×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Dach z okapem czy bez

Okap to element dachu wystający poza obrys budynku w postaci daszku. Jest to element o niebagatelnym znaczeniu architektonicznym, nadający całej bryle domu określony kształt i charakter. W zależności od okresu historycznego oraz uwarunkowań klimatycznych przybierał on różne formy i rozmiary. Przykładem może być zabudowa podhalańska z bardzo nisko i stromo schodzącymi okapami lub zabudowania z czasów pruskich gdzie dach dwuspadowy kończył się gzymsem praktycznie bez okapu.

Oprócz funkcji estetycznej okap spełnia również ważną funkcję użytkową. Jest on mianowicie niejako daszkiem osłaniającym okna przed promieniami słonecznymi i deszczem. Ochrona przed słońcem ma znaczenie w przypadku pomieszczeń wystawionych na długotrwałe oddziaływanie słońca, strona południowo-zachodnia, co prowadzi do nadmiernego ogrzewania się pomieszczeń i mało komfortowej sytuacji dla ich użytkowników. Okap, na podobnej zasadzie jak daszek czapki, ogranicza ilość promieni wpadających do pomieszczenia pod dużym kątem. W zależności od rozmiaru okapu i kąta padania promieni słonecznych, może on osłaniać kondygnacje położoną bezpośrednio pod poddaszem lub również piętro położone niżej. Najczęściej jednak oddziaływanie okapu jest najbardziej odczuwalne na kondygnacji położonej bezpośrednio pod poddaszem.

Podobnie ma się sytuacja jeśli chodzi o ochronę przed deszczem. Wpływ okapu dostrzegalny jest przy wietrze wiejącym w stronę okien podczas opadów. Okap osłania górną część okna przed deszczem tak samo jak przed promieniami słońca. Korzyścią jaką osiągamy z tej sytuacji jest możliwość uchylania okien podczas opadów, ponieważ okap nie pozwala kroplom deszczu wpaść do środka przez górną uchylona część okna. Okap docenią też z pewnością osoby, które lubią oglądać deszcz przez otwarte okno. Jeśli nie ma silnego wiatru to nawet przy dużej ulewie nie będzie im kapać na głowę. Podobnie jak w przypadku osłony przed słońcem i tutaj wpływ okapu jest najbardziej odczuwalny na kondygnacji położonej bezpośrednio pod poddaszem.

Okap ma jednak również i swoje ciemne strony – dosłownie ciemne. W przypadku pomieszczeń zlokalizowanych w taki sposób, że słońce operuje na nich przez cały dzień, na przykład piętro domu jednorodzinnego położonego na zachodnim zboczu pagórka, okap jest wręcz zbawienny ponieważ jest jedynym elementem ograniczających dostęp promieni do wnętrza. W przypadku niewysokiego domku otoczonego zabudową lub drzewami może okazać się, że zbyt duży okap przyczynia się do zaciemnienia pomieszczeń blokując jedyną drogę dla promieni słonecznych.

Zastanawiając się nad zastosowaniem lub rezygnacją z okapu należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Pierwszym jest wygląd domu, który chcemy wybudować. Jeśli korzystamy z gotowych projektów, musimy liczyć się z tym, że nie będziemy mogli po prostu poprosić architekta żeby w przygotowywanym dla nas projekcie wrysował dach bez okapu. Tego typu zmiana może całkowicie zaburzyć harmonię i proporcje obiektu dając w efekcie, mówiąc kolokwialnie, brzydki dom. W przypadku przygotowywaniu indywidualnego projektu od podstaw, jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że możemy dowolnie wpływać na formę i kształt budynku. Z pomocą architekta z pewnością uda się opracować projekt satysfakcjonującego nas domu bez lub z okapem.

Drugim czynnikiem jest funkcjonalność. Należy tu przeanalizować położenia domu i jego ekspozycję pod kątem promieni słonecznych. Odpowiednio dobrany okap pozwoli na osłonięcie okien podczas godzin popołudniowych w lecie gdy słońce jest wysoko natomiast w zimie gdy słońce jest nisko nad horyzontem nie będzie blokował dostępu światła, a co za tym idzie również ciepła. W górskich miejscowościach wydatny okap ma tę zaletę, że chroni opaskę wokół budynku przed śniegiem. Pod okapem jest go wyraźnie mniej, co oznacza mniej odśnieżania oraz łatwiejsze poruszanie się wokół budynku.

Trzecim istotnym czynnikiem jaki musimy wziąć pod uwagę jest sposób odwadniania dachu. Przy dachu wyposażonym w okap w zasadzie jedyną metodą jest odwadnianie za pomocą rynien i rur spustowych o przekrojach dobranych do powierzchni dachu. W przypadku braku okapu można zamontować tradycyjne rynny ale mogą one mieć negatywny wpływ na estetykę oraz wymagaj specyficznego i bardzo dokładnego wykonania pasa nadrynnowego i podrynnowego. Alternatywą dla rynien są odwodnienia ukryte w gzymsie. Mogą one mieć formę zwykłych rynien odpowiednio zabudowanych w celu zamaskowania ich lub specjalnych systemów odwadniających. Nadmienię, że takie rozwiązania są często droższe do tradycyjnych.

Jako podsumowanie napiszę, że w naszej polskiej architekturze najczęściej spotykaną formą są jednak dachy z okapem. Dachy bezokapowe spotykane są w starych budynkach z ubiegłego wieku lub w konstrukcjach o bardzo małym nachyleniu połaci dachowej.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachy, Rynny i rury spustowe
Podobne: Jak doświetlić poddasze, Czy warto i jak zainstalować piorunochron?, Wentylacja dachu, Zielony dach, Bitumiczne pokrycie dachu
Słowa kluczowe: dachy, dachów, dachowe, rynna, rynny, rynien, okap, daszek