×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Bitumiczne pokrycie dachu

naszmajster.plJednymi z najczęściej stosowanych powłok dachowych są pokrycia bitumiczne. Doskonale nadają się na każdy rodzaj dachu, zarówno płaskie, jak i strome, proste, a także te o bardziej fantazyjnych kształtach. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena, lekkość oraz niezawodność.

Jeszcze do niedawna kojarzyły się wyłącznie z szarą papą, którą okrywało się dach, tworząc w ten sposób niezbyt elegancką konstrukcję. Jednak obecne pokrycia bitumiczne to nie tylko papa, która nie przypomina już wyglądem swojej poprzedniczki, ale również gonty i płyty faliste.
Bitumiczne pokrycia są tańszą alternatywą dla innych rodzajów pokryć dachowych: dachówek ceramicznych i cementowych, pokryć z blachy, łupka czy trzciny. Oprócz niższej ceny, pokrycia te mają także przewagę nad konkurencją w łatwości układania i konserwacji, bardzo małej masie oraz wszechstronnością zastosowania. Producenci zapewniają, że są one trwałe i mogą spełniać swoje funkcje nawet przez 40 -50 lat bez konieczności przeprowadzania napraw.

Do grupy pokryć bitumicznych zaliczyć można papy, dachówki bitumiczne (gonty bitumiczne), bitumiczne płyty faliste oraz pokrycia bezspoinowe czyli powłoki bitumiczne. Ich wspólna cechą jest to, że do ich produkcji użyto wodoszczelnej masy asfaltowej czyli bitumu.


Najszerzej znanym pokryciem należącym do tej grupy jest papa.
Ten rodzaj wierzchniego pokrycia stosuje się głównie na dachach płaskich, których kąt nachylenia jest nie większy niż 5%. Papy mają budowę warstwową, a każda warstwa pełni osobną funkcję. Jej szkielet tworzy warstwa zbrojąca, zwana także osnową lub rdzeniem. Dwie warstwy izolacyjne wykonane są z bitumu, czyli czarnej masy asfaltowej. Odpowiadają za wodoszczelność papy. Kolejna, zwana wykończeniową wierzchnią, wykonana jest z posypki mineralnej lub talku. Zwiększa ona odporność papy na promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne, chroni ją przed sklejaniem się, nadaje także pokryciu barwę. Ostatnią część stanowi warstwa podkładowa, zazwyczaj wykonana z folii polietylenowej. Jej zadaniem jest ochrona przed sklejaniem się zwojów papy w rolce. Najczęściej usuwa się ją po ułożeniu papy.

Papę można układać w systemie jedno lub kilkuwarstwowym.
Pokrycie jednowarstwowe wykonuje się wyłącznie wtedy, gdy dysponujemy papą wierzchniego krycia o bardzo dobrej jakości, którą układa się bezpośrednio na zagruntowanym podłożu. W przypadku takiego rodzaju pokrycia, musi ono być wykonane bardzo starannie, gdyż przy jednej warstwie istnieje większe ryzyko wystąpienia rozszczelnienia.
Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilkuwarstwowego pokrycia. W takim przypadku pierwszą warstwę stanowi papa podkładowa, zwykle o nieco gorszych parametrach, na którą nakłada się papę wierzchniego krycia. Fachowcy zalecają, by do tego rodzaju pokryć używać dobrej jakości papy wierzchniego krycia, którą kładzie się na podkładzie z papy perforowanej. Takie zestawienie zapewnia swobodną cyrkulację powietrza i odprowadzanie pary wodnej, która zbiera się pod pokryciem.
Ma ona także zastosowanie jako podkład pod innego rodzaj pokrycia dachowe dachów stromych. Może zastąpić także folię wstępnego krycia, którą zwykle umieszcza się pod pokryciem z dachówek, płytek dachowych lub blachodachówek. Jeśli jednak papa układana jest na skośnych dachach, umieszcza się ją na sztywnym poszyciu z desek, sklejki lub płyt drewnopochodnych.

Na elastyczność i wytrzymałość tego rodzaju pokrycia dachowego, na rozciągania i zerwanie wpływa przede wszystkim jakość osnowy i jej gramatura. Gramatura mocnych osnów wynosi od 200 do 250 g/m2. Osnowy na papy wykonuje się z: włókna szklanego, włókna poliestrowego lub włókna poliestrowego z siatką z włókna szklanego. Tego rodzaju pokrycia zaopatrzone w pierwszy rodzaj osnowy charakteryzują się dużą wytrzymałością i stabilnością wymiarową, jednak małą elastycznością. Osnowy z włókna poliestrowego są bardzo elastyczne, dlatego też pap z taką osnową używa się do wierzchniego krycia, a także do detali pokrycia. Natomiast te wyposażone w trzeci rodzaj osnowy są mocne i elastyczne, charakteryzują się także bardzo dobrą stabilnością wymiarową. Stosuje się je do wierzchniego krycia.

