×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Warto waszym zdaniem obecnie pracować w Policji? Trudno dostać tam pracę?
adamm90, 16 sie 12:54
Wielu z nas staje przed tym pytaniem kiedy nasza pralka niestety ulega awarii. Czasami okazuje...
maksik, 16 sie 11:32
Mam nietypowe pytanie, mam w domu płaski dach i chciałbym zamontować w nim okno. Znalazłem...
maksik, 16 sie 09:05
 

Budowa stajni dla koni

naszmajster.plWiększość właścicieli koni marzy o wygodnym miejscu dla swoich pupili, które będzie bardzo blisko ich domu. Często wynajem boksu w pensjonacie wiąże się nie tylko z wieloma wydatkami, ale również i z kłopotliwym dojazdem. Jeśli tylko dysponujemy wolnym terenem wokół własnego domu i mamy odpowiednie zasoby finansowe powinniśmy przemyśleć budowę własnej stajni. Jest to poważna inwestycja, która łączy się również z pomysłem, gdzie nasz rumak będzie mieć na przykład pastwisko, czy ujeżdżalnię.

Budowa odpowiedniej stajni będzie zależeć od ilości miejsca, jakim dysponujemy, od ras koni, które posiadamy jak i od funduszy, które chcemy na tą inwestycję przeznaczyć. Wielkość obiektu to przede wszystkim nasz pomysł. Czy chcemy mieć ją jedynie dla siebie, na własny użytek, czy mamy zamiar przyjąć pod swój dach inne konie i tym samym otworzyć pensjonat lub nawet hodowlę.

Profesjonalna stajnia powinna być nie tylko wygodna dla naszych zwierząt, ale również i dla nas samych. Najważniejsze będą boksy dla koni, odpowiednio duże i jasne tak, aby były dla nich bezpieczne. Warto jest, zatem skorzystać już gotowych projektów budynków, dzięki czemu możemy dokładniej przyjrzeć się całości. Jeśli żaden nie będzie odpowiadać naszym wymaganiom możemy liczyć na indywidualne realizacje w studiach architektonicznych. Firmy oferujące projekty budynków typowo gospodarczych często wykonują również ich budowę. Jest to wygodny sposób na posiadanie małego obiektu rekreacyjnego.

Budynek stajenny powinien być przede wszystkim wygodny jak i bezpieczny. Ważne jest, aby był on dobrze ocieplony, gdyż podczas zimy nie powinniśmy włączać w nim ogrzewania (jedynie w pomieszczeniach przeznaczonych dla ludzi). Sprawą kluczową są okna, które wprowadzają dzienne światło do wewnątrz. Należy dbać o ich czystość, gdyż tylko w tym przypadku konie będą miały dostęp do światła słonecznego. Okna powinny być wysokiej jakości, nieprzepuszczające zimna w okresach chłodu i niepogody. Muszą być uchylne, ponieważ jest to jeden z ważniejszych sposobów wentylacji całego pomieszczenia. Dobrze jest, gdy podłoga w boksie lub korytarzu zostanie wykonana z betonu, kamienia, kostki dębowej lub asfaltu. Musi być ona w miarę szorstka, tak aby zapobiec ślizganiu się kopyt. Odpowiednie wyposażenie stajni nie może być w żadnym wypadku przypadkowe. Warto wydać trochę więcej pieniędzy na sprzęty sprawdzonych i renomowanych firm. Oszczędzi nam to późniejszych kłopotów. Źle wykonane boksy są przyczyną groźnych wypadków naszych pupili. Kwestia bezpieczeństwa koni to dla nas priorytet.

Właściwie wykonane stanowiska dla koni jak i boksy należy zaplanować tak, aby każdy koń miał łatwy dostęp do paszy jak i świeżej wody. Muszą być również na tyle wygodne, aby dało się w nich spokojnie wykonywać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne jak i weterynaryjne. Sama stajnia podlega odpowiednim wymogom Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przepisy te zostały sporządzone w celu ochrony zwierząt przed nieodpowiednim traktowaniem.

Niektóre rasy koni nie wymagają stajen, a wręcz nadmierne ich zamykanie w stajni prowadzić może do różnych chorób. Rasami tymi są na przykład koniki polskie, czy hucuły – od pokoleń przyzwyczajone do ostrego klimatu. Dla nich wystarczy prosta wiata z wygodnym dostępem do żłobu i świeżej wody. Jeśli chodzi o konie sportowe sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Z racji ogromnych wymagań, jakie są im stawiane, potrzebują komfortowych warunków i wygodnych stajni. Dla koni wyścigowych powinniśmy udostępnić stajnie nieco cieplejsze. Dodatkowo, jeśli mamy zamiar prowadzić hodowlę, a więc będą pojawiać się źrebaki nasza stajnia musi być i do tego odpowiednio przygotowana. Odpowiednia wentylacja i temperatura jest niezbędna w prawidłowym rozwoju młodych koni.

