×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Dekoracja okien

Okna, to jedne z najważniejszych elementów każdego domu lub mieszkania. Nie tylko zapewniają dostęp światła i ciepła latem, pozwalają zaobserwować, co dzieje się na zewnątrz, ale także stanową doskonały element dekoracyjny wnętrz. Już nasze babcie dbały o to, by w oknach, przynajmniej od święta, gościły wykrochmalone i haftowane koronkowe firanki, zasłony, dekoracje z bibuły lub wycinanek. W czasach bardziej nam współczesnych, także ten element wystroju domu lub mieszkania trafił na celownik dekoratorów. Także sami, jeśli posiadamy choć troszkę smaku i wyczucia stylu, możemy odpowiednio udekorować okna niemal w każdym pomieszczeniu, nie tylko od święta, gdyż nawet najlepiej urządzone wnętrza wyglądają na nie dokończone, jeśli pozostawimy w nich odsłonięte okna.

Odpowiedni wystrój okna może dopełnić wyposażenie pomieszczenia, wprowadzić niepowtarzalny nastrój lub rozjaśnić ciemne wnętrze. Jednak uważać należy, by zabiegi dekoracyjne nie wprowadziły przesytu lub chaosu do pomieszczenia. Najlepiej dekorację okna dobrać wtedy, gdy wszystkie meble stoją już na swoim miejscu, ściany są pomalowane i pozostaje tylko uzupełnienie wnętrza dodatkami. Generalny rzut oka może nas zainspirować, a na pewno pozwoli nam zastosować odpowiednią dekorację. Jej rodzaj, a przede wszystkim barwa i odcień zależy od oświetlenia i koloru mebli i sprzętów.
Jednak decydując jakie elementy wystroju okna znajdą się w naszych pomieszczeniach, wybieramy nie tylko między różnymi kolorami i fasonami, ale także rodzajami tkaniny. Warto jest zwrócić wagę na kilka podstawowych elementów, które zaważą na ogólnym wyglądzie.

Pierwszym wyborem, jest rodzaj tkaniny. Mają one być dopełnieniem wnętrza, ich zadaniem jest pokreślenie lub też przełamanie jego stylu. Nie można dopuścić do takiej sytuacji, w której dekoracja będzie oderwana od charakteru całego wnętrza. Szczególną wagę do wystroju okien należy przywiązać w przypadku wnętrz z otwartą przestrzenią. Mimo, iż posiadają wyodrębnione funkcje (kuchnia, jadalnia, salon), to jednak powinna w nich być zachowana spójność dekoracji. Planowanie każdego okna oddzielnie, w oderwaniu od pozostałych, nie przyniesie pożądanego efektu.

Dekorując okna mamy do wyboru szereg różnorodnych elementów. Najbardziej tradycyjnym, choć nie nudnym lub niemodnym zestawem są zasłony i firanki. W przypadku zasłon zawsze decydujmy się na zasłony długie. Krótkie stosuje się w zasadzie tylko wtedy, gdy stojące pod oknem meble nie pozwalają na inne rozwiązanie. Te o prawidłowej długości powinny kończyć się 1-2 cm nad podłogą, ale bardzo często stosuje się nawet dłuższe, lekko opierające się o podłogę. Jeśli posiadamy klasyczne wnętrza, możemy dodać im dostojeństwa stosując zasłony płożące się. By uzyskać taki efekt, muszą one być dłuższe o około 20 cm od wysokości dekoracji. Niestety takie rozwiązanie nie należy do najbardziej praktycznych zastosowań, szczególnie jeśli posiadamy w domu zwierzęta.

Jeśli dobierzemy właściwe firany, możemy zamaskować pewne mankamenty mieszkania. Można także za ich sprawą optycznie zwiększyć lub pomniejszyć okno, a także wydłużyć lub skrócić pomieszczenie. W przypadku zakładania zasłon, należy pamiętać, że mogą one ograniczyć dopływ światła do wnętrza, jednak można temu zapobiec poprzez zastosowanie odpowiednich, czasem bardzo efektownych upięć. Bardzo ciekawy efekt daje fantazyjne przewieszenie materiału przez karnisz lub okręcenie wokół niego i luźne puszczenie końców. Bardzo popularne jest także stosowanie chwostów, które doskonale komponują się zwłaszcza z klasycznym charakterem oprawy okiennej. Równie eleganckie i funkcjonalne są także dekoracyjne sznury, taśmy wykonane z tej samej tkaniny co zasłona, a także mosiężne klamry czy rozety, na których można okręcić materiał.

Dobierając zasłony, warto jest przede wszystkim kierować się kolorystką i stylem pomieszczenia, a także jego funkcji. Bowiem w niektórych z nich zasłony będą nie tyle ozdobą, co przeszkodą. Dzieje się tak w przypadku okna kuchennego. Na jego dekorację najlepiej zastosować krótkie firanki, które sięgają parapetu, ale można je także zastąpić firanami żakardowymi. Warto jest także zadbać o to, by wybrać te, które wykonane zostały z materiału, na którym nie będą tworzyć się przebarwienia od wilgoci i nie będą wchłaniały zapachów. Natomiast w przypadku okna salonowego, doskonałym rozwiązaniem będzie dekoracja takimi materiałami, jak koronki lub aksamit.

Takie tradycyjne rozwiązania, dekoracja okna firaną i zasłoną, posiada także swoje wady. Powieszenie firany zmniejsza przestrzeń pokoju, ogranicza widoczność tego, co za oknem. Możemy także powiesić wyłącznie zasłony. Obok tradycyjnych materiałów, możemy także zastosować niezwykle dekoracyjne i efektowne zasłony sznurkowe, znacznie delikatniejsze od tych tradycyjnych.

