×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Budowa systemem zleconym

Dziadek murował, wujek kręcił beton a mama przywoziła obiady. Niegdysiejsze, częste obrazki z placów budowy są już coraz rzadsze. Dziś najczęściej zastanawiamy się poważnie jak pogodzić pędzącą codzienność z zaplanowaną inwestycją marzeń. Odpowiedzią może być realizacja systemem zleconym.

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które kompleksowo podejmą naszą budowę od A do Z – od pierwszych formalności związanych z pozwoleniem na budowę począwszy - na wręczeniu kluczy skończywszy. W zależności od naszych potrzeb i od uzgodnień ze zleceniobiorcą możemy zlecić też etapy bardziej wybiórczo.

Zlecamy, podpisujemy umowę, wpłacamy zaliczkę a następnie kolejne umówione transze i… obserwujemy jak rośnie nasz dom.

Plusów takiego rozwiązania jest sporo:

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

Budowa to proces solidnie angażujący, wymaga szybkich, często symultanicznych działań, organizacji i dyspozycyjności. Jeśli nie cieszymy się nadmiarem czasu, sytuacja, w której wyręcza nas wyspecjalizowana firma, jest bardzo komfortowa. Nie musimy wówczas martwić się o nawał zadań, drakońskie godziny otwarcia urzędów czy hurtowni, niezadowolenie bliskich, którym po raz kolejny odmówiliśmy wspólnych zajęć...

Zorganizowane działanie firmy, zobligowanej przed nami zawartymi w umowie terminami odbiorów prac, oznacza również sprawny postęp samej inwestycji. Wznoszenie domu latami to metoda z lamusa – dziś najczęściej zależy nam na szybkim finale i przeprowadzce. Dzięki metodzie zlecenia jest to realne.

DEPRYMUJĄCA NIEWIEDZA

Często bywa tak, że nie mamy żadnego doświadczenia, rozpoczynamy tego rodzaju przygodę po raz pierwszy w życiu Boimy się powtarzanego przez wszystkich powiedzenia, iż „pierwszy dom buduje się dla wroga”. Zlecając budowę i cedując całokształt odpowiedzialności merytorycznej fachowcom, zabezpieczamy nasz projekt przed szeregiem katastrofalnych nieraz w skutkach błędów, na których uczą się zazwyczaj budowlani nowicjusze.

ZAPLECZE I ROZEZNANIE

Wybierając system zlecony, nie musimy martwić się o potrzebny sprzęt, wybór dostawcy materiału, czy organizację transportów. Są ludzie, którzy wiedząc co, gdzie, jak, za ile i ułożą to wszystko za nas.

STRES OUT

Ogromne wydatki, borykanie się z wykonawcami różnego autoramentu, lęk przed błędami, to tylko kilka z wielu czynników generujących stres. Firma przejmuje za nas wszelkie niuanse realizacji. Organizuje, zarządza i kontroluje proces budowy, rozwiązuje problemy, słowem przejmuje od nas ciężar odpowiedzialności. Klient – czyli my – ma widzieć postęp i zadowalający efekt. To sytuacja bardzo komfortowa.

GWARANCJA

Firma wykonuje – firma gwarantuje. W przypadku inwestycji budowanych „na raty”, realizowanej przez wielu, kolejnych, autonomicznych wykonawców często, w razie usterek, bardzo ciężko wyegzekwować czynności naprawcze. Konstrukcja domu jest swoistym "związkiem przyczynowo – skutkowym” – jeśli coś się zepsuje, wykonawcy łatwo zrzucić odpowiedzialność na poprzedników lub następców. System zlecony zakłada klarowną sytuację. To, co powstanie, jest całościowym produktem obiętym prawem rękojmi i wynikającą z umowy gwarancją.

Budowa metodą zleconą zakłada też pewne niedogodności i zagrożenia, z których warto sobie zdawać sprawę, dokonując wyboru:

WYŻSZY KOSZT GENERALNY

Budując systemem zleconym przede wszystkim musimy liczyć się ze wzrostem kosztu inwestycji. To, co moglibyśmy zrobić sami, za darmo, robi za nas firma i trzeba za to zapłacić. Zlecając, odcinamy się też od prostych sposobów zaoszczędzenia, które dają nam np. samodzielne wyszukiwanie cenowych okazji, promocji, możliwość bezpośrednich negocjacji ze sprzedawcami i wykonawcami robót. Metoda zlecona generuje wzrost kosztów średnio o 20 – 30% w stosunku do alternatywnego systemu gospodarczego.

Sporządzona przez wybraną firmę rzetelna wycena pozwoli nam na wstępie oszacować własne możliwości.

Decydując się na kompleksowe usługi firmy budowlanej musimy też dysponować od początku konkretnym zapleczem finansowym. Standardowo firma na wstępie pobiera zaliczkę, której wartość to średnio ok. 20 – 30% całej inwestycji.