Większość producentów oferuje papy termoizolacyjne. By je założyć, rozgrzewa się spodnią warstwę bitumu specjalną nagrzewnicą. Można je także mocować mechanicznie, na wkręty z kołkami lub gwoździe-papiaki, a kolejne jej pasy łączy się na zakładki i zgrzewa lub skleja lepikiem, tworząc w ten sposób dodatkowe uszczelnienia mocowania mechanicznego. Dostępne są także papy samoprzylepne, których mocowanie nie wymaga użycia żadnych urządzeń, łączników ani kleju.


Drugim rodzajem pokryć bitumicznych stosowanych na dach są gonty bitumiczne.
Gonty, zwane też dachówkami bitumicznymi, mają budowę bardzo podobną do papy, jednak dach nimi pokryty prezentuje się znacznie lepiej. Produkowane są one w formie prostokątnych pasów o grubości do 5 mm i długości około 1 m, dodatkowo ozdobionych nacięciami o różnorodnych wzorach. Nacięcia te, a także wykończenia powierzchni posypką mineralną w różnych kolorach i odcieniach sprawiają, że ułożone na dachu gonty przypominają swoim wyglądem gonty drewniane, dachówkę karpiówkę lub łupek naturalny. Spotkać można także gonty, które wykończone są cienką blachą miedzianą.
Materiał ten, z racji swojej niezwykłej lekkości (8 kg/m2), tylko nieznacznie obciążają więźbę dachową, dzięki czemu doskonale nadają się do wykańczania zarówno nowych dachów, jak i do renowacji starych. Tego rodzaju pokrycie dachowe można umieszczać na dachach o różnym kącie nachylenia połaci, nawet do 80o. Ich elastyczność sprawia, że można je wykorzystywać jako pokrycia dachów nawet o nietypowych kształtach.

Gonty bitumiczne mocuje się na dachach za pomocą zszywek, którymi przytwierdza się je do sztywnego poszycia z impregnowanych desek łączonych na pióro lub drewnopochodnych płyt wodoodpornych ułożonych na krokwiach. Ich wierzchnia lub spodnia strona pokryta jest klejem bitumicznym, który pod wpływem działania wysokiej temperatury wytwarzającej się dzięki promieniom słonecznym, uszczelnia połączenia między poszczególnymi pasami.
Wykończenie dachu pokrytego gontem bitumicznym nie wymaga skomplikowanych i drogich akcesoriów. Takie elementy jak kalenice, krawędzie, kosze dachowe można wykończyć za pomocą odpowiednio przyciętych gontów lub papy.

Trzecim rodzajem pokryć dachowych wykonanych z bitumu są faliste płyty bitumiczne.
Produkowane są z włókniny nasączonej bitumem, którą maluje się farbą na różne kolory. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena. Faliste płyty bitumiczne swoim wyglądem przypominają blachę falistą, choć nie mają tak estetycznego wyglądu. Posiadają jednak bardzo dobrą izolacyjność akustyczną, a dzięki sztywności i lekkości są łatwiejsze w przycinaniu i montażu.

Takie płyty przeznaczone są do pokrywania dachów o kącie nachylenia połaci w granicach 11 – 900. Niewielkie trudności sprawia mocowanie płyt na krzywiznach połaci, jednak doskonale nadają się do krycia łukowych powierzchni, których promień wynosi od 5 do 9 m. Ten rodzaj poszycia doskonale nadaje się do renowacji starych dachów, które wcześniej były kryte eternitem, papą lub blachą falistą, gdyż, z racji swojej niezwykłej lekkości, nie jest wymagane usuwanie starego pokrycia.

Bitumiczne płyty faliste najczęściej przybija się do rusztu drewnianego utworzonego z kontrłat zamocowanych równolegle do krokwi i z łat zamocowanych prostopadle do kontrłat. Sam montaż jest niezwykle prosty i nie wymaga użycia specjalnych urządzeń. Akcesoria niezbędne do przytwierdzenia płyt na dachu, czyli łączniki, listwy, uszczelki, wywietrzniki, można nabyć razem z płytami. W przypadku, gdy chcemy zapewnić dopływ światła słonecznego do pomieszczeń znajdujących się pod dachem, można nabyć także przezroczyste płyty z PCV, których parametry są identyczne jak parametry bitumicznych płyt.


autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachy, Pokrycia dachowe, Inne pokrycia dachowe, Materiały budowlane
Podobne: Naturalne pokrycia dachowe, Materiały hydroizolacyjne, Zimowe odśnieżanie dachu, Wady i zalety styropianowych szalunków traconych, Drewno budowlane
Słowa kluczowe: dachy, dachów, dachowe, na dach, pokrycia, dachów, dachy, gont, papy, budowlane,