×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Budujemy komin w domu

naszmajster.plKominem tradycyjnie nazywamy element domu, który służy do odprowadzenia spalin z różnego rodzaju palenisk. Jednak w miarę rozwoju architektury we wnętrzu komina umieszczane są również kanały wentylacyjne, odpowietrzenie kanalizacji, a także wloty powietrza doprowadzanego do palenisk zamkniętych. Dlatego kominy budowane są najczęściej jako wielokanałowe, z przewodami pełniącymi różne funkcje.


Murowany i prefabrykowany
Kominy zazwyczaj murowano z cegieł. Dziś coraz częściej montuje się wkłady z kamionki lub stali szlachetnej, odporne na wilgoć i kwasy. Są też takie przewody kominowe, które nie potrzebują obudowy, a ich wnętrze chroni przed wychłodzeniem wełna mineralna.

Od czego więc zależy czy zdecydować się na tradycyjny komin ceglany, czy też korzystać z elementów prefabrykowanych?

Po pierwsze zależy to głównie od lokalizacji. W budynkach budowanych tradycyjnie, szczególnie gdy przewidziany jest on w ścianie nośnej, lepiej wybudować komin z cegły. Tradycyjny komin wykonujemy wyłącznie z cegły ceramicznej pełnej, jeśli dotyczy to kanałów dymowych. W przypadku komina z wyłącznymi kanałami spalinowymi i wentylacyjnymi można zastosować cegłę silikatową lub pustaki wentylacyjne. Kominy ceglane ze względu na swój ciężar wymagają solidnych fundamentów. Murując trzeba też pamiętać, by poniżej podłączenia paleniska pozostawiony został otwór na tzw. wyczystkę umożliwiającą kontrolę stanu kanału i usuwanie sadzy opadłej po wyczyszczeniu komina.
Natomiast wówczas, gdy komin jest przewidziany, jako wolnostojący lub w budynkach szkieletowych łatwiej wykonać go z elementów prefabrykowanych pod warunkiem wykonania między nim, a ścianą konstrukcyjną odpowiedniej dylatacji. Elementów prefabrykowanych możemy użyć zarówno do wykonania przewodów dymowych, jak i wentylacyjnych i spalinowych.

Wymagania
Najważniejsze jednak, by komin był szczelny, zarówno jeśli idzie o jego ściany zewnętrzne, jak i między poszczególnymi kanałami. Powinien on także skuteczne odprowadzać dym, spaliny lub zużyte powietrze. Niezależnie też od rodzaju komina umieszczone w nim kanały powinny spełniać wymagania:
  • W przypadku kanałów dymowych przekrój nie mniejszy niż 14 x 14 cm lub średnica 15 cm przy kanałach okrągłych. Służą do podłączania do nich palenisk, kominków i kotłów na paliwa stałe, przy czym każde z tych palenisk powinno być podłączone do oddzielnego kanału.
  • W przypadku kanałów spalinowych wymagania przekroju są podobne, jak kanałów dymowych, przy czym wewnętrzna powierzchnia kanału winna być odporna na agresywne oddziaływanie kondensatu skraplanego ze spalin, dlatego też kanały te powinny być wyposażone we wkłady odporne na skropliny agresywne chemicznie, zazwyczaj są to wkłady ze stali kwasoodpornej umieszczane w kominie w trakcie jego wznoszenia. Do przewodów spalinowych podłączane są kotły i urządzenia grzewcze gazowe i olejowe oraz powietrze z okapów kuchennych.
  • W przypadku kanałów wentylacyjnych przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej minimalny przekrój kanału wynosi 160 cm2, a kanał może odprowadzać powietrze tylko z jednego pomieszczenia.
Wkłady kwasoodporne można montować także w kominach już istniejących w postaci sztywnych lub elastycznych rur.
Osobną sprawą jest część komina wystająca ponad dach, która zazwyczaj ma charakter nie tylko użytkowy, ale także i ozdobny, dlatego kominy murowane wykańczane są cegłą klinkierową i przykryte tzw. czapą, czyli daszkiem z betonu lub blachy. Gorzej jest z kominami z elementów prefabrykowanych, gdyż od fundamentu do szczytu dachu nie ma na kominie dla nich miejsca, dlatego trzeba w takich wypadkach stosować specjalną ceramiczną płytę prefabrykowaną mocowaną na kominie poniżej połaci dachowej.
Uzupełnieniem ozdobnej części komina są różnorodne elementy nasadowe, które z jednej strony nadają kominowi indywidualny charakter, a z drugiej poprawiają jego działanie, gdyż zapobiegają cofaniu się dymu lub spalin pod wpływem wiatru, a ich obrotowe zakończenia odpowiednio ustawiając się pod wpływem wiatru, poprawiają ciąg komina, przyśpieszając wylot spalin. Nasady wykonuje się zazwyczaj z blachy ze stali kwasoodpornej i mocuje się je na otworach lub na czapie. Elementy te powinien wykonywać fachowiec, gdyż amatorskie wykonanie tego montażu może zakłócić działanie innych kanałów kominowych.

Nie tylko ceramiczne
Oczywiście poza kominami wykonanymi z cegły lub z elementów murowanych stosuje się też kominy wykonane w całości ze stali, jako jedno lub dwukanałowe. Zazwyczaj są to kominy dwuścienne, a między ścianami wykonanymi ze stali kwasoodpornej jest miejsce na izolację ocieplającą. Kominy stalowe stosowane są zazwyczaj w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania. Wówczas rurą wewnętrzną odprowadzane są spaliny, a przestrzenią między rurami zasysane jest powietrze potrzebne w procesie spalania. Wysokość kominów stalowych jest zazwyczaj ograniczona i ściśle określona przez producenta.

Kłopoty z kominami
Kłopoty z wybudowanymi nowo kominami to zazwyczaj cofanie dymu przez kanały wentylacyjne lub brak ciągu w kominie. Cofaniu dymu zapobiegamy nakładając na kanał dymowy przedłużki stalowej i nasady, a na kanałach wentylacyjnych montując kratki na ścianach bocznych komina, które zapobiegają wtłaczaniu powietrza przez kanał.
Przyczyną braku ciągu w kominie może być rosnące w pobliżu duże drzewo, wybudowany w pobliżu wysoki budynek lub wada konstrukcyjna komina, np. zbyt mały przekrój kanałów. Wady te usuwamy podwyższając komin i stosując ruchome nakładki, ale także zmniejszają szczelność budynku, a szczególnie pomieszczenia, w którym znajduje się kominek lub piec. W nowoczesnych kotłach gazowych lub olejowych montowane są czujniki ciągu, które, gdy ciąg zanika wyłączają całe urządzenie.

Kominy powinny być regularnie czyszczone, co poprawia ich działanie (ciąg), jak również zabezpiecza przed zatruciem tlenkiem węgla. Zgodnie z przepisami kanały dymowe należy czyścić cztery razy w roku, spalinowe dwa razy w roku, a raz w roku kominiarz powinien sprawdzić wszystkie kanały, w tym wentylacyjne.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Podłoga na gruncie, Zmiana wymiarów otworów okiennych i drzwiowych, Usytuowanie domu na działce, Kojec i buda dla psa, Czy warto budować pasywnie?
Słowa kluczowe: