×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Błędy popełniane przy murowaniu ścian

Roboty murarskie to etap, którego poprawne wykonanie warunkuje pozytywny efekt końcowy całego przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu. Aby cieszyć się dobrym efektem i bezproblemową eksploatacją domu, ściany muszą być przede wszystkim proste, powinny trzymać pion oraz zapewnić dobrą izolacyjność. Dotyczy to zarówno murów ceglanych, z pustaków, bloczków betonowych i silikatowych. Aby tak się stało należy unikać błędów jakie często są popełniane na tym etapie prac.

Krzywo zaczniemy – krzywo skończymy.

Aby ściany były proste a murowanie szło sprawnie należy przede wszystkim zadbać o to, aby pierwsza warstwa elementów murowych została równo położona. Dzięki temu układając każdą kolejną mamy gwarancję, że podstawy cegieł są do siebie równoległe. Takie ułożenie zapewnia poprawny rozkład naprężeń oraz przenoszenie sił ściskających przez zaprawę na kolejne warstwy. Aby poprawnie zacząć murowanie należy upewnić się czy fundamenty są równe. Jeśli tak nie jest, trzeba wykonać tak zwany podkład wyrównujący z zaprawy cementowej, który zniweluje pochyłości i nierówności fundamentów.

Murowanie na nierównych ławach doprowadzi do nierównoległego ułożenia się cegieł i powstania sił ścinających na styku zaprawa cegła, co będzie skutkowało powstawaniem rys i spękań na ścianie. Taki „nierówny start” utrudnia także samo murowanie. Położone na równym podłożu cegły są dociskane do zaprawy, co sprzyja powstaniu trwałego wiązania. Jeśli podłoże ma spadek, wtedy elementy murowe mogą delikatnie przesuwać się po zaprawie na skutek docisku. Prowadzi to do uciekania ściany od pionu, a także utrudnia powstanie trwałego wiązania. Nierówny układ elementów powoduje również konieczność różnicowania grubości nakładanej warstwy zaprawy, co ma niekorzystny wpływ nie tylko na estetykę muru, ale również na jego własności konstrukcyjne i zdolność przenoszenia obciążeń.

W skrajnych przypadkach ułożone ze spadkiem lub „wężykiem” cegły utrudnią poprawne osadzenie nadproży, wykonanie otworów okienny czy wieńca, nie mówiąc już o nierównych powierzchniach, które dla zamaskowania wymagają nałożenia grubej warstwy tynku. Należy pamiętać, że pierwsza szychta cegły to nie warstwa wyrównawcza. Warstwą wyrównawczą może być tylko podmurówka cementowa, a pierwsza szychta musi być układana już z zachowaniem równości podłoża.

Za dużo lub za mało zaprawy – tak źle i tak niedobrze.

Innym często popełnianym błędem, który również może skutkować rysowaniem się ścian oraz powstawaniem nierówności jest nakładanie zbyt grubej lub zbyt cienkiej warstwy spoiny pomiędzy elementy. W przypadku tradycyjnych zapraw murarskich ich warstwa powinna mieć od 0,5 do 1,5 cm grubości. Pod wpływem nacisku część zaprawy wycieka na boki. Jeśli warstwa będzie zbyt cienka, to może okazać się, że nie pozostało jej na tyle pomiędzy elementami, aby zapewnić dobre wiązanie. Ponadto, biorąc pod uwagę nierówność elementów wynikającą z dokładności ich wykonania oraz ułożenia, może dojść do powstania miejsc gdzie dwa elementy stykają się ze sobą częściowo bez zaprawy.

W przypadku zbyt grubej warstwy zaprawy może dojść do „pływania” muru. W miarę postępu prac i układania kolejnych warstw, zwiększa się nacisk wywierany na niższe rzędy cegieł. Jeśli zaprawy jest za dużo zostanie ona wyciśnięta i linia ułożenia cegieł nie będzie pokrywała się z poziomem. Efekty krzywego murowania opisane zostały powyżej.

Grubość zaprawy ma bardzo duże znaczenia w przypadku zapraw klejowych do murowania na cienkie spoiny. Aby zachować zalecaną przez producenta grubość warstwy, która wynosi kilka milimetrów, należy stosować specjalne skrzynki do nakładania. Są one tak skonstruowane, że pozostawiają dokładnie taką warstwę jaką potrzeba. W zależności od tego jaka ma być grubość warstwy dobiera się odpowiednią skrzynkę.

