×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Co jest ważniejsze czas czy koszt budowy?

naszmajster.plPosiadanie własnego domu jednorodzinnego jest marzeniem wielu ludzi. Jest to także ogromna inwestycja, która pochłania nie tylko wiele czasu, ale także środków finansowych. Dlatego też przy budowie domu poszukuje się oszczędności. Istotny jest także czas, gdyż pozwolenie na budowę ważne jest przez trzy lata i jeśli w tym czasie nie zostaną rozpoczęte prace budowlane lub zostaną one przerwane na okres dłuższy niż trzy lata, to trzeba ponownie złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na ich podjęcie.

Budowę domu można zlecić jednej firmie budowlanej, która kompleksowo poprowadzi całą inwestycję lub prowadzić budowę systemem gospodarczym. Ta druga opcja jest nadal tańsza niż zlecenie realizacji projektu jednej firmie budowlanej, a przez to cieszy się nadal niemała popularnością, mimo zniesienia ulgi podatkowej na materiały budowlane. Ten system budowy polega na tym, że inwestor sam osobiście nadzoruje poszczególne prace, zatrudnia fachowców do określonych zadań, a część z nich, te, które nie wymagają posiadania specjalistycznych kwalifikacji, wykonuje samodzielnie lub z pomocą znajomych. Samodzielnie załatwia także wszystkie dokumenty i pozwolenia, nabywa materiały budowlane i specjalistyczny sprzęt.

By podjąć się realizacji projektu budowy domu systemem gospodarczym, trzeba dysponować przede wszystkim duża ilością wolnego czasu, a także doświadczeniem i wiedzą z zakresu budowy domu. Równoważy to jednak znaczne ograniczenie kosztów budowy domu. Co prawda wydatki poniesione na inwestycję mogą wzrosnąć o dodatkowe koszty, w przypadku, gdy realizacji zadań podejmą się niesolidni wykonawcy lub źle wyliczona zostanie ilość potrzebnych materiałów. Jeśli jednak obliczeń wstępnych dokona fachowiec, a poszczególni wykonawcy zostaną wybrani trafnie, to wtedy koszty prac budowlanych znacznie się zmniejszą.
Budowa domu systemem gospodarczym trwa jednak zdecydowanie dłużej, niż w przypadku zlecenia budowy specjalistycznej firmy. Ma to swoje korzyści, gdyż tempo prac budowlanych można dostosować do możliwości finansowych. Jednocześnie, takie postępowanie może zwiększyć finalny koszt inwestycji. Stąd też, przed przystąpieniem do realizacji projektu, warto wykonać plan własnych możliwości, ocenić ile rzeczywiście czasu będzie można poświęcić na budowę domu, a także jakie są realne perspektywy finansowania tej inwestycji z uwzględnieniem wykończenia i wyposażenia domu, a także zagospodarowanie działki.
Takie dłuższe przerwy w realizacji projektu budowlanego mogą niekorzystnie wpłynąć na samą budowę, jej jakość, a także na samą architekturę budynków, które po zakończeniu prac budowlanych mogą znacząco odbiegać od początkowego projektu.
By budowa w takim systemie postępowała sprawnie i bez niespodzianek, warto jest zatrudnić doświadczonego kierownika budowy, który wykona plan zagospodarowania budowy, a także harmonogram i wstępny kosztorys robót oraz wykaz materiałów niezbędnych do realizacji projektu. Kierownik taki odpowiada także za skoordynowanie i prowadzenie prac, co znacznie przyspiesza ich wykonanie.

W przypadku zamówienia kompleksowej usługi, firmy budowlane wykonują niemal wszystkie elementy budowy, począwszy od wykopania fundamentów, aż po prace wykończeniowe. W takim systemie zleceniodawca nie musi poświęcać budowie swojego domu tak dużo czasu i wysiłku. Jednak taki komfort wiąże się z wyższymi kosztami. Cena takiej usługi zależy od wielu czynników, takich jak projekt domu, jakość materiałów budowlanych, marża, jaka narzuca firma, a nawet od rejonu Polski. Im bliżej dużego miasta znajduje się działka, na której chcemy postawić dom, tym koszty będą wyższe.
Firmy budowlane realizują budowę domu w znacznie krótszym czasie, niż ma to miejsce w przypadku sposobu gospodarczego, jednocześnie, inwestor musi liczyć się z tym, że w krótkim czasie będzie musiał wyłożyć większość kwoty za świadczoną usługę. Niemal nierozerwalnie wiąże się to z koniecznością zaciągnięcia kredytu w banku.
Jednak budowa własnego domu tą drogą ma także swoje plusy. W większości przypadków, inwestor może liczyć na szybkie, sprawne i profesjonalne wykonanie zleconej inwestycji. Nie musi także poświęcać swojego czasu na realizację planu budowy. Ma również pewność, że, jeśli powierzył prace budowlane profesjonalnej i sprawdzonej firmie, jego dom będzie spełniał wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa określane przez prawo budowlane.

Czas budowy domu zależy także od rodzaj technologii, w jakiej realizujemy projekt. Niektóre wymagają dłuższego czasu realizacji, inne przewidują postawienie domu w stanie surowym już w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni.

Każdy ze sposobów budowy domu ma swoje wady i zalety. Wybór techniki zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości inwestora. Jeśli dysponujemy odpowiednią kwotą i zależy nam na szybkim ukończeniu inwestycji, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy budowlanej. Natomiast, gdy chcemy rozłożyć budowę w czasie, nie chcemy lub nie możemy zaciągnąć kredytu, a sami posiadamy odpowiednią wiedzę i umiejętności, możemy podjąć się realizacji inwestycji w systemie gospodarczym.


autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Budowa kompleksowa, Przed budową
Podobne: Technologia szkieletu stalowego, Grunt to wiedzieć na czym budować, Osiadanie budynku, Projekt zagospodarowania działki, Skąd wziąć pieniądze na budowę
Słowa kluczowe: budowa, domy, domów,