×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Cechy techniczne ścian

Ściany, to, obok fundamentów i dachu, najważniejszy element każdego budynku, zarówno mieszkalnego, jak i biurowego czy gospodarczego. Oczywiście budowle przeznaczone do zamieszkania są ich szczególną formą i wymagają odpowiedniego przygotowania. Budynek powinien być przede wszystkim ciepły, wytrzymały, trwały i bezpieczny dla jego mieszkańców. By wszystkie warunki, a także normy budowlane zostały spełnione, a dom przez lata służył domownikom i stał się dla nich bezpiecznym i zdrowym azylem, wszystkie elementy, a zwłaszcza ściany, muszą spełniać odpowiednie kryteria.

W przypadku ścian, najważniejszymi cechami technicznymi, które warunkują odpowiednie użytkowanie pomieszczeń, są: paroprzepuszczalność, termoizolacyjności, wytrzymałość, zdolność do akumulacji ciepła i wilgoci oraz izolacyjność akustyczna. Liczy się także szybkość i łatwość stawiania ściany. Wszystkie te właściwości wpływają przede wszystkim na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Na parametry te największe oddziaływanie ma oczywiście rodzaj użytego do budowy materiału, konstrukcja i sposób wykończenia. Szczególnie ważną rolę cechy te odgrywają w przypadku ścian zewnętrznych, gdyż to właśnie one pełnią najważniejsze funkcje i wpływają na jakość użytkowania wnętrza.

W przypadku ścian zewnętrznych, jedną z cech jest paroprzepuszczalność, czyli wyrażona w gramach ilość pary wodnej, którą materiał przepuszcza na powierzchnię 1 m2 w czasie 24 godzin. Ściany o dobrym wskaźniku przepuszczalności sprzyjają wysychaniu mokrych tynków. Zjawisko to opisywane jest za pomocą współczynnika dyfuzyjnego SD [m]. Oznacza on grubość równoważną dyfuzyjnie grubości warstwy powietrza.

Popularne „oddychanie” ścian nie ma w praktyce większego znaczenia dla utrzymania odpowiedniego klimatu wewnątrz pomieszczenia. Nawet najlepiej paroprzepuszczalna konstrukcja nie jest w stanie odprowadzić pary wodnej, która powstaje we wnętrzach w czasie użytkowania domu. Zadanie odprowadzania wilgoci i doprowadzania świeżego powietrza powinna spełniać skutecznie działająca wentylacja nawiewna i wywiewna. Duże znaczenie dla paroprzepuszczalności mają także, oprócz konstrukcji i ocieplenia ściany, zastosowane tynki wewnętrzne i zewnętrzne, farby, okładziny ścienne oraz układ warstw w „oddychającej” ścianie. Jeśli grubość i izolacyjność termiczna poszczególnych jej warstw zostanie źle dobrana, wówczas może dochodzić do kondensacji pary wodnej wewnątrz przegrody.

Paroprzepuszczalność ścian jest tak naprawdę ważna w momencie wyboru rodzaju ocieplenia, tynku oraz powłoki malarskiej, którymi będą wykończone ściany warstwowe. Jeśli w trakcie budowy nie zostanie uwzględniony odpowiedni opór dyfuzyjny materiałów, może w takim przypadku dochodzić do wykraplania się pary wodnej w przegrodzie. Opór ten powinien wzrastać w kierunku od zewnątrz do środka przegrody, czyli najniższy powinien być w warstwie elewacyjnej, a najwyższy w warstwach wewnętrznych ściany.

Jeśli chcemy, by nasze ściany posiadały tę cechę, możliwe jest to jedynie wtedy, gdy wszystkie jej warstwy, łącznie z wykończeniową będą paroprzepuszczalne. W praktyce oznacza to, iż konieczne jest odpowiednie dobranie materiałów budowlanych i wykończeniowych. Jeśli w przegrodzie znajduje się materiał o niskiej paroprzepuszczalności, to wówczas szczególną uwagę zwraca się na prawidłowe wykonanie systemu wentylacyjnego we wszystkich pomieszczeniach. Bardzo często może okazać się, że wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca, szczególnie wtedy, gdy wyposażyliśmy dom w szczelne okna i drzwi. Ta cecha ścian jest więc korzystna i mile widziana, jednak nie jest niezbędna, zwłaszcza w budynku, który posiada mechaniczny system wentylacyjny.

