×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Czym przesłonić okno połaciowe

Okna połaciowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Współcześni architekci doceniają rolę, jaką mogą one pełnić w podkreśleniu walorów pomieszczeń umieszczonych na najwyższych kondygnacjach. Wygląd takiego okna może być świetnym uzupełnieniem wystroju wnętrz. Trzeba też pamiętać, że właśnie okna połaciowe są najbardziej podatne na działanie słońca i wiatru. Forma stosowanej przesłony może pomóc lepiej wykorzystać pomieszczenia znajdujące się na najwyższych kondygnacjach.

W oknach połaciowych powszechnie stosowaną przesłoną jest markiza, czyli siateczka z włókna szklanego, która pokryta jest tworzywem odpornym na warunki atmosferyczne. Dzięki jej zastosowaniu promienie słoneczne znacznie słabiej docierają do pomieszczenia. Jej wielką zaletą jest to, że nie zmniejsza ona powierzchni przeszklenia. Umieszcza się ją bowiem po zewnętrznej stronie okna. Markiza może być tkaniną rozciągniętą w płaszczyźnie pionowej lub też skośnej. Podstawową częścią jest zasłona, która jest wykonana z czynników odpornych na działanie zarówno słońca jak i czynników atmosferycznych. Resztę konstrukcji markizy stanowią stopy aluminium, bądź też ocynkowana stal. Osadzanie markizy musi poprzedzić dokładne przygotowanie ścian. Winny być one gładkie, muszą być też zachowane zarówno piony jak i poziomy płaszczyzn, które wyznaczają otwór.

Rodzajem markizy jest markizoleta. Elementem charakterystycznym dla niej jest urządzenie wysięgnikowe, na którym zamocowana jest rura kierująca, która jest wykonana z aluminium lub ze stali. Może być ona opuszczana albo ręcznie – przy pomocy korby- albo przy pomocy silnika. Często posiada ona czujnik słoneczny oraz czujnik deszczowy. Silnik zwija ją automatycznie jak tylko dostanie informację o zbyt silnym wietrze.

Do przesłaniania okna połaciowego służy także roleta zewnętrzna. Jest to znakomity sposób nie tylko na izolację cieplną, ale także na izolację od dźwięków dochodzących zza okna. Ta przesłona okna połaciowego wykonana jest z profili aluminiowych, które są powlekane poliestrem. Można ją obsługiwać albo ręcznie – przy użyciu korby, albo przy użyciu napędu elektrycznego. Do tego ostatniego można także używać pilota. Taką roletę w oknie dachowym możemy sterować energią słoneczną. Dzięki roletom zewnętrznym spadają znacznie koszty ogrzewania pomieszczeń w okresie zimowym. W okresie lata dzięki nim doświadczamy przyjemnego chłodu w momencie kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura. Produkowane są one z wysokiej jakości blach aluminiowych.

Przy wyborze i montażu przesłon okna połaciowego należy pamiętać o tym, że poszczególne części osłon przeciwsłonecznych winny być wyposażone w odblaskowe powierzchnie zewnętrzne. Dzięki temu będą zmniejszać absorpcję energii słonecznej.

W jaki jeszcze sposób można zasłonić skośne okna dachowe? Należy zamontować zwykły karnisz u góry a u dołu prowadnicę. Na karniszu wieszamy firanki, czy też zasłony, które kolorystycznie będą stanowić uzupełnienie wnętrz. Oczywiście istotna przy oknie połaciowym jest kwestia zamocowania. Dobrym rozwiązaniem jest umocowanie czterech uchwytów na rogach otworów okiennych. Mogą to być takie uchwyty jak gałki od szafek kuchennych. Należy uszyć zasłonę trochę większą niż wielkość otworu okiennego. Na rogach zasłonki należy zrobić troczki, które następnie przywiązujemy do gałek.

Kolejną z możliwości przesłonięcia okna dachowego są żaluzje. Zarówno otwieranie/zamykanie okien jak i odsłanianie/zasłanianie żaluzji odbywa się przy pomocy sterowania na pilota. Taki sposób przesłaniania okien jest dobrym uzupełnieniem nowoczesnego wzornictwa pomieszczenia. Szczególnie dobrze pasuje on do dużych przestrzeni.

Do przesłaniania okien połaciowych mogą służyć także moskitiery rolowane. Dzięki swojej budowie są łatwe w obsłudze – w okresie kiedy nie ma owadów można je zwinąć w bardzo szybki sposób. Należy je montować we wnęce okiennej. Dzięki swojej budowie są one świetnie chronione przed czynnikami zewnętrznymi w momencie, kiedy nie są wykorzystywane w osłonie przed owadami.

Okno połaciowe można przesłaniać w różnoraki sposób. Zastosowana osłona winna być nie tylko funkcjonalna, ale także dopasowana pod względem estetycznym. Zanim więc wybierzemy przesłonę musimy przemyśleć, jaki wystrój wnętrz będzie mieć pomieszczenie, które posiada okno połaciowe.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Rolety / Żaluzje / Markizy, Inne
Podobne: Wykończenie ścian kuchennych cz. II, Domowe kino, Pomysły na komfort w małym mieszkaniu, Wykładzina czy dywan, Spiżarnia – zbytek czy wygoda?
Słowa kluczowe: rolety, zasłony, rolety rzymskie, żaluzje, rolety okienne, markizy,