×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Budować samemu czy zlecić wszystkie prace firmie budowlanej?

Planując budowę zadajemy sobie podstawowe pytanie o wybór sposobu realizacji naszej inwestycji. Czy zostać „Zosią Samosią” i podjąć najpopularniejszą w Polsce metodę gospodarczą, czy wdrożyć tzw. system zlecony. Rozważmy główne aspekty tej alternatywy, aby dobrać metodę odpowiednią dla nas.

TRUDNE WYZWANIE CZY PROSTA DROGA

Zakładając metodę gospodarczą podejmujemy wspaniałą przygodę, ale i ogromnie trudne wyzwanie. Przyjmujemy na siebie rolę przedsiębiorcy budowlanego. Sami organizujemy działania, sami kupujemy potrzebne materiały i zatrudniamy poszczególnych wykonawców budowy, sami też możemy brać udział w pracach, angażować do pomocy rodzinę i przyjaciół. Tworzymy własne dzieło. To ogromna satysfakcja.

Metoda zlecona natomiast zakłada scedowanie wszystkich tych czynności na wyspecjalizowaną firmę. W zależności od naszych potrzeb zleceniobiorca zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji od pierwszych formalności - do momentu, w którym dom jest gotowy do przyjęcia mieszkańców. Podpisujemy umowę, płacimy i oczekujemy gotowych rezultatów.

TEST NA WIEDZĘ CZY OPIEKA FACHOWCÓW

Samodzielność w działaniu wymaga solidnego przygotowania merytorycznego. Jeśli posiadamy wiedzę lub zapał do jej zdobywania, praca systemem gospodarczym będzie wspaniałą okazją do ich spożytkowania. W sytuacji, w której nie czujemy się pewnie w branży budowlanej i w roli przedsiębiorcy – nowicjusza, lepiej zapewnić sobie fachową „opiekę” firmy.

POŚWIĘCENIE CZY OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

Decydując się na samodzielność w działaniu, musimy założyć przeznaczenie na ten cel dużej ilości czasu. Uciążliwe formalności, zakupy i transport materiałów, castingi robotników, zarządzanie i kontrola postępujących prac, to zadanie dla Supermana. Jeśli czujemy w sobie ten potencjał, warto działać.

Jeśli narzekamy na deficyt czasu i siły, metoda zlecona będzie właściwą odpowiedzią. Firma w ramach ujętych w umowie terminów, wykona za nas wszystko, a my – zamiast biec po kolejny worek kleju i odbierać setny telefon z hurtowni, możemy zająć się własną pracą, rodziną czy hobby.

FANTAZJA INWESTORA CZY SCHEMAT

W czasie budowy przychodzą nam do głowy najróżniejsze pomysły – jak zmienić, ulepszyć, dodać coś lub ująć tak, aby nasz dom jak najwięcej zyskał. Jeśli budujemy samodzielnie, nasze fantazje ogranicza projekt, warunki pozwolenia na budowę oraz kierownik. Wiele naszych inicjatyw możemy jednak spokojnie zrealizować.

Podpisując długofalową umowę z kompleksowym zleceniobiorcą, wszelkie innowacje powinniśmy zaplanować i uwzględnić już na wstępie. Dla zleceniobiorcy umowa oznacza konkretne terminy i wytyczne. Wszelkie odstępstwa w trakcie realizacji nie są niemożliwe, ale bywają kosztowne.

DOCIEKLIWOŚĆ CZY ZAUFANIE

Budując systemem gospodarczym jesteśmy w stanie w pełni kontrolować przebieg, postęp i jakość prac oraz odpowiednio szybko zareagować w razie uchybień i błędów. Poznajemy nasz dom od podszewki i sprawdzamy najdrobniejsze szczegóły.

Powierzając budowę firmie, godzimy się z tym, że nasz wpływ będzie bardzo ograniczony i w wielu kwestiach musimy po prostu zaufać zleceniobiorcy.

MOCNE WYZWANIA CZY ŚWIĘTY SPOKÓJ

Rzeczywistość na placu budowy niejednokrotnie zaskakuje. Działając na własną rękę, z dużym prawdopodobieństwem napotkamy na nieuczciwość, nierzetelność, nieterminowość, czy dojmujący brak kultury. To nie koniec świata, ale bardzo ważna jest wówczas umiejętność radzenia sobie w takich sytuacjach – asertywność, „twarda ręka”, znajomość przysługujących nam praw.

Decydując się na kompleksowe działania firmy, stawiamy ją niejako na pierwszej linii frontu. Sami możemy odetchnąć.

RYZYKO SAMODZIELNOŚCI CZY GWARANCJA ZADOWOLENIA

Budując metodą gospodarczą, dopuszczamy wielu wykonawców. W razie wynikłych błędów, może być nam trudno wyegzekwować działania naprawcze. Poprzednik twierdzi, że zepsuł następca, następca obarcza winą poprzednika a w rezultacie zostajemy sam na sam z wadą.

Metoda zlecona natomiast prowadzi do powstania jednolitego, gotowego produktu, objętego określoną w umowie, o wiele prostszą w realizacji gwarancją.

RÓŻNICE W FINANSOWANIU

Budując systemem gospodarczym w miarę swobodnie dostosowujemy tok i tempo prac do naszych możliwości finansowych. Porównujemy ceny, wyszukujemy promocje i okazje cenowe, negocjujemy ze sprzedawcami i poszczególnymi wykonawcami. Swoboda i elastyczność w parze ze sprytem i umiejętnościami oznaczać mogą dużą oszczędność, która w przypadku ograniczonych środków, może stanowić „być albo nie być” naszego przedsięwzięcia.

Metoda gospodarcza zakłada sztywny schemat finansowania i konieczność szczegółowego rozplanowania płatności na czas budowy. Typowy zleceniobiorca pobiera zazwyczaj zaliczkę w wysokości 20 – 30% całości inwestycji, musimy zatem dysponować znaczącą sumą już na początku. Następnie, zgodnie z umową, wpłacamy etapami ustalone transze – najczęściej po odbiorach kolejnych etapów budowy. Ponieważ zleceniobiorca kupuje materiały, dobiera sprzedawców i wykonawców, nasz wpływ na kształtowanie cen – poza umownymi ramami - jest bardzo ograniczony. To, co w systemie gospodarczym jest za darmo, bo leży w naszej gestii, tutaj przejmuje za nas firma – za ten komfort oczywiście trzeba zapłacić. W perspektywie całokształtu inwestycji powinniśmy założyć średnio 25% wzrost kosztów całości w stosunku do tej samej inwestycji realizowanej w opcji gospodarczej.

Uwaga: Kupując samodzielnie potrzebne do budowy materiały - jako inwestor indywidualny – musimy liczyć się z koniecznością dopłaty 23% podatku VAT za każdy nabyty towar. Część tej kwoty możemy odzyskać po czasie, dokumentując zakupy i wnioskując o zwrot w Urzędzie Skarbowym.

System zlecony zakłada, że firma kupuje za nas. Zakupiony materiał koreluje w tym przypadku z wykonaniem usługi, dlatego firma ma prawo, acz nie musi, sprzedać go nam z obniżonym VAT- em (8% dla większości materiałów budowlanych).

W SKRÓCIE

Jeśli dysponujemy ograniczonymi (szczególnie na wstępie) środkami finansowymi, mamy dużo czasu, wiedzę i zapał, nie boimy się wyzwań, system gospodarczy jest dla nas. Jeśli znaczące ograniczenia w budżecie nie są przeszkodą, ale goni nas czas, nie lubimy błota na placu budowy i „liczenia gwoździ”, rozważmy wybór budowy systemem zleconym.
autor: Anna Simla

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Budowa kompleksowa, Przed budową
Podobne: Technologia szkieletu stalowego, Letni domek na działce, Projekt zagospodarowania działki, Fertighaus, Budowa systemem zleconym
Słowa kluczowe: budowa, domy, domów, system zlecony, metoda gospodarcza, firma budowlana, koszty budowy, zleceniobiorca