×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Dach nad poddaszem użytkowym

Dach poza funkcją przenoszenia obciążeń chroni budynek przed wpływami atmosferycznymi, zapewnia barierę wizualną oraz wraz z pozostałymi przegrodami chroni przed hałasami dobiegającymi z zewnątrz. Dachy dzielimy na płaskie i strome.

Dachy płaskie były najpopularniejszą i najprostszą formą przekrycia dachowego, rozpowszechnioną w drugiej połowie XX w. Główną ich warstwą była warstwa nośna stropu wykończona od zewnątrz warstwą papy.
Obecnie najbardziej rozpowszechnionym rodzajem dachów na przykład w domkach jednorodzinnych są przekrycia drewniane. Są to dachy strome, a o kącie nachylenia ich połaci decyduje zastosowany materiał pokrycia. Wykonuje się je zwykle w postaci więźb typu ciesielskiego. Elementami więźby są wiązary, składające się z dwóch krokwi oraz jętek/ kleszczy/ płatwi/ słupów/ mieczy/ zastrzałów.

Wiązary można podzielić na grupy ze względu na układ elementów konstrukcyjnych, na:
  • wiązary rozporowe;
  • wiązary bezrozporowe;
  • wiązary wieszarowe.
Pokrycie dachowe składa się z podkładu i warstwy wodoszczelnej. Podkład może być wykonany z łat drewnianych, desek lub płyt z materiałów drewnopochodnych.

Już od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się przestrzenie poddasza użytkowego, które odpowiednio zagospodarowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb stwarzają nieprzeciętną formę wnętrza.
Poddasze użytkowe, poza koniecznością spełnienia wymogów prawnych dotyczących możliwości stałego przebywania w nim ludzi, powinno dodatkowo stwarzać komfortowe warunki mieszkaniowe. Kwestia ta dotyczy izolacji akustycznej, zagadnień termoizolacyjnych oraz prawidłowej wentylacji.

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r., Nr 75, poz. 690) określone zostały dwie bardzo ważne kwestie:
  • minimalna wysokość pokoi na poddaszu w budynkach jednorodzinnych i mieszkalnych zagrodowych oraz w pomieszczeniach w budynkach rekreacji indywidualnej, powinna wynosić 2,2m („przy stropach pochyłych jest to wysokość średnia liczona między największą a najmniejszą wysokością pomieszczenia, lecz nie mniejszą niż 1,9m”);
  • ilość światła dziennego docierającego do pomieszczenia, mierzoną stosunkiem powierzchni okien (w świetle ich ościeży) do powierzchni podłóg. Dla budynków mieszkalnych wynosi on 1:8, dla użyteczności publicznej- 1:12.
Dopełnieniem tych regulacji jest dbałość samego użytkownika o własną wygodę, przy zamieszkiwaniu pomieszczeń poddasza użytkowego. Dlatego respektowanie praw fizyki budowli podczas projektowania nowego lokum, bądź też podczas modernizacji już istniejącego jest kolejnym aspektem, który powinno się wziąć pod uwagę.
Niezależnie od tego, w jakiej technologii nasz dom zostanie wybudowany, czy też jakiego rodzaju dach posiada, powinniśmy przed zamieszkaniem na poddaszu przeanalizować kwestię jego ewentualnego docieplenia i wentylacji, jeśli oczywiście są w tej materii braki.
Powyższymi kwestiami powinien zająć się projektant- obecnie rynek materiałów budowlanych i rozwiązań technicznych dostarcza nam grono rozwiązań, a wymagania normowe regulują wszelkie aspekty prawidłowego wykonania budynków. Najlepiej jest oddać się w ręce fachowca, który doradzi, jakie rozwiązania będą najbardziej optymalne w tym konkretnym przypadku.

Izolacja termiczna na poddaszu jest szczególnie ważna, jeśli chodzi o gospodarkę cieplną w pomieszczeniach. Jej brak latem prowadzi do nadmiernego nagrzewania się wnętrza, zimą natomiast straty ciepła przez nieizolowaną przegrodę są zbyt duże, aby można było przebywać w takim wnętrzu. Współczynnik przenikania ciepła dla dachu powinien być mniejszy od 0,30 W/(m2K) - korzystając z tego warunku można wyznaczyć grubość warstwy ocieplającej. W przypadku stropodachów układa się ją bezpośrednio na stropie, pamiętając o wykonaniu warstw wodochronnych i paraizolacji. Dla dachów drewnianych istnieje kilka możliwości mocowania izolacji; między innymi można zamocować płyty docieplenia między krokwiami, a gdy wysokość krokwi jest zbyt mała - z obliczeń wynika, że potrzebujemy grubszej warstwy izolacji- można ułożyć ocieplenie między krokwiami dokładając jedną/dwie warstwy mijankowo od spodu.
Dobrze dobrana termoizolacja, uwzględniająca współpracę z pozostałymi warstwami przekrycia, spełnia również rolę izolacji akustycznej. Zastosowanie izolacji parochronnych i zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest bardzo ważne, gdyż umożliwia odparowanie pary wodnej.


autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachy, Termoizolacje
Podobne: Podłoga na gruncie, Niepodpiwniczone domy, Ocieplenie domu, wymiana okien – co to daje?, Dach wielospadowy, Zalety dachów dwuspadowych
Słowa kluczowe: dachy, dachów, dachowe, wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza,