×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Budowa systemem gospodarczym

Nikt nie zbuduje własnego domu tak dobrze jak TY sam. Decydując się na budowę domu inwestor staje przed dylematem jaką metodą taki dom postawić. Każdy inwestor wie, że budowa domu nie należy do łatwych inwestycji. Już na etapie projektowania inwestor musi podjąć szereg bardzo ważnych decyzji. Na pewno zasadniczym dylematem będzie to, czy budować taniej- systemem gospodarczym czy drożej zlecić budowę firmie budowlanej.

Jeśli inwestor wybierze tę pierwszą opcję, stanie się jednocześnie odpowiedzialnym za organizację budowy, za zatrudnianie fachowców budowlanych do określonych prac. Sam też może wykonywać niektóre prace, co do których nie są wymagane odpowiednie kwalifikacje lub wykorzystywać pomoc rodziny, znajomych. Inwestor decyduje o kolejno wykonywanych pracach budowlanych. W przypadku braku środków finansowych może przerwać pracę i wznowić ją po otrzymaniu odpowiedniego wsparcia finansowego. Materiał może kupować ratami, zanim jeszcze rozpocznie prace budowlane. Jednak nie wybuduje domu sam.

Każdy inwestor ma ustawowy obowiązek zatrudnienia kierownika budowy. Osobę z uprawnieniami odpowiedzialną za odbiór i wpisywanie do dziennika budowy poszczególnych etapów budowy - fundamentu, ścian, stropów, zbrojenia, więźby, instalacji. Budując metodą gospodarczą zatrudnia się wykwalifikowanych rzemieślników w niektórych, wymagających doświadczenia i biegłości fazach, gdyż to wsparcie niezbędne jest na kluczowych etapach, jak zbrojenie elementów konstrukcyjnych, więźbie dachowej lub przy wykonywaniu instalacji wodno - kanalizacyjnych, elektrycznych, czy gazowych, gdzie przepisy budowlane wymagają od wykonawcy odpowiednich uprawnień. Oczywiście posiadanie kierownika budowy należy wliczyć w koszty budowy domu. Organizowanie fachowców do pracy też nie będzie łatwe. Właściciel budowanego domu będzie borykał się z ciągłą kontrolą robót, znikaniem narzędzi i urządzeń z placu budowy, z przedłużającą się nieobecnością fachowców na budowie i wieloma innymi sprawami, które mogą się pojawić w kontakcie z nierzetelnymi firmami budowlanymi. Taki system budowania domu mógłby się wydawać dużo tańszym, ale czy tak rzeczywiście jest?

Tempo budowy domu będzie dostosowane do możliwości finansowych inwestora, ale warto pamiętać, że musimy się zmieścić w technologicznym i sezonowym kalendarzu budowy - im dłuższy czas realizacji, tym wyższe koszty, jak również narażanie się na straty spowodowane złymi warunkami pogodowymi. Przed przystąpieniem do budowy konieczne jest wykonanie planu własnych możliwości finansowych uwzględniający wydatki od kosztów zakupu działki, przez wykończenie i wyposażenie domu, aż po zagospodarowanie terenu wokół wymarzonego domu. Podobnie też trzeba zrobić realną i staranną ocenę czasu, który będzie można poświęcić budowie. Warto dokładnie skalkulować możliwości finansowania i przed podjęciem decyzji o samodzielnej pracy sprawdzić koszty potrzebnych materiałów i narzędzi, koszty usług specjalistycznych, liczbę firm, które je oferują. Budując systemem gospodarczym sami jesteśmy odpowiedzialni za znalezienie ekipy budowlanej. Poszukiwania należy rozpocząć odpowiednio wcześnie (jednak nie przed uzyskaniem pozwolenia na budowę), żeby nie dokonywać wyboru pod presją czasu.

Gdzie szukać?
Ogłoszenia firm budowlanych można znaleźć we wszystkich codziennych gazetach. Trzeba jednak uważać, bo czasem nawet te największe i najbardziej kolorowe nie świadczą o rzetelności firmy, lecz tylko o zdolnościach marketingowych. Znacznie lepiej jest skorzystać z rad znajomych, którzy mają za sobą podobną inwestycję. O wykonawców można też pytać w firmach oferujących materiały budowlane. Przedstawiciele regionalni producentów dysponują niekiedy listą sprawdzonych wykonawców z regionu, którzy budują domy w wybranej przez nas technologii. Ostatnio coraz częściej wykorzystywane do przekazywania sobie takich informacji są fora internetowe, na których budujący domy wymieniają się doświadczeniami i ocenami dotyczącymi solidności ekip wykonawczych. Jednak wszystkie informacje z Internetu należy sprawdzić w rzeczywistości. Dobrym sposobem szukania ekipy wykonawczej jest też przejażdżka po kilkunastu budowach, a następnie wytypowanie takiej, na której panuje ład i porządek, a roboty zwracają uwagę starannością wykonania.
Gdy już zdecydujemy się na jakąś ekipę warto sprawdzić jej referencje, porozmawiać z innymi inwestorami, a także obejrzeć wcześniej wzniesione przez nią domy. Uczciwy wykonawca z pewnością chętnie poda adresy wcześniejszych budów. Jeśli odmawia lub jest to jego pierwsza budowa, lepiej nie ryzykować.

O co pytać?
Do rozmowy z potencjalnym wykonawcą trzeba się dobrze przygotować. Najlepiej, gdy może uczestniczyć w niej nasz zaufany specjalista od budownictwa, który zadając pytania dotyczące rozwiązań technicznych łatwo zorientuje się czy jest on coś wart. Koniecznie trzeba też sprawdzić czy wybrana przez nas firma posiada odpowiednie certyfikaty (np. czy może budować z danego materiału, z którego będziemy wznosić dom), czy zatrudniani przez nią pracownicy są odpowiednio przeszkoleni, czy działa legalnie. Bardzo ważna jest również informacja czy wykonawca posiada odpowiedni sprzęt i narzędzia, ponieważ między innymi od tego zależy szybkość i solidność wykonywania prac. Profesjonalna firma ma przynajmniej podstawowy sprzęt potrzebny do budowy domu jednorodzinnego.

Kosztorys w systemie gospodarczym
Dokładny kosztorys jest bardzo potrzebny przy planowaniu budowy systemem gospodarczym, ponieważ dzięki niemu można określić całkowity koszt inwestycji (w rozbiciu na poszczególne etapy), ustalić kolejność wykonywania prac i kontrolować ich przebieg, a także precyzyjnie rozliczać się z poszczególnymi ekipami budowlanymi. Podczas podpisywania umów z wykonawcami warto uwzględnić kosztorys jako załącznik. Zyskamy dzięki temu pewność, że wykonawca zrealizuje wszystkie prace na budowie zgodnie z ustaleniami i kosztorysem.
Możliwe, że po takim zestawieniu inwestor dojdzie do wniosku, że korzystniej jest zarobić dodatkowe pieniądze we własnym zawodzie, aby móc zatrudnić profesjonalistę.


autor: Paweł Kruczek

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Budowa , Inne, Przed budową
Podobne: Okna połaciowe, Wykończenie ścian z płyt GK, Lukarny, Prywatny basen – budowa, Ogrodzenie placu budowy i tablica informacyjna
Słowa kluczowe: projekt domów, projekty domów, budowa domu, dom budowa, budowa domów,