Natomiast niezaprzeczalnie jedną z ważniejszych cech, jaką powinna odznaczać się ściana jest termoizolacyjność, czyli ciepłochronność, jej stopień decyduje o tym, czy dom będzie ciepły zimą, a chłodny latem. Charakterystyczny dla niej jest współczynnik przenikania ciepła U, który wyrażany jest w jednostce W/(m²K). Dzięki niemu możliwe jest określenie strat cieplnych dla danej przegrody. Wartość współczynnika przenikania ciepła zależy od rodzaju i grubości materiału, z którego zostały wykonane ściany. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jego wysokość nie powinna przekraczać 0,3 W/(m²K) zarówno dla ścian dwu- i trójwarstwowych, jak również jednowarstwowych.

O izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych decyduje nie tyle grubość ściany, co przede wszystkim wielkość warstwy izolacyjnej. W przypadku ścian jednowarstwowych zwiększenie grubości elementów ściennych oczywiście proporcjonalnie podwyższa ich ciepłochłonność, ale także koszty postawienia. Ekonomiczna grubość tego rodzaju ściany wynosi 40 cm. W przypadku ścian dwu- i trójwarstwowych izolacyjność cieplna zależy od materiału użytego do ocieplenia, natomiast rodzaj i grubość warstwy konstrukcyjnej ma znikome znaczenie.

Właściwą ciepłochronność najtrudniej jest uzyskać w przypadku ścian jednowarstwowych, które posiadają wiele słabych punktów, przez które ucieka ciepło, takich jak miejsca styku z wieńcem, podproża okienne i drzwiowe. Zastosowanie dwuwarstwowej technologii pozwala na wyeliminowanie miejscowych ucieczek ciepła.

Równie istotnym co ciepłochronność, parametrem określającym ściany jest jej wytrzymałość. Uzależniona jest ona w głównej mierze od jakości materiałów budowlanych, a także od wykonania. Na szczęście wszystkie dostępne na rynku materiały do budowy ścian zapewniają odpowiednią nośność, wymaganą dla domu jednorodzinnego. Pewne niebezpieczeństwo wiąże się jedynie z zaprojektowaniem i wykonaniem budowli. W wyniku zaistnienia błędów na etapie projektowania i wykonania mogą pojawić się pęknięcia spowodowane punktowym naciskiem i wiele innych. Na szczęście poważne uchybienia w kwestii wytrzymałości w większości przypadków zostają w porę wypatrzone przez doświadczonego inspektora nadzoru.

Wymierne korzyści przynosić może także kolejna cecha, jaka określa ścianę, czyli zdolność do akumulacji ciepła i pary wodnej. Zjawisko akumulacji cieplnej polega na tym, że ściana pochłania, przechowuje i, w miarę potrzeb, oddaje ciepło oraz nadmiar wilgoci z powietrza w budynku. Wysoka akumulacyjność ciepła i pary wodnej odpowiada za tworzenie przyjaznego użytkownikom warunków, za pomocą stabilizowania temperatury i wilgotności powietrza. Im większa jest zdolność ściany do gromadzenia tych dwóch elementów, tym dłużej dom się nagrzewa, ale również wolniej traci ciepło po wyłączeniu ogrzewania. Cecha ta jest szczególnie przydatna wiosną i jesienią, gdzie bardziej efektywnie wykorzystane jest do ogrzewania promieniowanie słoneczne. Dobra akumulacja ciepła i pary wodnej przez ściany daje także przyjemny chłód wewnątrz domu latem. Cechę tę zapewniają ściany wykonane z takich materiałów, jak bloczki silikatowe, czy pustaki ceramiczne z ociepleniem wełną mineralną lub styropianem.

Natomiast odpowiednią akumulację pary wodnej umożliwi zastosowanie odpowiednich materiałów do wykonania warstwy konstrukcyjnej, a także odpowiedniej powłoki, jaką przegroda będzie wykończona od wewnątrz. Zdolność do pochłaniania nadmiaru wilgoci i oddawania go w momencie, gdy powietrze wewnątrz się wysusza, jest bardzo przydatna. Dzieję się tak głównie dlatego, że wytwarzanie wilgoci przez ludzi, zwierzęta i sprzęt gospodarstwa domowego, jest w ciągu doby bardzo nierównomierne. Jako materiał na ścianę posiadającą tę cechę, najlepiej sprawdzają się pustaki ceramiczne lub bloczki silikatowe, które stosuje się w technologii trójwarstwowej.

Kolejną, równie ważną cechą charakteryzującą ścianę i wpływającą na komfort życia w budynku, jest izolacyjność akustyczna. Szczególnie ważna jest ona w przypadku, gdy dom znajduje się w sąsiedztwie „głośnych” miejsc, takich jak uczęszczane drogi, linie kolejowe, lotnisko, zakłady przemysłowe, a nawet niewielkie warsztaty. Cecha ta ogranicza bowiem przenoszenie hałasu z zewnątrz, ale także z materiałów konstrukcyjnych budynku. Zależy ona przede wszystkim od rodzaju materiałów, z których ściana została wykonana. Parametr, który opisuje izolacyjność akustyczną materiałów ściennych, to ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej Rw. Najbardziej rygorystyczne wymogi pod względem akustyczności, stawiane są ścianom międzymieszkaniowym oraz oddzielającym mieszkania od korytarzy i klatek schodowych w budownictwie wielorodzinnym. Dopuszczalna wartość wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej jest równa 50 dB. Najlepsze tłumienie dźwięków można uzyskać stosując masywne przegrody trójwarstwowe z silikatów ocieplonych wełną mineralną.

Nie tak istotnymi z punktu widzenia użytkowania budynku są dwie inne cechy ścian, mianowicie szybkość i łatwość budowy. Szybko powstają proste ściany jednowarstwowe, budowane z lekkich bloczków betonu komórkowego. Wznoszone są one dużo szybciej niż ściany trójwarstwowe, ocieplone wełną mineralną. Zdecydowanie najszybszą technologią jest budownictwo szkieletowe. Dom budowany w tym sposobem można postawić, a nawet zasiedlić w ciągu kilku tygodni. W przypadku budynku murowanego jest to niemożliwe, ze względu na, np. konieczność osuszenia konstrukcji z wilgoci technologicznej.

Natomiast łatwość budowy jest szczególnie ważna w sytuacji, gdy planujemy ściany wykonać samodzielnie lub powierzyć to zadanie mało wprawionej ekipie budowlanej. W takim przypadku najlepiej jest zdecydować się na postawienie ściany jednowarstwowej, np. z ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego lub keramzytobetonu. Jeśli jednak chcemy podnieść termoizolacyjność wnętrza, warto jest zastosować etapową budowę ścian dwuwarstwowych. W takim przypadku budynek, którego konstrukcję wznosi się tak prosto, jak w przypadku ścian jednowarstwowych, można wykończyć od wewnątrz, zasiedlić, a ściany ocieplić w innym terminie, jednak niezbyt odległym.
Wszystkie wyżej wymienione cechy wpływają w większym lub mniejszym stopniu na szybkość budowy, a przede wszystkim na komfort użytkowania budynku.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Murowanie, Inne, Przed budową
Podobne: Rodzaje wiązania cegieł, Grunt to wiedzieć na czym budować, Brak wody na budowie – jak ją zapewnić, jak oszczędzić, Wady i zalety styropianowych szalunków traconych, Prywatny basen – budowa
Słowa kluczowe: murarz, zlecenie, budowa domu, , ściany zewnętrzne, paraprzepuszczalność, izolacyjność, oddychanie, termoizolacja, ściany jednowarstwowe, ściany dwuwarstwowe, ściany trójwarstwowe, współczynnik przenikania ciepła, wentylacja, koszty ogrzewania, łatwość budowy