×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Dach wielospadowy

Dach wielospadowy - inaczej wielopołaciowy. Jest to dach, w którym jego połacie się krzyżują. To kombinacja dwu lub więcej rodzajów dachów, które łączą się w kalenicach (czyli wzdłuż krawędzi poziomych) i krawędzi ukośnych, gdzie umieszcza się ukośne krokwie. Złożony kształt rzutu poziomego wymusza taką formę dachu.

Ta forma dachu jest stosowana w domach o rozbudowanej bryle i skomplikowanych kształtach. Dach taki tworzy spójną całość, jest także atrakcyjnym elementem architektury budynku – podkreśla wyjątkowy styl domu, rozrzeźbia połać, ma reprezentacyjny charakter. Dachy takie doskonale komponują się zarówno z bryłą w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Mogą być stosowane zarówno w domach parterowych, jak i z poddaszem użytkowym.

Zwróćmy uwagę na
Zanim zdecydujemy się na dach wielospadowy należy sprawdzić warunki zabudowy, ponieważ może się okazać, że mimo naszych chęci, na danej działce dopuszczalna jest jedynie budowa dachu dwuspadowego. Na etapie wyboru projektu należy zastanowić się również, czy chcemy mieć poddasze użytkowe, czy nie. W przypadku dachów wielospadowych niewielkie nachylenie dachu sprawia, że poddasze jest raczej nieużytkowe. Zdarza się, że skosy mamy przy wszystkich ścianach zewnętrznych, a ściany prostopadłe do ścian zewnętrznych są ścięte. Uszczuploną powierzchnię użytkową poddasza można powiększyć dodając lukarny (nadbudówki na dachu, w których montowane są okna). Stosunkowo obszerne poddasze użytkowe powstaje pod przenikającymi się dachami dwuspadowymi, gdzie pojawia się większa liczba ścian szczytowych, przy których łatwo jest zagospodarować pomieszczenia i doświetlić je pionowymi oknami. Aby jednak cieszyć się większym poddaszem użytkowym należy zwiększyć kąt nachylenia dachu.

Przy dachu wielospadowym należy również zwrócić szczególną uwagę na to, by dekarz starannie wykonał uszczelnienia i obróbki blacharskie, ponieważ przy takim kształcie dachu jest większe prawdopodobieństwo zalegania na nim śniegu, co w efekcie może powodować przeciekanie i zawilgocenie. Trudno też o dobrą wentylację poddasza.

Wybór tego typu rozwiązania konstrukcyjnego dachu, może wymalować na naszej twarzy grymas związany z kosztami budowy i skomplikowanym ułożeniem pokrycia. Duża ilość załamań, lukarn i koszy powoduje wzrost ilości obróbek blacharskich i odrzutów. Zachodzi potrzeba zakupienia dodatkowych elementów do obrobienia licznych naroży i załamań. Im więcej płaszczyzn, tym więcej zużywa się elementów wykończeniowych, droższych niż elementy standardowe. Przy skomplikowanym dachu trzeba doliczyć również trudniejsze montowanie rynien i rur spustowych.

Decydując się na dach wielospadowy zwróćmy uwagę na plusy i minusy.

Plusy dachu wielospadowego:
  • podnoszenie walorów estetycznych domu, atrakcyjny wygląd,
  • możliwość przykrycia rozrzeźbionej bryły budynku stosunkowo niewielkim dachem.
Minusy dachu wielospadowego:
  • droższa realizacja (ze względu na większy nakład prac niż w przypadku dachu o prostej konstrukcji, np. dwuspadowego),
  • trudniejsze w wykonaniu dlatego:
    • należy przypilnować, żeby ekipa dekarska prawidłowo wykonała uszczelnienia i obróbki blacharskie (w okresie zimy na dachu o skomplikowanym kształcie jest dużo większe prawdopodobieństwo zalegania śniegu, który topiąc się może powodować przecieki i zawilgocenie),
    • trzeba zadbać o właściwą wentylację poddasza,
  • ze względu na niewielki kąt nachylenia dachu poddasze najczęściej jest nieużytkowe (istnieje jednak możliwość zmiany kąta nachylenia połaci dachu).


autor: Paweł Kruczek

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachy
Podobne: Zimowe odśnieżanie dachu, Jak doświetlić poddasze, Konserwacja blaszanego pokrycia dachowego, Trawa na dachu – bez tajemnic, Obróbki blacharskie dachu
Słowa kluczowe: dachy, dachów, dachowe,