×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Budujemy plac zabaw dla dzieci

Każde dziecko, małe czy duże, uwielbia się bawić. Swobodne igraszki, małe doświadczenia, spontaniczna zabawa, kręcenie, huśtanie, wspinanie, itd. – to wszystko sprawia dziecku wiele radości. Jednak nie zawsze mamy czas i możliwość, aby zapewnić naszym pociechom codzienne spacery do parku, czy na publiczne place zabaw. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stworzenie własnego, przydomowego zakątka zabaw. Rozbrykane pociechy zapewne będą przeszczęśliwe, a i rodzice będą spokojniejsi, że dziecko dużo przebywa na powietrzu, a także stale jest w pobliżu pod czujnym rodzicielskim okiem.

Dużą zaletą przydomowych placów zabaw jest to, że możemy dostosować go do wieku i potrzeb dzieci. Atrakcyjnie wyposażony plac zabaw nie tylko wzmacnia sprawność fizyczną, ale również psychomotoryczną. Ciągły ruch wzmacnia wytrzymałość układu kostno-stawowego, rozwija prawidłową postawę ciała, elastyczność mięśni, stawów i ogólną kondycję. Poza tym dodatkowy wysiłek, śmiech, czy zdrowe krzyki i piski przyczyniają się do rozwoju układu oddechowego, powiększenia pojemności płuc, a także całościowego dotlenienia organizmu.

Zaprojektowanie atrakcyjnego i bezpiecznego placu zabaw można zlecić wyspecjalizowanym firmom, których obecnie jest pełno na rynku. W swoich ofertach mają gotowe projekty, ale również mogą przygotować nowe propozycje, biorąc pod uwagę indywidualne zapotrzebowania klientów. Ewentualnie można pokusić się, by samemu przygotować przestrzeń do zabaw. Jednak dobrze jest wcześniej zasięgnąć informacji, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy projekcie i jakiego rodzaju zabawki dobrze jest zamontować. Najlepiej, jeśli ogrodowy plac zabaw:
 • umiejscowiony będzie z daleka od ulicy, bramy (furtki), schodów, oczka wodnego, garażu, kłującej roślinności
 • widoczny będzie z okna, tarasu, balkonu, bądź jakiegokolwiek innego miejsca, z którego dorośli będą mogli kontrolować poczynania dzieci
 • częściowo będzie zacieniony, najlepiej z dwóch, a nawet trzech stron, aby zabawa była przyjemnością również w upalne dni
 • wyposażony będzie w miękką nawierzchnię amortyzująca wszelkie upadki oraz zabawki z atestem (ich konstrukcje muszą być stabilne, a wszelkie wystające śruby lub gwoździe zabezpieczone odpowiednimi zaślepkami).
Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem są najdroższe i najpopularniejsze zabawki, czasem wystarczy po prostu dobry pomysł i zmobilizowanie wyobraźni do pracy. W głównej mierze przy projekcie powinno się skorzystać z tego, co oferuje nam sama natura, np. można wykorzystać istniejącą roślinność, podłoże, ukształtowanie terenu. Czynniki te wraz z dobrze dobranymi urządzeniami powinny tworzyć spójną całość. Zabawa wśród traw, kwiatów i drzew sprawia zazwyczaj dużą frajdę najmłodszym, a także umożliwia bezpośredni, codzienny kontakt z naturą. Odpowiednio dobrana i ukształtowana stwarza miejsca zaciszne, bezpieczne, pełne spokoju, a także przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dzieci. Za wykorzystaniem roślinności w miejscu zabaw przemawiają następujące czynniki:
 • tworzy ona korzystny mikroklimat (łagodzi wahania temperatur powietrza, ogranicza prędkość wiatru, wpływa korzystnie na wilgotność powietrza, obniża poziom hałasu, zmniejsza poziom zanieczyszczeń gazowych i pyłowych)
 • dzięki możliwości prowadzenie obserwacji zmian, jakie zachodzą w naturze w zależności od pór roku rozwija wyobraźnię oraz pobudza zmysły takie, jak: wzrok, węch, słuch, smak czy dotyk
 • korzystnie wpływa na percepcję dźwięków, form, obrazów
 • rozwija predyspozycje manualne i intelektualne
 • stanowi niewyczerpane źródło pomysłów, inspiracji, fascynacji, bądź refleksji
 • dziecko uczy się szanować otoczenie, którym jest natura.
Uwaga! Należy pamiętać, by unikać roślinności trującej, o ostrych kolcach, bądź liściach, o niejadalnych owocach, podrażniającej błony śluzowe, a także wywołującej reakcje alergiczne w postaci wysypki, stanów zapalnych oczu i górnych dróg oddechowych. Dobrze unikać też takiej, która jest zbyt wrażliwa na choroby oraz szkodniki i w związku z tym może wymagać częstych oprysków ochronnych.

Urządzenia, które chcielibyśmy zainstalować na obszarze wyznaczonym do zabawy, a także wykorzystana nawierzchnia pod nimi, powinny spełniać obowiązujące normy (dla sprzętu na plac zabaw – norma PN-EN 1176, dla nawierzchni – PN-EN 1177). Dobór odpowiedniej nawierzchni jest bardzo istotny, gdyż główną przyczyną urazów jest upadek na nią z pewnej wysokości. Dlatego wszelkich zabawek do wspinania, zjeżdżania, kręcenia, huśtania, itp. nie należy montować na nawierzchniach twardych (typu: cegła, beton, kamień, asfalt, czy nawet drewno, bądź ubita ziemia), gdyż prędzej czy później może się to zakończyć groźnym wypadkiem. Z kolei jednak są one dobrym materiałem do zastosowania w miejscach, gdzie dzieci będą uczyć się jeździć na rowerkach, wrotkach, hulajnogach i innych.

Zobacz jaki cechy posiadają odpowiednie nawierzchnie

Urządzenia, które chcemy zakupić na przydomowy plac zabaw muszą być dostosowane do wielkości ogrodu oraz wyznaczonej na ten cel przestrzeni. Nie mogą być zainstalowane zbyt blisko siebie, ponieważ dobra zabawa to bezpieczeństwo i swoboda działania. W związku z tym w pobliżu każdego sprzętu należy zostawić wolny obszar, bezpieczny od wszelkich sterczących i twardych elementów. Zalecana odległość wynosi powyżej 1,5 m w każdą stronę (w przypadku huśtawek i innych zabawek kołyszących bezpieczną powierzchnię mierzymy od miejsca, w którym urządzenie jest maksymalnie wychylone podczas zabawy). Ważne jest, aby sprzęt był różnorodny i w pełni realizował potrzeby dziecięcych zabaw. Atrakcyjne zabawki powinny:
 • oferować różne formy aktywności, zapewniając dużą swobodę i możliwość improwizacji
 • umożliwiać manipulację przy nich oraz być podatne na jakiekolwiek przekształcenia
 • być mobilne, pozwolić na przemieszczanie się dziecka (np. huśtawka, karuzela, zjeżdżalnia)
 • symulować zabawy tematyczne
 • umożliwiać chowanie się (np. domki, które są puste w środku)
 • być barwne – zwłaszcza, jeśli chodzi o małe dzieci, do 5 lat.
Najczęściej wykorzystywanymi zabawkami w przydomowych ogrodach są:

Piaskownica
 • idealna w każdym wieku, dla małych i dużych
 • zabawa piaskiem rozwija zmysł dotyku, uczy rozróżniać faktury
 • powinno się pozwolić pobiegać dzieciom boso po piasku, gdyż przez stópki także odbierają impulsy, które wędrują do mózgu
 • przewracanie foremek, czy wiaderek z piaskiem pozwala ćwiczyć prawidłową koordynację ruchową.
Huśtawka klasyczna
 • decydującym elementem jest rodzaj siedzenia, który warunkuje bezpieczeństwo podczas użytkowania; dla dzieci do 3 lat powinno instalować się sztywne huśtawki z oparciem oraz poprzeczką
 • ruch huśtawki „w górę i w dół” na większość dzieci wpływa kojąco, wówczas przychodzi czas wyciszenia, koncentracji i skupienia
 • ma wpływ na część układu nerwowego, odpowiedzialną za prawidłową równowagę
 • starsze dzieci samodzielnie się huśtają, co wpływa korzystnie na rozwój siły mięśni tułowia, ramion i nóg.
- Huśtawka ważka
 • przede wszystkim kształtuje mięśnie nóg, które pracują przy odbijania się w górę od podłoża i przy amortyzowaniu siły podczas spadku w dół
 • uczy dziecko koordynowania własnych ruchów, a także utrzymywania równowagi.
- Karuzela
 • rozwija zmysł równowagi oraz koordynację
 • ważne by dziecko nie tylko samo się na niej kręciło, ale również wprowadzało ją w ruch, wówczas zapozna się ze swoją siłą, możliwościami ciała i będzie się uczyć jak nad nim zapanować.
- Zjeżdżalnia
 • pozwala dziecku na poznanie możliwości i granic własnego ciała
 • ruch i zmiana wysokości w czasie zjazdu w dół ćwiczą równowagę
 • uczy balansowania ciałem, dzięki czemu dziecko testuje jak zjechać, by zakończyć zjazd lądując na ziemi na dwóch nogach, a nie na pupie.
- Bujaki na sprężynach
 • są uwielbiane przez większość dzieci, gdyż same wprawiają się w ruch kołyszący
 • ruch w tył i w przód uczy dzieci utrzymywać równowagę oraz odczuwać siłę własnego ciała.
- Most zwodzony w postaci bel na łańcuchach
 • jest wyzwaniem dla dziecka
 • dzieci trenują śledzenie rzeczy wzrokiem, odczuwanie ruchów oraz kontrolowanie równowagi
 • wskazany jest dla dzieci, które stale się przewracają lub potykają (gdyż oznacza to, że mają słabą równowagę).
- Drabinki
 • przekładanie na przemian rąk i nóg dobrze wpływa na współdziałanie obu półkul mózgowych
 • wspinanie również ćwiczy równowagę u dzieci jak i usprawnia chwyt w rękach.

Na początku nie trzeba montować wielu zabawek, wystarczy zakupić dwie lub trzy, a później pomału dodawać kolejne. Powyżej wymienione zabawki w zupełności wystarczą dla maluchów, a i starsze dzieci nimi nie pogardzą. Później wraz z dorastaniem dziecka można dokładać kolejne, już bardziej skomplikowane i wymyślne, np. mini tory przeszkód, różne tunele, czy kolejki linowe. Wybór na rynku jest przeogromny, także zawsze będzie z czego wybierać. Jednak najważniejsze to nie zapominać o bezpieczeństwie.


autor: Małgorzata Krach

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Fontanny ogrodowe, Lato w domu, czyli dlaczego warto budować oranżerię, Zakładanie kompostownika, Huśtawka w ogrodzie, Idealne meble ogrodowe
Słowa kluczowe: