×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Błędy popełniane przy wykonywaniu posadzek

Budując dom w pierwszej kolejności inwestorzy są skupieni na organizacji potrzebnych pozwoleń, wyborze projektu, a następnie cała uwaga skupia się na wzniesieniu stanu surowego. Kiedy już powstaną mury, dom zostanie przykryty dachem, a okna i drzwi wstawione, wtedy „na spokojnie” zabierają się za kwestię aranżacji wnętrza, doboru materiałów wykończeniowych itp. Na nieświadomych czyha tu mała, aczkolwiek bardzo brzemienna w skutkach pułapka.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: wybór materiału na podłogi. W salonie na pewno parkiet, bo to ładnie. W jadalni sąsiadującej z salonem i kuchni płytki, bo to praktycznie. O, można by jeszcze podłogówkę pod płytkami zrobić to będzie przyjemniej, i tak dalej pomieszczenie po pomieszczeniu. I tu właśnie pojawia się problem. Klepki parkietowe mają około 2,5 cm grubości, płytki zaś około 5 mm. To oczywiście przeciętnie wymiary, ale różnica jest wyraźna. Co może się w związku z tym wydarzyć chyba każdy się domyśla – niechciane „schodki” na styku podłóg w pomieszczeniach.

Problem z parkietem i płytkami to najłagodniejsza odmiana omawianej pułapki. Wielkości, o których mowa nie wymagają ich uwzględniania już na etapie budowy, w postaci wylania stropu na większej lub mniejszej wysokości. Jednak koniecznie trzeba to uwzględnić na etapie wykonywania posadzek. Dzięki temu uzyskamy jeden poziom z przejściami zamaskowanymi, na przykład delikatnymi listwami progowymi.

Nieco gorzej robi się, gdy w ostatniej chwili zdecydujemy się na zastosowanie ogrzewania podłogowego. System taki wymaga niestety nieco grubszej warstwy wylewki niż zwykle się wykonuje oraz grubszej izolacji termicznej. Jest to spowodowane koniecznością ochrony instalacji oraz względami eksploatacyjnymi, co wyklucza pocienienie wylewki. Wykonanie warstw wylewki na złych poziomach skutkuje nie tylko występowaniem zębów na posadzce, ale utrudnia montaż drzwi. Trzeba wtedy podcinać ościeżnice z jednej strony i skrzydła. Może się też okazać, że drzwi które miały otwierać się na zewnątrz muszą zostać tak zamontowane aby otwierały się do środka. Będzie to poważne utrudnienie w przypadku małej łazienki lub spiżarki.

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej gdy w grę wchodzą relacje ze schodami i podłogami na piętrze. Nie ma nic gorszego niż pierwszy i ostatni stopień, które mają różne wymiary, inne od pozostałych. Różnice rzędu 0,5 cm są jeszcze do przełknięcia, ale większe wartości są bardzo odczuwalne i sprawiają, że poruszanie się po schodach jest mało komfortowe. Całości niech dopełni obraz ekipy szlifującej kamienne okładziny stopni lub przerabiającej drewniane schody. Nic przyjemnego.

Aby uniknąć opisanych wyżej nieprzyjemności, należy dobrze przemyśleć jakie posadzki chcemy mieć faktycznie w domu. Kupując projekt dostajemy od architekta gotowe wytyczne dotyczące materiału, z którego wykonane zostaną podłogi oraz warstwy posadzki i ich grubości. Jeśli zostaniemy przy danych projektowych, to spokojnie możemy realizować budowę, ponieważ projektant uwzględnił różnice w wysokościach. Dzięki temu finalny poziom podłóg we wszystkich pomieszczeniach będzie taki sam i będzie dowiązywał się do stopni schodów. Natomiast jeżeli mamy w planach zmianę wykończenia posadzek, należy skonsultować ją z architektem. W zależności od skali zmian i zaproponowanych przez inwestora materiałów projektant może przeprojektować warstwy pozostawiając płytę żelbetową na tej samej wysokości lub obniżyć bądź podwyższyć jej poziom. Wiąże się to również z wysokością wykonywani nadproży, co jest nie tylko istotne przy osadzaniu drzwi, ale bardzo ważne dla osób wysokiego wzrostu. Należy też wiedzieć, że nie każdy rodzaj drzwi da się podciąć.

Co jednak zrobić gdy już jest za późno, a wylewki są wykonane. Po pierwsze należy jeszcze raz przemyśleć wybraną przez nas koncepcję. Może się okazać, że poprzednia też się sprawdzi i rezygnacja z nowej nie będzie aż tak bardzo wpływała na nasze zadowolenie z efektu. Jeśli jednak nie ma odwrotu, to jest kilka sposobów na wyjście z opresji. Są to jednak sposoby awaryjne mniej lub bardziej skuteczne.

Jeśli zamarzyliśmy sobie w ostatniej chwili podłogówkę i mamy 2 centymetrowy stopień pomiędzy płytkami w kuchni i panelami w przedpokoju z pomocą może przyjść płyta OSB. Odpowiedniej grubości płytę mocuje się do posadzki i na niej układa panele. W przypadku konieczności podniesienia płytek do poziomu parkietu, lepszym rozwiązaniem jest wylanie odpowiedniej warstwy wylewki samopoziomującej. Pośrednim rozwiązaniem jest zastosowanie listw progowych przystosowanych do montaż na styku płaszczyzn o różnej wysokości. Listwy te mają szerokość od 2 do 3 cm i przekrój podobny do rampy wjazdowej, dzięki czemu przejście z jednego poziomu do drugiego jest estetyczniejsze. Listwy te pozwolą na zamaskowanie różnic do 1,5 cm. Dużo estetyczniejsze i mniej utrudniające chodzenie niż zęby na podłodze.

Należy pamiętać, że każdy poprawnie wykonany projekt domu jest kompleksowym przepisem, uwzględniającym wszystkie relacje pomiędzy elementami konstrukcyjnymi, sposobami ich montażu czy sposobem wykończenia i poprawnego wykonania wszystkich izolacji. Jednym słowem jest integralną całością i każda ingerencja w jakąkolwiek składową ma większy lub mniejszy wpływ na efekt końcowy. Mając to na uwadze, dla swojego własnego dobra warto jest czasem zapytać architekta lub kierownika budowy czy zmiana, którą chcemy wprowadzić jest nieodzowna, lepsza i czy nie wartałoby dostosować do niej projektu.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wylewki / Posadzki / Parkiety
Podobne: Posadzka balkonowa: płytki, kamień czy drewno?, Wykładzina czy dywan, Kolejność prac przy wykańczaniu wnętrz, Samodzielne układanie płytek, Korek na podłodze
Słowa kluczowe: wylewka samopoziomująca, wylewki, posadzki, parkit, parkiety, panele, posadzka, podłoga, wylewka, ogrzewanie podłogowe, grubość posadzki