×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
Artykuł sponsorowany

Czy warto samodzielnie docieplić budynek?

Koszty ogrzewania domu z roku na rok są coraz wyższe. Nie mając dużego wpływu na ceny narzucane przez rynek, a chcąc poczynić oszczędności w kwestii opłat za utrzymanie optymalnej temperatury w budynku warto zastanowić się nad pierwszą myślą, która w tej kwestii przychodzi do głowy, a mianowicie: wykonaniem docieplenia budynku. Jest to korzystne rozwiązanie, bowiem zmniejszając straty uciekającego przez ściany ciepła, możemy obniżyć koszty ogrzewania budynku nawet o kilkaset złotych w ciągu roku.

Istnieje kilka sposobów wykonywania termomodernizacji. Najrzadziej spotykanym sposobem jest metoda ciężka  mokra. Z kolei najłatwiejszą oraz najczęściej stosowaną metodą jest lekka mokra czyli tzw. system BSO. Ponieważ metoda ta jest stosunkowo prosta, często właściciele małych domków jednorodzinnych decydują się podjąć ryzyko samodzielnego docieplenia budynku. Jednak pomimo tego, że prace te nie są skomplikowane - bardzo często pojawiają się błędy w ich wykonaniu, które rzutują na późniejszą eksploatację oraz estetykę budynku.
Jakie są więc najczęstsze błędy popełniane przy prowadzeniu prac termo modernizacyjnych metoda lekką mokrą? Przede wszystkim podstawowym czynnikiem generującym wiele błędów jest niestaranność prowadzenia prac, która wynika często z laickiej nieznajomości fachu, ponadto wpływ na jakość wykonania prac mają też warunki atmosferyczne, w których prace się prowadzi.

Przygotowanie podłoża
Prace dociepleniowe należy poprzedzić odpowiednim przygotowanie podłoża. Należy usunąć luźne fragmenty tynku oraz uzupełnić ubytki i wyrównać powierzchnię ściany. Nie wolno zapomnieć też o zagruntowaniu podłoża specjalnym preparatem wyrównującym chłonność podłoża. Nieodpowiednie przeprowadzenie prac przygotowawczych skutkować może osłabieniem oraz nietrwałością wiązania na styku ściana – płyta styropianowa.

Montaż płyt
Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do mocowania płyt ocieplenia. Jednak nie można tego wykonać w sposób byle jaki. Płyty należy układać z przesunięciem. Niedopuszczalne jest mocowanie płyt w taki sposób aby spoiny pionowe w kolejnych warstwach tworzyły jedną pionowa linię. Uwaga ta tyczy się również wykonania naroży – tam tez płyty powinny się zazębiać wychodząc naprzemiennie ze ścian tworzących naroże. Nie można również wypełniać zaprawą szczelin powstałych pomiędzy poszczególnymi płytami. Jeśli w trakcie montaży powstaną szczeliny pomiędzy płytami można je uzupełnić wyłącznie pianką poliuretanową. Niewłaściwy materiał użyty do wypełnienia spoin przyczyni się bowiem do powstania w tych miejscach mostków cieplnych co skutkować będzie pogorszeniem właściwości termoizolacyjnych tak ocieplonej ściany. Kolejnym częstym błędem popełnianym w trakcie montażu płyt jest nieodpowiednie nakładanie zaprawy klejowej. Odpowiednim sposobem jest metoda plackowa: na płytę nakładane jest 4-5 placków zaprawy oraz dodatkowo klej, który rozprowadza się również na całym obwodzie każdej płyty. Należy pamiętać, że niewłaściwe klejenie obniża odporność elewacji na siły ssące przez co w efekcie podczas silnych wiatrów płyty mogą po prostu odpaść. W przypadku wysokich budynków lub elewacji o dużych płaszczyznach warto klejenie wzmocnić kołkami montażowymi odpowiednimi do wybranego systemu ocieplenia.

Siatka wzmacniająca
Po przyklejeniu płyt styropianowych całość powierzchni ścian należy wzmocnić zatapiając w zaprawie klejowej siatkę. Siatka ta powinna być zatopiona w kleju w połowie swojej grubości, a łączenie siatki powinno być prowadzone z około 10 cm zakładem. Istotne jest odpowiednie wykonanie detali. Pierwsza dolna warstwa siatki powinna zostać wprowadzona pomiędzy listwę startową a płytę styropianową, zaś narożniki otworów stolarki okiennej i drzwiowej powinno się dodatkowo zazbroić stosując w tych miejscach podwójną warstwę siatki. Łączenie siatki bez odpowiedniego zakładu lub pominięcie wykonania wzmocnienia naroży otworów dodatkowym fragmentem siatki może skutkować pojawianiem się w tych miejscach zarysowań na powierzchni tynku.

Materiały od jednego producenta
Stosując w ocieplaniu budynku metodę lekką mokrą należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta danego systemu. Wybierając tą metodę docieplenia należy wybrać tylko i wyłącznie jednego producenta poszczególnych niezbędnych materiałów i stosować się do zaleceń wydanych dla danego systemu dotyczących grubości poszczególnych warstw jak i przerw technologicznych pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw systemu. Niewskazane jest mieszanie składników kilku systemów, gdyż każdy z producentów chemii budowlanej używa innych składników chemicznych, dlatego często ich zmieszanie skutkuje osłabieniem wiązań chemicznych oraz utratą gwarancji na wykonaną elewację.

Warunki atmosferyczne
Prace dociepleniowe należy prowadzić w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Dane takie podawane są przez producenta systemu. Określa on zakres temperatur w których może być nakładany klej oraz tynk. Zwykle jest to zakres od 5 do 20 st C. Nie należy także prowadzić prac w deszczowe lub zbyt gorące dni. Zbyt duża lub zbyt mała wilgotność powietrz wpłynie bowiem negatywnie na proces wiązania chemicznego.

Pomimo prostoty metody lekkiej mokrej, błędów możliwych do popełnienia przy wykonywaniu docieplenia jest wiele. Warto więc przemyśleć decyzję o samodzielnym wykonaniu termomodernizacji. Aby zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami błędów wykonawczych warto powierzyć całość prac doświadczonej i wyspecjalizowanej firmie. Da nam to gwarancję rzetelnego i poprawnego wykonania prac.
Przykładowo może to być Firma Projektowo budowlana Hal- Bud, która posiada ponad 20 letnie doświadczenie w prowadzeniu prac budowlanych. W tym czasie przeprowadziła wiele prac dociepleniowych m.in. dla krakowskich Spółdzielni Mieszkaniowych: „Piast”, „ Komunikacja”. Jakość prowadzonych prac potwierdzają liczne referencje wystawione przez inwestorów, którzy powierzyli prowadzenie prac firmie Hal-Bud.
Zlecenie wykonania prac sprawdzonej firmie, da nam pewność solidności inwestycji ale przede wszystkim pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na kosztowne coroczne ogrzewanie budynku.


Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Termoizolacje
Podobne: Audyt energetyczny, Cechy fizyczne i chemiczne materiałów izolacyjnych, Paroizolacja, Wełna czy styropian, Wymagania cieplne stawiane ścianom
Słowa kluczowe: wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza,