×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Cyklinowanie parkietu

Cyklinowanie jest czynnością stolarską, która ma przygotować podłogę do malowania. Bez niej podłoga byłaby szorstka. Polega ona na zbieraniu warstwy ścieralnej podłogi i niwelowanie przez to różnic w poziomach między poszczególnymi klepkami parkietu, czy też deskami. Do cyklinowania nadaje się nie tylko parkiet, ale także mozaika przemysłowa. Można układać ją na posadzkach kamiennych oraz na różnych podłożach posadzkowych. Podłoga może być klejona, albo też „pływająca”. Tę ostatnią kładzie się na podkład umieszczony na podłożu, bez klejenia. Metoda ta stosowana jest przy układaniu desek podłogowych warstwowych oraz paneli.

Do przeprowadzenia procesu cyklinowania potrzebne są różne urządzenia. Używa się do tego celu: cykliniarki, maszyny do rantów oraz polerek. Wszystkie te urządzenia wyposażone są w papiery ścierne o różnej grubości.

Cykliniarki pozwalają wyszlifować parkiet. Większość z nich wyposażona jest w szlifierki taśmowe, które najczęściej mają rozmiary 200x750 mm. Przy cykliniarkach ważny jest worek, który pozwala na zredukowanie do minimum zapylenia pomieszczenia, w którym przeprowadzany jest remont. Przed rozpoczęciem cyklinowania trzeba zadbać o włożenie maski, która ochroni przed niebezpiecznym pyłem.

Rantówka umożliwia wygładzenie brzegów. Nazywana jest też cykliniarką krawędziową i pozwala ona dotrzeć do miejsc, do których trudno dojść np. pod ścianami i kaloryferami. Wykorzystywane są w niej silniki elektryczne, które napędzają krążki ścierne. Dzięki zainstalowanemu do niej urządzeniu zwanemu „łapą” możliwe jest przełożenie środka cyklinowania daleko do przodu. Najczęściej ma ono długość 15 i 30 cm. Dzięki kółkom umieszczonym z tyłu maszyny możliwe jest ustawienie jej kąta natarcia, co sprawia, że można cyklinować z różną siłą. Dzięki temu, że rantówka jest wyposażona w kompletny zestaw odsysający z workiem możliwe jest znaczące ograniczenie zapylenia.

Cyklinowanie jest czynnością, która dotyczy zarówno podłóg nowych jak i już używanych, których powierzchnia uległa zniszczeniu przez lata użytkowania. Najczęściej w pierwszym etapie cyklinowania nakłada się papier o granulacji 36. Jeśli mamy do czynienia ze starymi deskami pokrytymi farbą wówczas używamy także granulację 24. Na sam koniec procesu cyklinowania stosujemy granulację 120 i siatki ścierne. Po zakończeniu pracy powierzchnia podłogi winna być gładka oraz idealnie równa. W przypadku czynności odświeżających wykonywanych przy starym parkiecie trzeba najpierw zeszlifować starą warstwę lakieru z powierzchni klepek, a następnie należy zająć się wyrównywaniem nierówności podłoża oraz wygładzaniem podłogi.

Czasami jednak zdarza się, że pomimo cyklinowania nie dochodzi do likwidacji odchyłek płaszczyzny, tylko je zmniejsza. Zaletą takiego przedsięwzięcia jest też to, że uzyskuje się dzięki niemu poprawę optyki i równość płaszczyzny. Sytuacja ta dotyczy zwłaszcza starych podłóg, przy których ważne jest to, by odzyskały one dawny swój blask. Przy cyklinowaniu powierzchni starych podłóg należy wziąć pod uwagę to, z jakiego drewna są wykonane. Jeśli jest to dąb to mogą być problemy z doprowadzeniem podłogi do gładkiej powierzchni, jako że podłoga z niego wykonana głęboko wchłania wilgoć i brud i następnie odbarwia się. Dlatego też przed przystąpieniem do pracy trzeba zabezpieczyć ją odpowiednimi środkami.

Ubytki, które pozostały pomiędzy płytkami można wypełnić metodą szpachlowania za pomocą specjalistycznej masy szpachlowej. Mieszamy ją z pyłem, który pozostaje po zakończeniu cyklinowania i dzięki temu nabiera ona koloru takiego samego jak zastosowane elementy drewniane. Następnie ponownie cyklinujemy pozostałości. W miejscach do których nie dociera cykliniarka używamy szlifierek kątowych, a także cyklin. Niekiedy może być tak, że trzeba będzie wypolerować je ręcznie. Ważnym elementem cyklinowania jest szpachlowanie podłogi. W jego wyniku wypełnia się szczeliny między klepkami parkietu przy pomocy trocin, które pochodzą z cyklinowanej podłogi i spoiwa fugenkit.

Podczas cyklinowania trzeba zwracać uwagę na sposoby przejazdu cykliniarką. Ma to istotne znaczenie dla końcowego efektu wykonywanych prac. Jeśli źle został obrany kierunek cyklinowania będzie to widoczne na samym końcu. Neutralny obraz wyczyszczonej powierzchni uzyskujemy w momencie kiedy wykonujemy ostatnie cyklinowanie pod kątem do wszystkich klepek, natomiast jeśli będziemy cyklinować wzdłuż jednego rzędu i w poprzek drugiego to uzyskamy bardzo dobrze widoczne pasy drewna jaśniejszego i ciemniejszego. Powyższy efekt znakomicie neutralizują polerki. Jeśli obierzemy zły kierunek pracy cykliniarki cała powierzchnia parkietu zostanie bezpowrotnie zniszczona.

Podczas cyklinowania niezwykle ważne jest to, by zapewnić czystość wałka głównego cykliniarki, a także kółek. To właśnie za sprawą ich brudnej powierzchni dochodzi najczęściej do zanieczyszczenia cyklinowanego miejsca. Jeśli używamy szlifierkę, która posiada pas bezkońcowy trzeba zwrócić uwagę na to, by nie doszło do wciągania zanieczyszczeń pomiędzy wałek główny, a napinający. Sytuacja taka może spowodować uszkodzenie wałków, co znacznie podwyższy nam koszty wykonywanej usługi. Też w momencie kiedy usłyszymy jakieś dziwne odgłosy trzeba wyłączyć urządzenie, gdyż mogą one świadczyć o uszkodzeniu taśmy szlifierskiej.

Po zakończeniu pracy cykliniarki trzeba odczekać kilka godzin, a następnie przystąpić do zbierania pyłu. W przeciwnym razie będzie się on wbijał w powietrze i następnie ponownie opadał w podłogę. Całą jej powierzchnię należy oczyścić ściereczkami antystatycznymi. Aby zneutralizować zakurzenie dobrze unikać przeciągów.

Całe szlifowanie cykliniarką wieńczy praca maszyn jednotarczowych – polerki, albo też wielotarczowych – quatro oraz trio. Polerka pozwala zatrzeć różnice pomiędzy maszynami do brzegów a cykliniarkami taśmowymi, które pracują na środku pomieszczenia. Pozwala ona na usuwanie rys powstałych na parkiecie i do przecierania lakieru między warstwami. Umożliwia też nanoszenie i zbieranie nadmiaru olejów i wosków. Dzięki temu, że urządzenie to pracuje z dużo mniejszymi obrotami można bezpiecznie cyklinować tą maszyną. Cykliniarz utrzymuje ją na talerzu ściernym.

Końcowy etap szlifowania wiąże się z tym, w jaki sposób będzie wykończona podłoga – czy ma być ona lakierowana, bejcowana, czy też olejowana. Jeśli po zakończeniu cyklinowania zdecydujemy się na barwienie parkietu to musimy mieć na uwadze fakt, że warstwa barwiąca musi zostać położona jako pierwsza. Następnie kładziemy cienko następną i w zgodzie z kierunkiem słojów. Po tej czynności należy przystąpić do zmatowienia podłogi, co czynimy przy pomocy drobnoziarnistego papieru. Po odkurzeniu powstałych w ten sposób zanieczyszczeń trzeba trzeci raz polakierować powierzchnię podłogi. Powierzchnie podłogi parkietowej znakomicie konserwuje wosk, który tworzy powłokę ochronną, bardzo łatwą w pielęgnacji.

Częstość cyklinowania parkietu związana jest z intensywnością użytkowania podłogi. Jeśli jest to miejsce często eksploatowane np. w biurach wówczas może się okazać, że potrzeba to robić nawet co 5 lat. Czasami wystarczy tylko odświeżenie takiej podłogi jeśli lakier ma niewielkie rysy. Tak najczęściej cyklinowanie parkietu następuje po 20 latach użytkowania, a zdarza się, że jeszcze później. Procesowi temu podlega nie tylko parkiet, ale też niektóre rodzaje paneli. Koszty takiego przedsięwzięcia są spore i wynoszą około 25 zł za 1 mkw. Natomiast wypożyczenie cykliniarki to koszt rzędu 50 zł / dobę.

W przypadku, gdy chcemy jedynie odświeżyć podłogę wystarczy użyć cykliniarkę dwa razy. Inaczej jest w momencie, gdy podłoga wymaga kompleksowej renowacji. Wówczas cyklinowanie trzeba przeprowadzać kilkakrotnie aż do całkowitego pozbycia się starej warstwy lakieru. Czasami w trakcie cyklinowania okazuje się, że klepki mają bardzo głębokie ubytki. Wówczas należy zamienić je na nowe.

Co należy robić by chronić podłogę przed zarysowaniami? Przede wszystkim warto przykleić podkładki filcowe do krzeseł, taboretów, kredensów. Jeśli mamy w mieszkaniu ruchome meble wówczas trzeba je wyposażyć w kółka gumowe, albo też kauczukowe. Ważne jest też by panowała odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się parkiet. Przede wszystkim należy dbać o to, by nie było zbytnio wilgotno, gdyż wówczas podłoga będzie pęcznieć i wybrzuszać się. Również niekorzystna sytuacja dla drewnianej nawierzchni powstaje w momencie kiedy jest zbyt sucho. Dochodzi wtedy do jej kurczenia się i powstawania szczelin między deskami lub też klepkami. Dzięki takiemu postępowaniu zachowa ona świeżość przez dłuższy czas i nie trzeba będzie poddawać jej renowacji.

Cyklinowanie ma wiele zalet. Niemniej jednak jest procesem, który wymaga ogromnego wysiłku. Dlatego najlepiej robić to rzadko. Wszak nawet bezpyłowe maszyny, które są dostępne na rynku nie zabezpieczą w pełni przed wszechobecnym kurzem unoszącym się przy renowacji pomieszczenia.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wylewki / Posadzki / Parkiety
Podobne: Kolejność prac przy wykańczaniu wnętrz, Korek na podłodze, Wykładzina czy dywan, Czym kierować się przy wyborze paneli, Błędy popełniane przy wykonywaniu posadzek
Słowa kluczowe: wylewka samopoziomująca, wylewki, posadzki, parkit, parkiety, panele, cyklinowanie, cykliniarka, rantówka, polerka, renowacja parkietu