczne, jak również niesymetryczne, z jednym krótszym bokiem. W małych pomieszczeniach najczęściej montuje się te w kształcie prostokątnym. Jednak wanny asymetryczne mogą przybierać także inne kształty.
Kształt kabiny prysznicowej zależy od miejsca, w którym chcemy ją umieścić. Do wyboru mamy kabiny wolno stojące, przyścienne, narożne lub wnękowe. Te wolnostojące najczęściej są okrągłe. Przyścienne kabiny mogą mieć kształt prostokąta, półokręgu lub koła. Natomiast kabiny narożne mogą przybierać kształt kwadratu, koła, półokręgu, pięciokąta, prostokąta lub mieć nieregularne kształty. Ścianki kabiny prysznicowej mogą być wykonane ze szkła lub z akrylu. Wyboru tego sprzętu dokonuje się także pod względem sposobu otwierania drzwi. Drzwi mogą być przesuwane, uchylne lub zamontowane na zawiasach.

Jeśli nie mamy w domu pralni i suszarni, swoje miejsce w łazience musi znaleźć także pralka. Pralkę można zamontować w dwojaki sposób: albo dyskretnie ją ukryć, albo wyeksponować, w przypadku, gdy dysponujemy modelem dopasowanym stylistycznie do wnętrza.
Na rodzaj pralki wpływ ma przede wszystkim wielkość pomieszczenia, który wpływa nie tylko na wymiary pralki, ale także na sposób jej ładowania. Modele ładowane od góry są zazwyczaj węższe, jednak nie można nad nimi powiesić szafki lub półek. Natomiast te ładowane od przodu muszą mieć większą przestrzeń przed sobą, by można było łatwo ją obsługiwać. Sprzęt ten można umieścić we wnęce, którą można łatwo zasłonić np. drzwiami suwanymi, składanymi lub roletą) lub umieścić ją w pobliżu umywalki, pod wspólnym blatem.


autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wyposażenie wnętrz, Urządzenia sanitarne / Armatura
Podobne: Instalacja wodno – kanalizacyjna, Dwa w jednym - prysznic w wannie, System podtynkowy w łazience, Wanna kontra brodzik, Stylowa łazienka: jak obudować wannę?
Słowa kluczowe: wystrój wnętrz, wyposażenie wnętrz, roca, cersanit, ferro, armatura, instalator, hydraulik,