Alternatywą dla zasłon są żaluzje i rolety z materiału. Żaluzje stosuje się zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na skutecznej ochronie przed nadmiernym nasłonecznieniem czy spojrzeniami ciekawskich sąsiadów. Nie stosujmy ich jednak wtedy, gdy zależy nam na stworzeniu przytulnego klimatu w domu. Namiastkę wprowadzają jedynie rolety wykonane z kolorowych tkanin, gładkie lub wzorzyste, a także ściągane na różne sposoby. Bardzo oryginalne rozwiązanie, tworzące ciekawy efekt dekoracyjny, są rolety rzymskie, czyli składane w harmonijkę oraz weneckie, czyli dodatkowo marszczone.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są żaluzje drewniane. Jest to zarówno bardzo ekologiczne, jak i efektywne rozwiązanie. Idealnie pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Innym rodzajem przesłon służącym do dekoracji okien są żaluzje plisowane, które powstają w wyniku plisowania materiału.

Dla osób, które pragną mieć okno wyjątkowe, niepowtarzalne i bardzo stylowe, doskonałym rozwiązaniem są zasłony austriackie, weneckie lub festonowe czyli kaskadowe. Powstają one w wyniku zmarszczenia materiału. Gdy są opuszczone wyglądają jak tradycyjne zasłony, jednak po podciągnięciu marszczą się, tworzą bufy i stają się bardzo dekoracyjne.

Jeśli nasze wnętrza urządzone są w stylu nowoczesnym, doskonałym rozwiązaniem będzie wyposażenie okien w panele zasłonowe. Są to ekrany, które można przesuwać po zamontowanych szynach.

Dla osób, które pragną mieć naprawdę efektownie i oryginalnie udekorowane okna, doskonałym rozwiązaniem jest zamontowanie nietypowych przesłon. Mogą one być wykonane z piórek, koralików lub wstążek. Nawleka się je na delikatne sznureczki lub żyłki. Jest to bardzo ciekawy sposób dekorowania okna sprawdzający się zwłaszcza w pokojach dziennych. Nie tylko zmniejszają dopływ światła i chronią przed ciekawskim spojrzeniem sąsiadów, ale także dodatkowo ozdabiają w oryginalny sposób okno i całe wnętrze.

Innym, równie ciekawym sposobem dekoracji okien są witraże. Zdecydowanie ożywiają wnętrze, wzbogacają o efekt gry światła, które zmieniają się w zależności od jego natężenia. Powinny one być dopasowane do charakteru wnętrza i jego stylu. Tego rodzaju kolorowe kompozycje stosuje się zazwyczaj jako dekorację przeszkleń drzwi, okien czy też świetlików.

Okna możemy także udekorować różnymi elementami nawiązującymi np. do obchodzonych świąt, pory roku czy naszego aktualnego nastroju. Najczęściej przyozdabiamy dom i niemal wszystkie jego elementy z okazji Świąt Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy. W tym czasie możemy na parapetach ustawić różne stroiki z kwiatów wiosennych lub świerkowych gałązek, małe choinki lub figurki przedstawiające postacie związane z danymi świętami. Bardzo oryginalne są także stroiki stanowiące połączenie szkła i innych elementów dekoracyjnych, takich jak bombki, łańcuchy, gałązki, ale także wiosenne kwiaty, bazie. Jednak dekorowanie okna takimi elementami ma sens jedynie wtedy, gdy posiadamy krótkie firanki lub inne zasłony, które pozwolą na odsłonięcie parapetu. Ustawianie dekoracji, którą zakryje gęsta, długa firanka lub gruba zasłona jest niepraktycznym rozwiązaniem.

Szczególną uwagę powinniśmy także poświęcić oknom znajdującym się w pokoju dziecięcym, szczególnie małego dziecka. Nie ma możliwości, by pozostawić nie zasłonięte okna, które mogą uniemożliwiać maluszkowi spokojne zasypianie i przesypanie całej nocy. Odpowiednie zasłony, czy rolety powinny być utrzymane w kolorach jasnych, pastelowych, które uczynią pokój przytulnym i ciepłym. By uatrakcyjnić pomieszczenie możemy także przykleić specjalne naklejki na okna. Mogą to być zarówno pojedyncze egzemplarze przedstawiające postaci z ulubionych kreskówek, a także dużo większe, specjalne projekty. Uatrakcyjnią one dziecięcy pokoik i sprawią niewątpliwą radość milusińskim. Dodatkowo zapewnią prywatność przy jednoczesnym dostępie światła słonecznego.

Odpowiednie udekorowanie okna sprawi, że pomieszczenia staną się nie tylko przytulne i eleganckie, ale także bardzo oryginalne. Przestaną one być już tylko niezbędną częścią w konstrukcji domu, ale staną się także jednym z elementów dekoracyjnych.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Rolety / Żaluzje / Markizy
Podobne: Tkanina w domu, Roleta zewnętrzna zamiast tradycyjnej kraty w oknie, Zasłony, kurtyny, żaluzje czy rolety – czy wybór ma wpływ na zdrowie?, Czym przesłonić okno połaciowe
Słowa kluczowe: rolety, zasłony, rolety rzymskie, żaluzje, rolety okienne, markizy, dekoracje okienne, zasłony, firanki, firany, kotary, żaluzje metalowe, żaluzje drewniane, żaluzje plastikowe, panele zasłonowe, rolety, naklejki na okno, zasłony sznurkowe