Przy murowaniu na cienkie spoiny szczególnie niebezpieczne są wszelkie odchyłki od normy. Zbyt cienka i niedokładnie nałożona warstwa może doprowadzić do niezespojenia się ze sobą elementów i w konsekwencji nawet do katastrofy budowlanej. Zbyt grube nakładanie jest z kolei nieekonomiczne i prowadzi do pływania muru.

Nie mieszać – podstawowa zasada dotycząca nie tylko murowania.

Przy robotach murarskich niewskazane jest mieszanie ze sobą różnych materiałów. Dawniej, kiedy z niewiadomych przyczyn wszystkiego brakowało, budowało się z tego, co udało się dostać. Rozbierając stare obiekty można znaleźć w ścianach na przykład płyty żerańskie (sam osobiście widziałem), cegłę kratówkę lub dziurawkę układaną na wozówce nie tylko w ścianach działowych czy miks pustaków betonowych, cegły i żelbetu.

Dzisiejsze materiały przeznaczone do murowania wykonane są jak już wyżej wspomniałem z ceramiki, silikatów, betonu, gazobeton lub keramzytobetonu. Są to materiały o diametralnie różnych właściwościach. Różnią się wytrzymałością, paroprzepuszczalnością, współczynnikiem przewodzenia ciepła no i oczywiście gabarytami.

Stosowanie tych materiałów w obrębie jednej ściany jest bardzo niekorzystne i utrudnione. Podczas eksploatacji w miejscach zmiany materiałów z pewnością powstaną rysy. Możliwe, że pojawią się zawilgocenia na skutek wykraplania się pary wodnej na elementach, które szybciej oddają temperaturę. Jeśli ktoś byłby na tyle szalony i ścianę murowaną z keramzytobetonu uzupełniłby w kilku miejscach cegłą lub, co gorsza pustakami betonowymi, musiałby się liczyć z powstaniem mostków cieplnych, a co za tym idzie zawilgoceń i pleśni.

Bardzo ważne jest aby pamiętać o tym, że każdy z tych elementów ma inną masę. Inżynierowie, którzy projektowali pustaki lub bloczki brali pod uwagę ciężar konstrukcji jaki będą musiały one przenieść oraz obciążenia użytkowe. Niektóre z tych materiałów, na przykład keramzytobeton, nie może być stosowany, w przeciwieństwie do ceramiki, do wznoszenia wysokich budynków.

Jeśli ktoś wybudowałby dom, w którym pierwszych kilka warstw ściany wykonanych jest z pustaków keramzytobetnowych, a następnie dokończył go murując kolejne warstwy z cegły, mógłby się któregoś pięknego dnia zdziwić dlaczego sufit jest na wysokości 1,5 metra, a wchodząc do domu musi uważać by nie uderzyć głową o okap dachu. To oczywiście przejaskrawiony przypadek (co nie oznacza, że w naszych czasach niemożliwy).

Uzupełnianie murów z pustaków ceramicznych cegłą lub innymi rodzajami pustaków ceramicznych jest dopuszczalne i niczym nie grozi. Nie ma również problemu jeśli ściany nośne chcemy wykonać z ceramiki a działówki z silki albo nośne z keramzytobetonu, a działowe z ceramiki. Konieczne będzie tylko wykonanie dylatacji. Jednak wykonywanie jednej ściany z dwóch różnych materiałów zawsze będzie wiązało się z problemami, dlatego należy tego unikać.

Pamiętajmy, że ściany przenoszą obciążenia z wyższych kondygnacji i dachu, co wymaga dokładności oraz zgodności z przyjętą dla danego materiału technologią przy ich wykonywaniu. Źle postawione mury nie tylko będą wymagały korekty na etapie prac konstrukcyjnych takich jak wyrównanie pochyłości wieńcem czy kombinowanie przy nadprożach, ale dostarczą wielu przykrych niespodzianek na etapie wykańczania. Uwidoczni się to zwłaszcza przy wykonywaniu tynków, układaniu płytek czy montażu zabudowy kuchennej. Wyjdą wtedy wszystkie nierówności, a po kilku miesiącach pojawią się pierwsze rysy na styku plomb z różnych materiałów.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Murowanie
Podobne: Ściana trójwarstwowa, czy dwuwarstwowa?, Nadbudowy budynków mieszkalnych, Rodzaje wiązania cegieł, Ściana kolankowa, Ściana jednowarstwowa
Słowa kluczowe: murarz, zlecenie, budowa domu, , murowanie ścian, grubość spoiny, grubość zaprawy, mieszanie materiałów, cegła, pustaki ceramiczne, gazobeton, pływanie, pęknięcia, błędy murarskie