×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Czy warto chodzić na targi mieszkaniowe i budowlane?

Zakup domu lub mieszkania jest inwestycją bardzo poważną, przewidzianą na lata, którą trzeba dobrze przemyśleć. Łączy się z wieloma formalnościami, przygotowaniami i miesiącami, jeśli nie latami poszukiwania. Bo jeśli chcemy zakupić nowy dom lub mieszkanie, które będzie naszą własnością, może nawet do końca życia, a może będziemy je chcieli przekazać także dzieciom lub innym krewnym, to decyzję trzeba dobrze przemyśleć.

Bo nie sztuką jest kupić nieruchomość za kilkaset tysięcy złotych, na którą zaciągniemy gigantyczny kredyt, urządzić ją, pomieszkać kilka miesięcy lub lat i nagle stwierdzić, że jednak nam nie odpowiada, że jest za małe, lub za duże, źle usytuowane, a w ogóle to jest na parterze, a my wolimy dziesiąte piętro. I nagle okazuje się, że znów musimy przechodzić przez proces poszukiwania i kupowania nowego lokum, a dodatkowo na naszej głowie pozostaje kwestia „starego” miejsca zamieszkania, które także musimy wynająć lub sprzedać. Co więc zrobić, by nie popełnić błędu?

Internet, gazeta, a może… targi?

W obecnych czasach, w których praktycznie wszystko dostępne jest w Internecie, możemy bez wychodzenia z domu przeglądać setki ofert mieszkań nowych, prosto od deweloperów, takich, które są dopiero w planach, ale też tych dostępnych na rynku wtórnym. Mogą to być propozycje nieruchomości znajdujących się na drugim końcu miasta, albo też i Polski. Jednak mimo takiego łatwego i powszechnego dostępu do ofert mieszkaniowych praktycznie przez non stop, niezależnie od pory dnia i roku, tradycyjne targi nieruchomości cieszą się dużą popularnością.

W każdym roku, niemal w każdym miesiącu, a zwłaszcza w sezonie wiosennym, w całym kraju mają miejsce dziesiątki imprez poświęconych rynkowi domów i mieszkań. Niemal każde większe miasto, przynajmniej raz w roku organizuje taką imprezę, na której mogą spotkać się deweloperzy, inwestorzy, budowlańcy, przedsiębiorcy, a przede wszystkim potencjalni kupcy. To właśnie głównie do nich skierowana jest oferta każdych targów mieszkaniowych. Ktoś jednak może powiedzieć, że oferty deweloperów znaleźć można także w Internecie, w lokalnej prasie. Owszem, jednak kontakt bezpośredni, to zawsze kontakt bezpośredni, a nie tylko wirtualny. Poza tym, organizatorzy targów mieszkaniowych, którzy odpowiadają także za dobór wystawców, dbają, by byli oni sprawdzeni, uczciwi, rzetelni, godni zaufania, z niektórymi firmami współpracują już od kilku lat, co potencjalnym klientom daje gwarancję, a przynajmniej większą pewność, że deweloper nie jest kolejnym oszustem, nie chce nas tylko naciągnąć, zabrać pieniądze i zniknąć, ani też nie zbankrutuje zanim otrzymamy nasze upragnione mieszkanie.

Na tego rodzaju imprezach możemy się zaznajomić z projektami inwestycji, które dopiero mają powstać, ale już cieszą się zainteresowaniem nabywców. Możemy w jednym miejscu porównać na żywo, często kilkadziesiąt ofert różnych przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą nieruchomości.

Targi mieszkaniowe i budowlane

Podobnie rzecz ma się z targami budowlanymi, na które mogą udać się osoby planujące remont lub unowocześnienie swojego domu lub mieszkania. Tu także, tak jak w przypadku targów mieszkaniowych, spotykają się wystawcy oferujący swoje usługi w dziedzinie budowy i remontu. Są to nie tylko przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych, ale także firmy oferujące nowoczesne rozwiązania w dziedzinie budowy domu, systemów grzewczych, termoizolacyjnych i wielu innych, które, nie tylko usprawnią budowę czy remont, ale także uczynią życie w nim bardziej komfortowym, przyjaznym, przyjemniejszym i bardziej ekonomicznym. Także takie targi - targi budowlane, odbywają się w wielu miastach Polski przez cały rok.