W rodzajach stajni można wyróżnić kilka grup, podstawowe z nich są trzy. I tak rozróżniamy stajnie boksowe, stanowiskowe i biegalnie. Każdy z nich różni się w mniejszym lub większym stopniu od siebie. Często, jeśli zamierzamy wybudować większy obiekt można połączyć dwa lub nawet trzy typy. Konie sportowe, rekreacyjne, ogiery, czy w niektórych przypadkach klacze wraz ze źrebiętami powinny przebywać w stajni boksowej. Dzięki nim konie mogą swobodnie się przemieszczać, boksy oferują im pełną swobodę. Większą liczbę koni możemy umieścić w stajniach typowo stanowiskowych. Koń zostaje uwiązany przy żłobie i w takim przypadku nie ma możliwości ruchu. Dotychczas najpopularniejszy typ stajni, pojawiający się w każdym gospodarstwie. Niestety jest on najmniej wygodny dla zwierząt, dlatego warto nie wprowadzać go do swojej stajni. Na szczęście większość hodowców przebudowuje swoje stajnie na boksowe, tak aby poprawić komfort życia wszystkim zwierzętom. Minimalne wymiary boksu to 3m x 3m. Jednak najlepsze będą nieco większe. Dla koni 3m x 4m a dla klaczy, które mają źrebaki idealne będą w wielkości 4m x 4m. Tylko taki wymiar boksu pozwala na pełną i bezpieczną swobodę dla każdego konia. Jeśli stworzymy mu odpowiednie warunki będzie on wypoczęty i szczęśliwy a to zaprocentuje podczas jego pracy.

Należy pamiętać, że nie jest dobrym pomysłem budowa stajni tylko dla jednego konia. Są to zwierzęta stadne, dlatego warto wiedzieć, że samotny koń jest nieszczęśliwy. Najmniejsza polecana stajnia musi mieć minimum dwa boksy. Dzięki temu oprócz swojego pupila można jeszcze przyjąć pod dach drugiego, który umili mu czas i ochroni przed samotnością. Dobrze jest, aby konie miały ze sobą kontakt wzrokowy i dostęp do wglądu na korytarz. Maksymalna wysokość ścian pomiędzy boksami to około 150 cm, a wyżej można zdecydować się na ażurową ściankę z prętów lub stalowej siatki. Niezbędnym elementem każdego boksu są odpowiednie drzwi, otwierane od strony korytarza. Dzięki takiemu układowi nasz koń będzie chroniony przed niechcianą kontuzją. Idealne drzwi są mocne i trwałe. Należy zwrócić uwagę, że znudzony koń może potraktować je, jako dobrą zabawkę, dlatego musi być ona dla niego w pełni bezpieczna.

W przypadku, gdy mamy zamiar budować stajnię typowo pod hodowlę koni należy zaopatrzyć ją również w biegalnie. Jak już wyżej zostało nadmienione konie są zwierzętami stadnymi. Dlatego biegalnia jest idealnym miejscem do zabawy jak i do wypoczynku. Wyposażenie biegalni to koryto z dostępem do świeżej wody oraz żłoby przymocowane do ścian. Jest to najtańszy sposób budowy dobrej stajni. Konie żyją cały czas w grupie, więc nie czują się samotne. Również i my mamy do nich łatwiejszy dostęp niż w przypadku stajni boksowych.

Producenci oferują ogromny wybór stajennych żłobów i poideł. Warto wybrać te, które są w pełni zautomatyzowane. Dzięki nim zwierzęta będą mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody. Poidła należy umieścić w pewnej odległości od żłobu tak, aby podczas jedzenia koń nie wlewał wody do paszy.

Pomieszczenia dodatkowe to miejsce gdzie będziemy składować jedzenie dla zwierząt jak i cały sprzęt jeździecki. Jeśli myślimy o prawdziwym kompleksie jeździeckim warto przewidzieć również miejsce do mycia koni, pomieszczenia sanitarne dla ludzi i na przykład siodlarnię.

Przy budowie własnej stajni powinniśmy zastanowić się czy oprócz miejsca jak i środków finansowych jesteśmy w stanie zapewnić zwierzętom prawdziwą opiekę. Jeśli nie dysponujemy dużą ilością wolnego czasu, nie mamy zaufanych pracowników może warto zastanowić się nad zmianą planów i umieszczeniem swojego pupila w zaufanym pensjonacie. Będzie to dla niego dużo lepsze i zdrowsze, a dla nas z pewnością łatwiejsze.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Inne
Podobne: Budujemy plac zabaw dla dzieci, Mała architektura w ogrodzie, Wole oko, Podgrzewany podjazd, Podłoga na gruncie
Słowa kluczowe: