×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Brak wody na budowie – jak ją zapewnić, jak oszczędzić

naszmajster.plBez wody budować się nie da. Od opracowania betonu i zapraw począwszy, na potrzebach sanitarnych i higienicznych ekipy skończywszy – woda jest elementem niezbędnym na każdym etapie prac. Co zrobić, jeśli rozpoczynamy realizację inwestycji a nie mamy dostępu do sieci wodociągowej lub nie zdążyliśmy z wykonaniem przyłączy? Oto kilka powszechnie stosowanych sposobów na poradzenie sobie z takim kłopotem.Budujemy własną studnię
Jeżeli badania geotechniczne wykażą możliwość wykopu własnego ujęcia wody, warto poważnie rozważyć ten pomysł, nawet jeśli problem braku wody dotyczy tylko okresu budowy a w dalszej perspektywie sieć wodociągowa ma być dla nas dostępna.
Płytki wykop do 30 m nie wymaga pozwolenia na budowę. Rodzaj i głębokość ujęcia dostosowujemy ściśle do warunków wodno – gruntowych na naszej działce oraz do całościowej koncepcji jej użytkowania – czy ma być to studnia typowo gospodarcza czy zawierać wodę nadającą się do spożycia.
Studnia gospodarcza całkowicie wyeliminuje problem niedostatku wody na potrzeby budowlane a po zakończeniu prac i zasiedleniu, możemy używać jej do celów domowych – np. do podlewania ogrodu, mycia samochodu, czy podjazdu – oszczędzając w ten sposób koszty eksploatacji przyłącza wodociągowego. Jednak nieprzebadana, nieuzdatniona ciecz, szczególnie z płytkich ujęć, może nie nadawać się do celów budowlanych. Trzeba pamiętać, że woda użyta do produkcji betonu musi mieć odpowiednią jakość. Określa ją Polska Norma. Ciecz taka nie może zawierać składników niekorzystnie wpływających na wiązanie i twardnienie betonu. Nie może być zanieczyszczona, czy zmineralizowana.
Uniwersalnym, pewnym i bezpiecznym rozwiązaniem – przydatnym na etapie budowy i później – w codziennej eksploatacji – jest filtrowane ujęcie wody pitnej.

Przywożą nam beczkowozem
Jeśli koncepcja studni z jakichś przyczyn zawiodła, możemy zdecydować się na zakup lub wypożyczenie zbiorników i wynajem beczkowozu, który dowiezie nam wodę na plac budowy.
Inwestorzy wykorzystują zazwyczaj różnego rodzaju zbiorniki o jak największej pojemności. Są to np. beczki na olej opałowy, czy na nawozy rolne – na kółkach z blachy ocynkowanej, paletowe i inne. Mogą być nowe lub używane wtórnie po umyciu. Znajduje się je np. poprzez ogłoszenia na stronach internetowych czy w gazetach.
W sytuacji, gdy planujemy budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, warto rozważyć wcześniejszy zakup kompletu do instalacji i czasowe wykorzystanie jej zbiornika.
Jeśli pojemniki są względnie mobilne – można je przemieszczać na kółkach i wozić przyczepką, możemy próbować sami dostarczać wodę na plac budowy. Jednak jest to wyjście pracochłonne, uciążliwe i najczęściej mało efektywne. Wygodniejszym, choć droższym, rozwiązaniem jest wynajem beczkowozu, czyli specjalnej cysterny, która przejmie rolę transportera.

Mamy dobrego sąsiada
Powszechnie stosowaną praktyką jest tzw. pożyczanie wody z innej działki położonej blisko budowy. Życzliwy sąsiad jest na wagę złota, jednak należy wiedzieć, że legalny pobór możliwy jest tylko wówczas, gdy ma on własną studnię. Jeśli posiada przyłącze wodociągowe, nie może on być – bez specjalnych zezwoleń - wtórnym dystrybutorem wody. Warto również pamiętać, że wobec tego wszelkie związane z tym umowy i podział kosztów nie mają mocy prawnej i są nieegzekwowalne. W przypadku sytuacji konfliktowej jesteśmy na straconej pozycji.

Z rowu, rzeki, jeziora, strumyka?
Zdarza się, że niektórzy wykonawcy polecają inwestorom takie rozwiązanie na zapewnienie wody do budowy. Jednak, nawet jeżeli tego rodzaju zbiorniki znajdują się w pobliżu naszej działki, korzystanie z nich nie jest dobrym pomysłem. Skład chemiczny i zanieczyszczenia, najczęściej niewiadomego pochodzenia, nie wróżą najlepiej wyrobionemu w ten sposób betonowi i zaprawom.


Zbieramy deszczowkę
Zbiór wody opadowej jest prostym i sprawdzonym sposobem na zwiększenie ilości dostępnej na działce wody. Jeśli dysponujemy wyposażonym w rynny budynkiem, najprostszym sposobem jest połączenie rury spustowej ze zbieraczem, czyli zbiornikiem. Ilość uzyskanej wody zależy od czynników pogodowych oraz wielkości naszej instalacji. Dlatego to rozwiązanie należy traktować wyłącznie jako pomocnicze. Po zakończeniu budowy, nie musimy zaprzestać gromadzenia – miękką, nie przesyconą chemikaliami wodę deszczową doskonale pożytkuje się do celów gospodarczych.

Co możemy zrobić, aby zaoszczędzić wodę?
Jeśli zmagamy się z deficytem wody, warto zrezygnować z bieżącego wyrobu betonu na placu budowy. Lepiej zamówić w betoniarni wraz z dowozem na miejsce. Rolę transportera spełnia tzw. gruszka, czyli specjalny pojazd, który dostarczy beton i umożliwi jego bezpośrednie zlanie w konkretnym miejscu.
Rozwiązaniem radykalnym, ale bardzo efektywnym pod względem oszczędnego zużycia wody, jest rezygnacja z tradycyjnych sposobów murowania na mokro i wybór jednej z wielu dostępnych rozwiązań „suchych”. Alternatywę tworzą: konstrukcje szkieletowe – drewniane, ze stali lekkiej, prefabrykowane, czy z bloczków betonowych cienko spoinowanych na zaprawę klejową.


autor: Anna Simla

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Budowa , Inne, Przed budową
Podobne: Budowa stajni dla koni, Wykończenie ścian z płyt GK, Wole oko, Okna połaciowe, Koszty adaptacji gotowego projektu
Słowa kluczowe: projekt domów, projekty domów, budowa domu, dom budowa, budowa domów,