×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Czy warto budować pasywnie?

naszmajster.plWedług jednej z wielu definicji domu pasywnego jest to budynek, który dla zapewnienia komfortu ciepła nie zużywa więcej energii niż 15 kWh na metr kwadratowy powierzchni użytkowej w ciągu roku. By pojąć co to znaczy warto zaznaczyć, że w budynku konwencjonalnym zużycie to wynosi ok. 120 kWh na metr kwadratowy na rok. Praktycznie oznacza to zużycie 2,3 kg węgla 1,7 m3 gazu lub 1,5 l oleju opałowego na metr kwadratowy na rok.

By jednak stworzyć tego typu dom konieczne jest zupełnie inne myślenie zarówno przy jego tworzeniu, jak opracowywaniu sposobu ogrzewania. Dlatego o założonym celu trzeba myśleć już na etapie projektowania budynku. Dotyczy to zarówno zaprojektowania lokalizacji budynku, by nie był od zacieniony żadną roślinnością, a także zastosowania takich materiałów na ściany zewnętrzne, które zagwarantują dobrą ich izolację, likwidację wszelkich możliwych mostków termicznych, zastosowania okien o wysokiej termoizolacyjności, jak również takiego usytuowania pomieszczeń, by maksymalnie można było wykorzystać energię słoneczną także tą nie wymagającą stosowania nowoczesnych urządzeń solarnych, jak choćby maksymalna eliminacja okien od strony północnej, czy lokalizacja od tej strony pomieszczeń nie wymagających komfortu cieplnego, jak spiżarnie, pomieszczenia gospodarcze.

Drugi, aspekt o którym trzeba już pomyśleć na etapie projektowania, a który w konwencjonalnym budynku nie jest brany w ogóle pod uwagę, to wykorzystanie do ogrzewania takich źródeł, jak wentylacja, czy kanalizacja sanitarna. Oznacza to, że w budynku pasywnym nie możemy sobie pozwolić na wietrzenie pomieszczeń na zasadzie otwartych okien, która niejednokrotnie prowadzi do zbytniego i niepotrzebnego wyziębienia pomieszczeń, co prowadzi do dodatkowego zużycia energii w celu wyrównania niepotrzebnych strat ciepła. Zastosowanie wentylacji mechanicznej pozwala też na stosowanie dodatkowych urządzeń zwanych rekuperatorami, służących do odzyskiwania ciepła z wydmuchiwanego powietrza i ponownego użycia go do ogrzewania pomieszczeń. Przy obecnym zaawansowaniu technicznym tych urządzeń odzyskuje się minimum 75% wydmuchiwanego przez wentylację, ciepła. W niektórych rozwiązaniach urządzenia rekuperacyjne stosowane są także na odpływach kanalizacyjnych, a w przypadku stosowania indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków do produkcji ciepła wykorzystuje się także procesy i produkty fermentacji ścieków.

Kolejny etap to wykonawstwo, jego jakość i jakość zastosowanych materiałów. To wszystko sprawia, że koszt wybudowania ścian budynku pasywnego, wykonania wszystkich jego instalacji, jest stosunkowo wysoki w porównaniu z kosztami budowy domu konwencjonalnego. Czy zatem to się nam opłaci? I jak szybko zwrócą się nam nasze nakłady?
Odpowiedzią na pierwsze pytanie są dane podane we wstępie do tego tekstu, czyli porównanie zapotrzebowania energii na ogrzanie jednego metra kwadratowego domu w stosunku do zapotrzebowania w domu konwencjonalnym, które pozostają do siebie w stosunku, jak 1 : 8. Pozostaje odpowiedzieć na pytanie kiedy zwrócą się nam poniesione nakłady? I tu jest problem, bo dom pasywny, to nie tylko dobra izolacyjność ścian, ale także zastąpienie tradycyjnych źródeł ciepła źródłami niekonwencjonalnymi i ekologicznymi, jak pompy ciepła i solary. To dodatkowo podraża koszty całej inwestycji. I co przyjąć jako punkt odniesienia dla takich obliczeń: najdroższą kotłownię z piecem olejowym, czy też piec węglowy tani w zakupie i ze stosunkowo niedrogim paliwem, ale jednocześnie o niskiej sprawności, co sprawia, że jest to też nie najtańsza metoda ogrzewana.

Najważniejszy efekt, to oczywiście niskie rachunki za energię, które sprawiają, że cała inwestycja, nawet stosunkowo droga, zwraca się po ok. 10 latach (w praktyce od 8 do 15 lat). Wszystko zależy od tego jak drogich użyjemy materiałów budowlanych, jak drogich urządzeń grzewczych, wentylacyjnych, rekuperacyjnych itd. Oczywiście dodatkowa korzyść, to fakt, że źródła energii zasilającej nasz budynek są proekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu. Ale to argument nie zawsze przez inwestorów brany jest pod uwagę, jako podstawowy i najważniejszy.

Bardzo częstym pytaniem stawianym przez ludzi zainteresowanych budownictwem pasywnym jest problem, czy musi ono tak dużo kosztować? – Okazuje się jednak, że po pierwsze trzeba na takich budowach używać materiałów najwyższej jakości, a po drugie stosowane urządzenia nie zawsze są jeszcze produkowane na skalę masową, co nie pozwala na obniżenie cen.
Dodatkowe koszty, które w wyniku swej efektywności też się po pewnym czasie zwracają, to system automatycznego sterowania tymi wszystkimi procesami, by budynek nie był przegrzewany, ani nie dogrzany, by odpowiednia była wilgotność powietrza, a także by budynek nie był niepotrzebnie ogrzewany w maksymalnym stopniu w godzinach, gdy praktycznie nikogo nie ma w domu (dorośli w pracy, dzieci w szkołach). Zamontowanie odpowiednich czujników i sterowników z centralnym komputerem zarządzającym energią, to z pewnością dodatkowy koszt, ale też koszt, który pozwoli na optymalizację ponoszonych w przyszłości na ogrzewanie kosztów.

W tej sytuacji możemy raz jeszcze powiedzieć, że budowa domu pasywnego jest opłacalna! Jednak pod warunkiem, że liczymy tę opłacalność w dłuższej perspektywie czasu, przekraczającej co najmniej 10 lat!


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie / Architekci, Inne
Podobne: Prywatny basen – budowa, Lukarny, Aneks kuchenny czy osobna kuchnia, Brak wody na budowie – jak ją zapewnić, jak oszczędzić, Ogród zimowy, czyli zielona oaza na cały rok
Słowa kluczowe: architekci, architektura, biuro architektoniczne, projekty domów, domy projekty, projekt domu,