×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Budujemy kominek

naszmajster.plBudowa kominka to przedsięwzięcie wydające się być stosunkowo proste. W ostatnich kilkudziesięciu latach technologia, także i w tej dziedzinie uczyniła spore postępy i kominek z samego paleniska stał się skomplikowanym urządzeniem mogącym ogrzać nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, ale także pomieszczenia będące na innej kondygnacji.
 
Wybór miejsca
Pierwszy problem przed jakim stajemy chcąc rozpocząć budowę kominka, to jego lokalizacja.
Zazwyczaj stawiamy go w pomieszczeniu stanowiącym centrum życia w domu, czyli w salonie, pokoju dziennym lub jadalni. Rzadziej w specjalnie wydzielonym aneksie kominkowym lub kąciku telewizyjnym. Najczęściej o jego lokalizacji w pokoju decyduje przebieg istniejących już kanałów kominowych, gdyż musimy zadbać, by przewód dymowy miał jak najmniej zagięć. Dlatego tez jest to zazwyczaj któraś ze ścian wewnętrznych. W niektórych domach jednorodzinnych spotykamy się z kominkami zlokalizowanymi przy ścianach zewnętrznych, co z jednej strony wymaga budowy dodatkowego kanału kominowego, a z drugiej umożliwia wykorzystanie takiego kanału dla drugiego kominka zlokalizowanego na zewnątrz budynku, np. na tarasie. Decydując o lokalizacji kominka powinniśmy pamiętać, by zbudować go w odpowiedniej odległości od instalacji gazowej i elektrycznej, a nawet radiofonicznej – minimalna odległość od takich urządzeń wynosi 80 cm.

Wybór modelu
Każdy kominek zarówno klasyczny, jak i nowoczesny zbudowany jest jednak z pewnych stałych elementów, jak fundament, popielnik, komora spalania i komin. Fundament, lub podstawa kominka wykonywana jest zazwyczaj z jednej warstwy cegły lub betonu komórkowego, układanych bezpośrednio na wylewce podłogowej. Będzie stanowił on podstawę zarówno pod wkład kominkowy (zakładamy, że wykonujemy nowoczesną wersję kominka z zamkniętą komorą spalania w żeliwnym wkładem kominkowym), jak i obudowę kominka. Dlatego powinien on mieć odpowiednią nośność, gdyż cały kominek z wkładem i obudową waży ok. 500 kg.
Wybierając konkretny model wkładu kominkowego z szerokiej oferty, z jaką możemy zetknąć się we wszelkiego rodzaju marketach budowlanych i w sklepach wyspecjalizowanych, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na jego trwałość i odporność na wielogodzinne wysokie temperatury, a także na jej zmiany. Inne ważne parametry, wpływające na nasz wybór, to jego sprawność i moc nominalna. Moc nominalną kominka dostosowujemy do wielkości ogrzewanego pomieszczenia lub pomieszczeń, jeśli ciepło kominka chcemy jeszcze dodatkowo rozprowadzać do innych pokoi. Natomiast sprawność wybieranego przez nas urządzenia powinna wahać się między 70–85 %, co jest sprawnością stosunkowo wysoką, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w przypadku klasycznego kominka z otwartą komorą spalania wynosi zaledwie 15–20 %. Z pewnością ostatnim parametrem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze wkładu jest jego cena. Ważniejsza bowiem jest jego trwałość i możliwość dokupienia części po zakończeniu jego sprzedaży. Znacznie trudniejszy do rozwiązania jest dylemat czy wkład powinien być stalowy, czy żeliwny. W prawdzie korpus żeliwny jest tańszy i lepiej akumuluje ciepło, ale też zaleta korpusów stalowych jest ich większa trwałość i szczelność, ale z kolei mogą one korodować pod wpływem spalin Zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku warto zwracać uwagę na grubość ścianek wkładu, gdyż zbyt cienkie mogą pękać, a poza tym nierównomiernie się nagrzewają, co powoduje pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali.

Montaż
Po ostatecznym wyborze wkładu kominkowego, jego zakupie dbamy o odpowiednie zaizolowanie tego odcinka ściany, przy której będzie stał kominek, gdyż zbytnie jej nagrzewanie będzie prowadzić do pękania muru. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy chcemy, by ten fragment ściany nagrzewał sąsiednie pomieszczenie. Wówczas jednak lepiej wykonać ten fragment ściany z cegły szamotowej, która lepiej się nagrzewa i akumuluje ciepło oraz nie ulega degradacji pod wpływem wysokiej temperatury. Wkład kominkowy ustawiamy na odpowiednich nóżkach na fundamencie, co nie jest łatwe, gdyż może on ważyć nawet i 300 kg, przystępujemy do połączenia go z przewodami kominowymi. Połączenia tego dokonujemy za pomocą króćca pod kątem 45°. Dbamy też o zachowanie odpowiednich wlotów powietrza konwekcyjnego do paleniska wewnątrz wkładu. Teraz możemy przystąpić do obudowy wkładu kominkowego, którą wykonujemy z betonu komórkowego, dbając o zachowanie odpowiedniej przestrzeni między obudową a wkładem, w której poruszać się będzie nagrzane powietrze konwekcyjne zasycane dołem, a wydmuchiwane pod sufitem lub kierowane w odpowiednie kanały powietrzne, gdy ma ogrzewać także inne pomieszczenia.
Dopiero wówczas możemy przystąpić do wykonania ostatecznej obudowy kominka, której elementy wykonane z piaskowca, granitu lub marmuru możemy zakupić gotowe czy to w każdym markecie budowlanym, czy w wyspecjalizowanym sklepie. Rodzaj materiału, forma i wykończenie zależą w zasadzie od poczucia estetyki inwestora lub aranżacji pomieszczenia. Montaż elementów jest w zasadzie prosty i polega na łączeniu ich cienkowarstwową zaprawą. W niektórych rozwiązaniach górny gzyms obudowy stanowi belka drewniana, której elementy mocujemy zarówno do obudowy, jak i do ściany.
Po wykończeniu obudowy wkładu przystępujemy do wykonania obudowy przewodu kominowego, czyli tzw. okapu. Wykonujemy go z profili stalowych, izolacji z wełny mineralnej, pokrytej folią aluminiową oraz ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych, nadając mu formę ściętego ostrosłupa (w nowoczesnych aranżacjach pomieszczeń stosuje się je także w formie prostopadłościanu). Na wysokości ok. 30 cm od sufitu po obu bokach wykonujemy kratki wylotu ciepłego powietrza. Chroniąc sufit przed nadmiernym nagrzewaniem powinien on być wykonany nad kominkiem z materiałów ogniodpornych, dodatkowo zaizolowany lub chroniony przez komorę dekompresyjną zainstalowana tuż nad górną krawędzią kratki wylotu powietrza. W okapie montowane są także urządzenia kierujące część nagrzanego powietrza konwekcyjnego do kanałów prowadzących je do innych pomieszczeń. Pamiętając o bezpieczeństwie przeciwpożarowym dbamy o to, by komin był izolowany, a posadzka przed kominkiem wykonana z materiałów niepalnych na szerokości minimum 50 cm.

Odmianą klasycznych kominków są kominki z wkładem z płaszczem wodnym, który połączony jest z systemem centralnego ogrzewania mieszkania lub budynku lub kominek akumulacyjny, którego zasada działania zbliżona jest do znanego od lat pieca kaflowego, czyli polega na tym, że podczas spalania drewna energia cieplna oddawana jest do otaczającej palenisko bryły wykonanej zazwyczaj z cegły szamotowej, która przetrzymuje ciepło i stopniowo uwalnia je do otoczenia. Im większa objętość i masa bryły grzewczej, tym dłuższy okres akumulacji. Dzięki temu w takim kominku możemy palić przez kilka godzin na dobę, a ciepło oddawane jest przez cały dzień. W ten sposób wyeliminowany został kłopot pilnowania ognia i częstego dokładania do paleniska.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Kominki
Podobne: Kominek bez komina, Oszczędne ogrzewanie, czyli dlaczego warto mieć kominek, System rozprowadzania ciepła z kominka, Izolacja kominka, Na co zwrócić uwagę wybierając wkład kominkowy
Słowa kluczowe: kominki, kominek,