×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Cichy strop drewniany

Stropy drewniane to konstrukcje bardzo rzadko dziś stosowane. W budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej można spotkać je jeszcze w najstarszych budynkach, ale ze względów ochrony przeciwpożarowej są zastępowane podczas remontów stropami gęstożebrowymi. W nowych obiektach nie wykonuje się ich w ogóle. Funkcjonują za to w budownictwie jednorodzinnym jako stropy poddasza i w budownictwie regionalnym, na przykład w górach.

Konstrukcja stropu drewnianego wykonywana jest z drewnianych belek lub żeber z drzewa iglastego, najczęściej sosnowego o przekroju prostokątnym (minimalny stosunek boków 1:2). Materiał musi być odpowiednio wysuszony i zaimpregnowany środkiem chroniącym go przed grzybami i ogniem. Belki opiera się na ścianach nośnych budynku lub na murłatach i mocuje się do ścian za pomocą specjalnych kotew. Elementy mocujące dawniej miały charakter ozdobny i do dzisiaj na starych budowlach można oglądać stalowe łapy w kształcie litery „S” lub lilii. Współcześnie stosowane zamocowania są niewidoczne z zewnątrz. Na belki przybijana jest podłoga z desek.

Ze względu na niski koszt i łatwość wykonania stropy drewniane bardzo dobrze nadają do stosowana na poddaszach. Drewniane elementy konstrukcyjne mają dosyć niski współczynnik przenikania ciepła, co jest nie bez znaczenia przy oddzielaniu od siebie kondygnacji ogrzewanej od nieogrzewanej. Niestety specyfika materiału jakim jest drewno oraz konstrukcji sprawia, że strop ma niezbyt dobre właściwości akustyczne. Mała gęstość drewna nie sprzyja dobremu tłumieniu drgań. Do tego dochodzą jeszcze dźwięki powstające na skutek pracy konstrukcji zwłaszcza podczas chodzenia czy biegania po nim. Aby zminimalizować związane z tym niedogodności strop można wyciszyć.

W celu zminimalizowania dźwięków wydawanych przez konstrukcję podczas uginania się, należy przed przykręceniem desek podłogowych ułożyć na belkach filc lub twardą gąbkę. Warstwa ta oddzieli od siebie elementy podłogi i konstrukcji co zapobiegnie ich ocieraniu o siebie i wydawaniu nieprzyjemnych dźwięków, a także będzie tłumić drgania podłogi, które nie zostaną tym samym przekazane na konstrukcję. Przed układaniem podłogi warto położyć na deski podkład wygłuszający. Specjalne podkłady dostępne są w sklepach w różnych grubościach i twardościach. Podkład ten ma na celu wygłuszenie odgłosów kroków oraz przedmiotów upadających na podłogę.

Alternatywą jest wykonanie samopoziomującej posadzki pływającej o grubości 5cm na podkładzie z wełny mineralnej lub styropianu. Zarówno wełna jak i styropian muszą posiadać odpowiednią gęstość, która nie tylko zapewni lepszą izolację akustyczną, ale zapewni również przeniesienie obciążeń z posadzki. Ideą posadzki pływającej jest brak bezpośredniego styku ze ścianami oraz stropem. Pomiędzy ścianę a posadzkę wkłada się specjalne taśmy lub gąbki dylatacyjne, co powoduje, że drgania nie są przenoszone na ściany budynku. Przy układaniu podłogi na posadzce również warto zastosować podkład wygłuszający.

Kolejnym sposobem na poprawę tłumienia dźwięków dochodzących z kondygnacji na stropie drewnianym jest wypełnienie pustych przestrzeni wełną mineralną – im gęstsza tym lepsza. Wełnę należy układać warstwą minimum 10cm, w przestrzeniach pomiędzy belkami stropowymi. Głównym jej zadaniem jest tłumienie dźwięków takich jak odgłosy rozmów czy telewizor. W mniejszym stopniu przyczynia się ona do tłumienia dźwięków kroków i pracującej konstrukcji. Od spodu strop drewniany dobrze jest wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi.

Opisane powyżej działania pozwolą na znaczne poprawienie właściwości akustycznych stropu drewnianego, co nie znaczy jednak, że będzie on naprawdę cichym stropem. W zależności od rodzaju użytego drewna, rodzaju konstrukcji i konstrukcji reszty budynku efekty będą lepsze lub gorsze. Musimy pamiętać, że konstrukcje drewniane charakteryzują się tym, że podczas wyginania czy przenoszenia obciążeń wydają głośne dźwięki, co dawniej było wykorzystywane na przykład w kopalniach. Jeżeli szukamy cichego stropu powinniśmy zapomnieć o stropie drewnianym i pomyśleć nad innym rozwiązaniem. Dobrą alternatywą są lekkie stropy gęstożebrowe.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stropy
Podobne: Ochrona drewnianego stropu przed ogniem, Strop typu filigran, Układanie stropu gęstożebrowego, Strop drewniany, Strop monolityczny
Słowa kluczowe: strop, teriva, stropy, strop drewniany, strop gęstrożebrowy, wyciszenie, wełna mineralna, posadzka pływająca, jak wyciszyć, wygłuszenie