×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Błędy popełniane przy urządzaniu własnego mieszkania

Urządzenie własnego domu lub mieszkania może okazać się nie lada wyzwaniem. W przypadku, gdy brak nam odpowiedniej wiedzy i doświadczenia jest wielce prawdopodobne, że ogromny remont zakończy się klapą. Jednak nie wszyscy chcą skorzystać z usług architekta wnętrz, wolą realizować własne wizje. Niestety często są one brutalnie weryfikowane przez rzeczywistość. Dlatego warto przyjrzeć się uważniej temu, jakich podstawowych błędów należy się wystrzegać.

Jednym z największych błędów, jakie popełniamy jest brak planu. Wydaje nam się, że wnętrze widziane na zdjęciu w gazecie, albo pokój u znajomych będziemy w stanie dokładnie przekopiować. W końcu to przecież nie takie trudne, prawda? Wystarczy farba i kilka mebli, a efekt będzie oszałamiający. Niestety nic bardziej mylnego! Faktycznie efekt może nas oszołomić, ale w złym znaczeniu tego słowa. Weźmy pod uwagę, że każde wnętrze jest inne. To, które widzimy w czasopiśmie może wyglądać identycznie jak nasze, ale może być umieszczone nie na stronie południowej, a północnej. Ktoś może zapytać, a co to za różnica? Pokój to pokój. Różnica jest przede wszystkim taka, że kolor ściany w pokoju od strony północnej będzie zupełnie inaczej wyglądać niż ten sam, ale w pomieszczeniu południowym.

Dobry plan to nie tylko pomysł na aranżację wnętrza, ale czas na zastanowienie się i przeanalizowanie wszystkich jego detali. A co idzie w parze z odpowiednim projektem? Konsekwentne działanie. Jest ono niezbędne podczas prac remontowych. Plan powinien być na tyle szczegółowy i odpowiedni, żeby nie przyszło nam nawet do głowy coś w nim zmieniać podczas remontu.

Od ogółu do szczegółu. Tego najbardziej brakuje młodym i niedoświadczonym domowym dekoratorom. Brak spojrzenia na całość tylko na pojedyncze elementy wnętrz może spowodować chaos. Często wybieramy wiele różnych mebli, detali, dekoracji, dlatego, że nam się podobają. Tyle, że nie zawsze będą nam się podobać, jako całość. Przede wszystkim musimy zdecydować się, co do stylu całego domu lub mieszkania. W tym przypadku powinniśmy zastanowić się czy minimalizm podoba nam się dopiero od niedawna – bo taka jest moda, a tak naprawdę jesteśmy romantykami.

Należy analizować wszystkie za i przeciw. Remont czy budowa domu nie jest zwykle przewidziana na rok, ale na długi okres czasu. Warto więc zadać sobie pytanie, czy to co wybiorę dziś będzie mi odpowiadać przez kolejne lata. Czy jeśli zrezygnuję z drzwi wewnątrz mieszkania, nie będą one tak naprawdę potrzebne za rok, kiedy planuję mieć dzieci. Urządzenie komfortowego domu jest trudnym i pracochłonnym zadaniem. Jednak im bardziej przyłożymy się do tego już na samym początku, tym piękniejszy będzie tego efekt końcowy. Dom jako całość, a nie pojedyncze wnętrza ta zasada powinna być widoczna w każdych naszych działaniach. Jeśli zdecydujemy się na styl kolonialny nie myślmy o nowoczesnej, pustej kuchni. Oczywiście takie zabiegi są możliwe. Jednak ten sposób urządzania mieszkania na własną rękę jest bardzo trudny. W takim przypadku niezbędna będzie pomoc architekta wnętrz.

Odpowiednia kolorystyka i prostota wnętrza to złoty środek na piękne mieszkanie. Pamiętajmy, że dekoracje i elementy dodatkowe można zawsze dodać do wnętrza. Są to zwykle przedmioty, czyli rzeczy ruchome. Kończąc remont nie musimy mieć zapełnionego całego wnętrza. Dodatki mogą pojawiać się stopniowo. Będzie to dobry sposób na ożywienie wnętrza, ale i również na wprowadzenie kolejnych zmian. Tak aby dom nie zdążył nam się za szybko znudzić. Warto pomyśleć w tym przypadku o stylu naszego życia. Jeśli lubimy podróżować, to czy nie lepiej będzie jeśli przywieziemy sobie stylowy drobiazg z dalekich wakacji, a nie ze sklepu na naszym osiedlu? W taki sposób, powoli zapełnimy swój dom, ale rzeczami, które będą miały dla nas większe znaczenie niż tylko dekoracja.

Wybór kolorów na ściany jest ściśle połączony z wyborem koloru mebli, dodatków itp. Wszystko zależeć będzie od naszego gustu. Pamiętajmy jednak, że w zależności od stron świata pokoje będą inaczej oświetlone. I tak na przykład kolor niebieski będzie zupełnie inny w pomieszczeniu od strony południowej od niebieskiego od strony północnej. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie tapety. Nie musi być ona położona na wszystkie ściany we wnętrzu. Może stanowić tylko akcent dekoracyjny. Do wyboru jest mnóstwo wzorów i fasonów tapet. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie trafimy z tapetą, albo jeśli ona nam się szybko znudzi nie będzie łatwo jej usunąć. Dla początkujących polecana jest więc farba.

Płytki w łazience czy kuchni to kolejna trudna sprawa do rozwiązania. Obecnie modne są odcienie bieli i jasnej szarości. Wnętrze wygląda wtedy na jasne i świeże. Niestety nie idzie to w parze z praktyką. Jeśli w domu mamy zwierzęta biała podłoga w kuchni, czy w łazience może okazać się katastrofą. Najmniejszy pył, czy włos jest widoczny od razu. Bardzo jasne podłogi powinny być skierowane dla osób cierpliwych, lubiących sprzątać.

Otwarta kuchnia. Połączenie kuchni z salonem jest praktycznym rozwiązaniem dla małych mieszkań. Wtedy też przestrzeń życiowa ulega powiększeniu. Rozwiązanie to niesie ze sobą również kilka wad. Przede wszystkim jeśli nie umiemy zapanować nad porządkiem w swojej kuchni to jej zamknięta przestrzeń pozwoli nam ukryć tą niedoskonałość. Natomiast w kuchni otwartej wszystko będzie od razu widoczne. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na połączenie kuchni z salonem musimy mieć na uwadze zapachy, które towarzyszą każdemu gotowaniu. Tutaj rada dla osób, którym gotowanie sprawia trochę więcej trudności. Warto swój bałagan i przypalone naczynia trzymać z dala od światła dziennego i zamknąć w kuchni.

Kuchnia to jednak miejsce, w którym spędzamy większość swojego czasu. Urządzenie wygodnej kuchni jest prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście tutaj z pomocą przychodzą projektanci zatrudnieni w firmach, w których zamówimy meble kuchenne. Wysokość szafek i okapu kuchennego to największa zmora większości domowników. Jeśli jesteśmy wysocy to powinniśmy zastanowić się nad zmianą standardów co do wysokości szafek. To samo tyczy się osób o niskim wzroście. Dlaczego by niedopasować własnej kuchni do swoich potrzeb?

Drugą sprawą są blaty robocze. Im więcej tym wygodniej będzie nam się przyrządzać domowe posiłki. Warto przemyśleć rozmieszczenie urządzeń kuchennych tak aby później nie okazało się że nasza kuchnia gazowa stoi pod oknem. Projekt kuchni to osobne, duże zadanie które będzie nas czekać.

Łazienka to nie tylko wybór odpowiednich płytek. Wiele boryka się z problemem za małej łazienki, w której nie można umieścić równocześnie prysznica jak i wanny. Oczywiście jeśli preferujemy jedynie kąpiele pod prysznicem to wybór staje się prosty. Jednak wielu z nas lubi korzystać z obu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być wanna z osłoną prysznicową. Wtedy w zależności od potrzeb możemy cieszyć się relaksującą kąpielą jak i szybkim porannym prysznicem.

Aranżacja własnego domu powinna być dopasowana do jej mieszkańców. Jeśli mamy dzieci pamiętajmy, że będą one dorastać. Dom powinien dorastać wraz z nimi. Nie palmy za sobą mostów. Wyszukujmy kilka rozwiązań dla jednego pomieszczenia, które będzie można wprowadzić w życie jak nasz maluch trochę podrośnie.

Funkcjonalność to zasada, która jest najczęściej pomijana przy urządzaniu własnego domu. Niby cały czas mamy na uwadze, że nasza kuchnia musi być funkcjonalna, że salon powinien być funkcjonalny itd. Ale gdzieś podczas naszych planów i remontów gubimy ją i później okazuje się że zamiast cieszyć się urokami nowego domu biegamy ze szmatką i co godzinę wycieramy zbrudzone powierzchnie. Zastanówmy się czy czasem nie warto zrezygnować z jakiegoś pomysłu na rzecz innego, dzięki któremu nasze życie w domu będzie po prostu bardziej komfortowe.

Samodzielnie wykonany projekt domu może stać się prawdziwym wyzwaniem dla niedoświadczonego projektanta. Trudne, ale nie niemożliwe do wykonania. Najważniejsze to wiedzieć czego się chce i mieć dobry plan. Zatem do dzieła!
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Relaks w łazience, Pomysły na komfort w małym mieszkaniu, Ergonomia w kuchni – strefy funkcjonalne, Domy w Prowansji i Toskanii, Karnisz
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, urządzanie mieszkania, projektowanie wnętrz, funkcjonalna kuchnia, kolor ścian, modne wnętrze, kolorystyka