×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Błędy popełniane przy urządzaniu ogrodu

naszmajster.plW przypadku kiedy nie korzystamy z usług profesjonalnych firm ogrodniczych, czy nawet architektów krajobrazu jesteśmy narażeni na wiele błędów w urządzaniu własnego ogrodu. Oprócz marnych efektów wizualnych związanych z doborem nieodpowiednich roślin, nieprzystosowanych do wyznaczonego przez nas miejsca, narażamy się na zbędne koszty. Rośliny, które mają być u nas „na lata” rosną tylko jeden sezon, te które powinny być obsypane kwiatami, usychają niedługo po posadzeniu itd. Puste miejsca zapełniamy kolejnymi, nieodpowiednimi gatunkami krzewów i drzew i tak koło się zamyka.

Co zatem należy zrobić, aby ustrzec się przed nieumyślnym zrujnowaniem swoich oszczędności?

Oto kilka porad, które pomogą nam spojrzeć na własny ogród z nieco innej strony.
 1. Podstawowym i jednym z największych błędów w urządzaniu własnego ogrodu jest brak projektu. Jeśli nie przemyślimy dokładnej aranżacji domowego zieleńca nie mamy co liczyć na jego piękno i zdrowie. Przesadzanie roślin w „lepsze” miejsce powoduje ich niszczenie oraz mętlik w ogrodzie. Jeśli nie będziemy mieć odpowiedniego planu, nawet nie mamy co myśleć o dalszej pracy.
 2. Tuż za projektem idą zmiany, które są ściśle z nim związane. Tak jak już zostało wyżej wspomniane projekt powinien zostać dokładnie przemyślany. Jeśli nie potraktujemy go poważnie doprowadzimy do corocznych przemeblowań we własnym ogrodzie. Jest to jeden z gorszych pomysłów jaki może przyjść nam do głowy. Częste zmiany nie pozwalają roślinom zdrowo się rozwijać, niszczą ich korzenie, a w najgorszym przypadku powodują ich obumieranie.
 3. Ogród to przede wszystkim miejsce naszego wypoczynku, dlatego ważne jest, aby był on w pełni użyteczny i przystosowany do potrzeb domowników. Nieumiejętne zaplanowanie ścieżek wiodących na koniec świata, brak miejsca dla dzieci, wydeptany trawnik z powodu braku ścieżki, niewidoczne oczko wodne, altana oddalona o lata świetlne od domu, kompost obok tarasu to tylko kilka z naszych propozycji zepsucia własnego ogrodu. Im lepiej zostaną zaplanowane elementy użyteczne, które mają znaleźć się obok domu, tym wygodniej będzie nam korzystać z uroków natury.
 4. Na początku lepiej sadzić mniej niż za dużo. Powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość roślin, które mamy zamiar posadzić. Od tego będzie zależeć również gęstość samego sadzenia. Często umieszczamy w ogrodzie rośliny młode, niewielkich rozmiarów i nie myślimy nad tym, że za jakiś czas osiągną one dużo większe rozmiary. Powoduje to nasadzanie roślin w zbyt bliskich odległościach od siebie, co w późniejszym czasie jest dla nich niekorzystne i może zaburzyć ich prawidłowy rozwój.
 5. Nieodpowiednie rośliny w nieodpowiednim miejscu i glebie. Nasłonecznienie, kwaśność gleby, wilgoć itp. to tylko kilka z warunków jakie możemy zapewnić naszym roślinom. Zwróćmy więc uwagę, czy rośliny cieniolubne, wolące wilgotne podłoże nie zostają umieszczone w pełnym słońcu i ziemi suchej jak pieprz. Tylko odpowiednie warunki sprawią, że nasz ogród będzie żyć.
 6. Jeśli już mowa o wilgoci to zastanówmy się nad wygodami w naszym ogrodzie już na samym początku. Po wyhodowaniu pięknego trawnika będzie nam naprawdę ciężko zdecydować się na jego unicestwienie na rzecz wygodnego podlewania ogrodowego.
 7. W przypadku gdy w naszym domu mieszkają dzieci, musimy zapewnić im bezpieczeństwo również i w ogrodzie. Należy zrezygnować z roślin kolczastych, trujących i tych które mogłyby im zagrozić. Powinniśmy zastanowić się również nad odpowiednim miejscem do zabawy dla naszych pociech. Pozwoli to uchronić znaczną część ogrodu przed zniszczeniem, a zarazem zapewni dzieciom większe bezpieczeństwo.
 8. Nieuważne posadzenie drzew i krzewów może spowodować utrudnienia w koszeniu trawy. Sadźmy więc tak rośliny, aby nie przeszkadzały nam w koszeniu. To ułatwi i nasze życie i ich również.
 9. Kicz to kolejny problem w polskich ogrodach. Białe, gipsowe figurki nagich greckich bogiń, krasnale rodem z horroru, czy sztuczne bociany plączące się po trawniku to kilka z pomysłów. Zamiast tego zainwestujmy w naturę. Ukwiecony ogród naprawdę nie potrzebuje już naszego dopingu.
 10. Ogród powinien zostać założony dopiero po zakończeniu budowy domu. Oczywiście niektóre z roślin możemy posadzić nieco wcześniej, ale powinniśmy zdawać sobie sprawę, że są one narażone na zniszczenie.
Urządzanie własnego ogrodu to nie tylko zakup odpowiednich roślin. Piękny, przydomowy zieleniec powstaje przez wiele lat, począwszy od momentu zasadzenia pierwszego drzewka. Warto zatem zastanowić się czy jesteśmy w stanie ustrzec się błędów i wielu pułapek, które na nas czekają. Często tańszym i szybszym sposobem jest wynajęcie firmy ogrodniczej, która nie tylko doradzi w jaki sposób powinniśmy urządzić ogród, ale również pomoże o niego zadbać, a nam pozostanie tylko cieszyć się jego pięknem…


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

 • peter Szkoda, że nie przeczytałem tego wcześniej. Pozwoliłoby mi to na uniknięcie wielu błędów i zaoszczędziło niepotrzebnie wydanych pieniędzy :( - 21 mar 2012

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Ogród, Projektowanie ogrodów, Utrzymanie ogrodów
Podobne: Mini ogród na balkonie, Zakładanie kompostownika, Pomysł na ogród , Idealne meble ogrodowe, Pielęgnacja trawnika
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, ogrodnik, ogrodnicy, projekty ogrodów, ogrody przydomowe, ogrody, ogród, projektowanie ogrodów, skalniaki, aranżacje ogrodów, ogrodnictwo, ogrodnik, utrzymanie, firma ogrodnicza,