Nie tylko nieruchomości

Targi budowlane, to bardzo ogólne pojęcie, gdyż są to nie tylko imprezy, na których prezentują się firmy zajmujące się budową domów, ale także ich wykańczaniem, producenci i sprzedawcy stolarki drzwiowej i okiennej, elementów dekoracyjnych, systemów alarmowych, ale także np. ubezpieczyciele. I właśnie tu kryje się kolejny powód, dla którego warto jest jednak odwiedzić targi budowlane czy mieszkaniowe. Ich organizatorzy, by podnieść atrakcyjność imprezy, starają się bowiem, niemal o kompleksowe „zaopatrzenie” swoich gości, także w wiedzę, która nie należy do dziedziny ściśle budowlanej, ale nierozerwalnie wiąże się z procesem zakupu czy remontu domu lub mieszkania.

Przede wszystkim na takich targach, oprócz deweloperów, czy przedsiębiorców, chętnie zapraszane są także banki, których przedstawiciele oferują gościom okazyjne kredyty na zakup lub remont domu czy mieszkania. Dzięki temu możemy, przynajmniej poznać oferty banków, dowiedzieć się, jakiego rodzaju kredyty możemy zaciągnąć, jakie warunki musimy spełniać, czy jakie dokumenty są nam niezbędne, by móc starać się o taki kredyt.

Z racji tego, że targów budowlanych i mieszkaniowych przybywa, organizatorzy, by przyciągnąć większą rzeszę odwiedzających, często zapraszają także różnych ekspertów, którzy wygłaszają specjalne otwarte wykłady, spotkania, które poświęcają problemom związanym z zakupem domu czy mieszkania lub jego remontem. Mogą to być, np. spotkanie poświęcone zagadnieniom z dziedziny prawa, oczywiście związane z obrotem nieruchomościami, takich jak umowy z deweloperami, ze spółdzielnią mieszkaniową, z bezpieczeństwem zakupu mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym, hipoteki, a także rozliczeń podatkowych związanych z zakupem i sprzedażą nieruchomości i wiele, wiele innych. Możemy także uzyskać mnóstwo praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak uniknąć błędów przy odbiorze mieszkania od dewelopera.

Niektórzy organizatorzy targów mieszkaniowych mogą przygotowywać nie tylko otwarte wykłady prowadzone przez niezależnych specjalistów, ale także warsztaty dotyczące, np. aranżacji wnętrz, dostosowania do własnych potrzeb mieszkania od dewelopera czy też przebudowy mieszkania z rynku wtórnego. Na targi takie zapraszani są także specjaliści, którzy, w specjalnie wyznaczonych punktach, mogą udzielać indywidualnych porad, dotyczących np. finansów, podatków, prawa, zakupu mieszkania na rynku wtórnym, wyceny nieruchomości, remontu i budowy domu, architektury wnętrz i stylizacji, czy nawet aranżacji zieleni. Podobnie ma się z targami budowlanymi, na które także zapraszani są eksperci z dziedziny budownictwa, nowych technologii i rozwiązań.

Promocje, promocje, promocje…

Dodatkowym bodźcem, który ma przyciągnąć zwiedzających na targi mieszkaniowe czy budowlane, są liczne promocje, które oferują wystawcy dla zwiedzających. Deweloperzy mogą nas kusić niższymi cenami mieszkań, bonusami w postaci np. garażu w cenie, balkonu lub innego dodatkowego pomieszczenia, wykończenia pod klucz, wyposażenia AGD, aranżacji wnętrza, promocyjnych cen na materiały czy maszyny budowlane i wiele, wiele innych.

Dlatego też warto jest poświęcić jedno lub kilka popołudni na to, by wybrać się właśnie na targi budowlane czy mieszkaniowe. Bo nawet jeśli nie uda nam się odnaleźć naszego wymarzonego domu czy mieszkania, czy uzyskać bonusów, rabatów i innych dodatków, to możemy zasięgnąć fachowej, rzetelnej i co najważniejsze, obiektywnej pomocy od fachowców. I choć wstęp na takie targi nie jest w większości przypadków bezpłatny, to jednak warto jest poświęcić te kilka złotych, które później mogą nam pozwolić uniknąć wielotysięcznych strat. Listy targów budowlanych i mieszkaniowych odbywających się w danym mieście, na pewno odnajdziemy na stronach internetowych.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Przed budową
Podobne: Procedura zgłoszenia robót, Cechy techniczne ścian, Kiedy potrzebujemy decyzję WZ, Czy warto wykonać kosztorys?, Osiadanie budynku
Słowa kluczowe: targi mieszkaniowe, targi budowlane, oferty, promocje, wyposażenie