CAŁOŚCIOWE ZOBOWIĄZANIE

Podpisując umowę na całościowe opracowanie naszej inwestycji podejmujemy znaczące wielomiesięczne zobowiązanie terminowe i finansowe. Ograniczamy lub wręcz odcinamy w ten sposób możliwość zmiany wykonawcy czy przerwania budowy na czas dłuższy niż ustalony ze zleceniobiorcą.

Musimy trzymać się planu a jego zawieszenie, generowane np. przez nieoczekiwane zdarzenia losowe w naszym życiu, mogą nas drogo kosztować.

KONIECZNOŚĆ SZCZEGÓŁOWEGO ZAPLANOWANIA CAŁOŚCI BUDOWY JUŻ NA WSTĘPIE

Wybór metody zleconej oznacza dla nas konieczność wypracowania już na początku szczegółowej wizji naszej inwestycji. Dobra firma pomoże nam w tym, jednak musimy pamiętać, że ustalone i udokumentowane umową wytyczne to ścisły schemat działania zleceniobiorcy. Zmiany i innowacje – stała i typowa pokusa dla inwestora w trakcie realizacji - nie będą dobrze widziane i mogą okazać się niemożliwe w realizacji. Przy podpisywaniu umowy należy upewnić się, że ustalone zapisy są rozumiane w ten sam sposób przez nas jak i zleceniobiorcę. Jeśli pozwolimy na dowolność interpretacyjną w jakimkolwiek punkcie, standardowa firma w naturalny sposób zrealizuje go w zgodzie z własnym interesem. Doświadczenie inwestorskie uczy, że bywa to zarzewiem niepotrzebnych konfliktów i wykonaniem niezgodnym z naszymi oczekiwaniami.

BRAK PEŁNEJ KONTROLI PROCESU BUDOWY I OGRANICZONY WYBÓR

Jak mówi stare przysłowie: „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Decydując się na swoiste pełnomocnictwo firmy, decydujemy się na ogromny kredyt zaufania wobec niej. Rezygnując ze wzmożonej czujności i stałej obecności na placu budowy, musimy liczyć się z tym, że wiele jej niuansów pozostanie poza naszą wiedzą i wpływem. Jeśli cechuje nas wrodzona dociekliwość i dbałość o szczegóły, tryb taki może być dla nas problemem i generować stres.

Podstawą udanej współpracy i powodzenia inwestycji jest wybór dobrej, rzetelnej firmy.

Czym zatem kierować się, dokonując wyboru:

OTWARTOŚĆ I REFERENCJE

Dobra firma chętnie chwali się swoimi pracami i zadowoleniem inwestorów. Warto zobaczyć gotowe realizacje – nie tylko na zdjęciach, ale również w plenerze. Dużo wnosi rozmowa z byłym klientem firmy.

DOŚWIADCZENIE I WIEDZA

Liczy się całokształt jak również dopasowanie wiedzy firmy do naszych potrzeb.
Uwaga: Doświadczenie to cenny atut, jednak czasem wiąże się z zagrożeniem zgubną rutyną i ignorancją wobec przydatnych nowinek branżowych. Firma na etapie podboju rynku może ucieszyć zapałem, zaangażowaniem i świeżością.

ILOŚĆ EKIP I RÓWNOLEGŁYCH INWESTYCJI

Odpowiednia dla nas firma to firma wobec nas dyspozycyjna i zaangażowana. Nadmiar jednoczesnych zleceń może oznaczać dyskomfort opóźnień i pośpiechu kolidującego z jakością pracy. Dlatego warto zwrócić na to uwagę.

KOMUNIKATYWNOŚĆ

Od niej zależy powodzenie i sprawność współpracy a także – również bardzo ważny w perspektywie wielu miesięcy – klimat. Wzajemne zrozumienie, płynna relacja i empatia to sprawy, których nie warto bagatelizować.

SPRAWNE ZARZADZNIE

Zwróćmy uwagę na umiejętności menadżerskie i interpersonalne osoby/ osób mających prowadzić naszą budowę - na jakość ich relacji z ekipami wykonawczymi (robotnikami). Jeśli jest taka możliwość, zaprośmy się na plac trwającej budowy i poobserwujmy firmę w działaniu.

DORADZTWO

Dobra firma, przy ustalaniu schematu współpracy, chętnie doradzi i usłuży inwestorowi wiedzą. Postara się wsłuchać w klienta i jego potrzeby. Cierpliwie zniesie i postara się rozwiać nasze niezdecydowanie i wątpliwości, poświęci nam wystarczająco dużo czasu, abyśmy mieli pewność, że podjęte wybory i decyzje są naprawdę słuszne.
autor: Anna Simla

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Budowa kompleksowa, Prawo i formalności
Podobne: Utrzymanie porządku na placu budowy, Do czego służy dziennik budowy, Remont zgodny z prawem, Technologia szkieletu stalowego, Kiedy potrzebujemy decyzję WZ
Słowa kluczowe: budowa, domy, domów, wybór firmy budowlanej, system zlecony, koszty budowy, zarządzanie budową