×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Czy warto wykonać kosztorys?

Budowa domu jednorodzinnego to jeden z największych wydatków ponoszonych w życiu. Dlatego przystępując do takiego przedsięwzięcia warto zorientować się czy stać nas będzie na to, by je ukończyć i nie zadłużyć się ponad miarę lub być w stanie w ogóle ukończyć całą budowę. Znając poziom czekających nas wydatków będziemy mogli świadomie wybrać sposób finansowania (gotówka, czy kredyt) lub zdecydować, że dostosujemy wielkość i standard, w jakim ma być wykonany nasz dom do naszych możliwości finansowych obecnie, jak i w przyszłości, gdy decydujemy się na budowę na kredyt, który spłacać będziemy, przez co najmniej kilkanaście lat.

Wybierając projekt domu znajdziemy odnośniki na stronach internetowych wielu biur projektowych, które umożliwią nam wyliczyć przybliżone koszty budowy lub możemy nabyć już sam projekt wraz z kosztorysem. Możemy też zlecić wykonanie osobnego kosztorysu u profesjonalisty wg Katalogu Nakładów Rzeczowych (KNR). Musimy się w takim wypadku liczyć z wydatkiem rzędu od 1,5 do 3 tysięcy złotych. Choć to niemała kwota zazwyczaj warto ją wydać. Kosztorys powstaje na podstawie projektu. Warto też mieć świadomość, że biura projektów podając zazwyczaj ogólne koszty budowy, chcą sprzedać konkretny projekt, a więc mogą nieraz je zaniżać.

Oczywiście trzeba mieć świadomość, że są to wyliczenia orientacyjne, a ostateczny koszt budowy domu będzie zależał od tego czy zastosujemy materiały przewidziane w projekcie, czy też zastosujemy jakieś zmiany, a także, w jakim regionie budujemy, gdyż ceny materiałów i robocizny różnią się też w różnych regionach kraju oraz od naszych zdolności negocjacyjnych, czy okazjonalnych promocji producentów.

Porządnie wykonany kosztorys domu znacznie ułatwi nam negocjacje z wykonawcami. Jest on przydatny szczególnie wtedy, gdy zamawiamy u wykonawcy wykonanie całości prac, w tym dostarczenie materiałów. Jeżeli inwestor dysponuje szczegółowym projektem co powinno zostać zrobione, w jakiej ilości, technologii, z jakiego materiału, to nie powinien mieć kłopotów z kosztorysem i samymi kosztami. Nieco trudniej wykonać kosztorys budując w systemie gospodarczym, gdy mamy do czynienia z różnymi wykonawcami i różnymi sposobami rozliczeń, a część prac wykonujemy samodzielnie.

Koszt budowy domu powinien obejmować praktycznie wszystkie etapy inwestycji, od kosztów projektu, uzyskania odpowiednich zezwoleń i zgody na podłączenie poszczególnych mediów, a także:

  • prac przygotowawczych i ziemnych oraz wykonania fundamentów,
  • wybudowania stanu surowego otwartego,
  • wybudowania i montażu stanu surowego zamkniętego,
  • prac wykończeniowych.

 

Analizując otrzymany właśnie kosztorys warto zainteresować się nie tylko samym kosztem wybudowania i wykończenia samego domu, ale także przeliczyć jakie koszty przypadają na 1 metr kwadratowy przyszłego domu. To dane, które najlepiej informują, czy budowany przez nas dom będzie tak naprawdę drogi, czy tani! Oczywiście ta średnia będzie się zmieniać nie tylko w zależności od użytych przez nas surowców i technologii, ale także od skomplikowania budowli, tj. czy projekt przewiduje dodatkowe detale architektoniczne, jak łamany i wielospadowy dach, lukarny, wykusze, kolumny przed wejściem itp.

Szacunkowo przy obecnych cenach materiałów i robocizny przyjmuje się, że:

  • średni koszt budowy metra kwadratowego powierzchni użytkowej to 2530 zł netto,
  • koszt doprowadzenia do stanu surowego to około 1340 zł/m²,
  • całkowity koszt wybudowania garażu bez ogrzewania, podłóg i ociepleń, kształtuje się na poziomie 1500 zł/m²,
  • - koszt adaptacji strychu - 1500 zł/m²,
  • całkowity koszt wybudowania piwnic - od 2000 do 3000 zł netto/m² – wszystko zależy od poziomu wód gruntowych, rodzaj gruntu, nachylenia terenu itp.

 

Koszty ulegną także zmianie w zależności od sposobu wykonania - budowa systemem zleconym będzie droższa, ale z pewnością zaoszczędzimy dużo czasu, natomiast budowa systemem gospodarczym pozwoli zmniejszyć koszty, ale będzie to efektem poświęcenia naszej pracy i wolnego czasu. Poza tym budynek niepodpiwniczony będzie tańszy od podpiwniczonego, a zagospodarowanie działki, ogród, droga, rodzaj ogrodzenia, dostępność przyłączy mediów – będą miały wpływ na ostateczne koszty naszej budowy.

Ale skoro już mówimy o kosztach, to wybierając konkretny projekt warto zastanowić się także nad przyszłymi kosztami eksploatacji, tj. zainteresować się optymalizacją zużycia energii i kosztów ogrzewania przyszłego budynku, gdyż może okazać się, że obniżając koszty samej budowy zgotujemy sobie stałe wyższe koszty ponoszone na ogrzanie budynku i skalkulować, co nam się bardziej opłaca.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Przed budową
Podobne: Osiadanie budynku, Plan Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia, Skąd wziąć pieniądze na budowę, Wybrać projekt gotowy czy indywidualny?, Czy warto chodzić na targi mieszkaniowe i budowlane?
Słowa kluczowe: Koszty budowy, obliczenie kosztów, średnia cena, wycena budowy, kosztorysowanie