×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Dobór i montaż stolarki drzwiowej

Drzwi stanowią formę zabezpieczenia naszej nieruchomości przed intruzami. Oprócz tego pozwalają na izolację od hałasu i kurzu dobiegającego z ulicy. Stanowią także element wystroju wnętrza i nadają klimat pomieszczeniom. Dlatego kierując się wyborem stolarki drzwiowej trzeba wziąć pod uwagę wszystkie te cechy. Decydując się na zakup drzwi trzeba zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar pomieszczenia, ale także na styl wystroju wnętrza. Drzwi są jednocześnie miejscem, w którym następują największe straty ciepła. Dlatego należy pomyśleć o ich dobrej izolacji.

Wybierając rodzaj drzwi, które zakupimy musimy zwrócić uwagę na parametry, które określają przepisy prawa. Jest to m.in. minimalna szerokość drzwi, która nie może być mniejsza niż 90 cm oraz wysokość, która wynosi 2 m. Szerokość drzwi to nie tylko kwestia norm, to także sprawa estetyki. Im są one węższe, tym mniejsza szansa, że będą wyglądać estetycznie. Chyba, że chodzi nam o jakieś miejsca w nieruchomości, gdzie na korytarzu jest bardzo wąsko. Jeśli są to pomieszczenia do garderoby, czy wiatrołapu to można pokusić się o węższe wejście. Trzeba zadbać o to, by szerokość otworu była o ok. 4 cm większa aniżeli szerokość ościeżnicy. Chodzi o to, by po ustawieniu jej pionowych elementów między nimi a ościeżem zaistniała szczelina o szerokości około 2 cm.

Decydując się na zakup drzwi zewnętrznych warto zainwestować w drzwi antywłamaniowe z atestem, które sprawią, że nasze mieszkanie będzie bezpieczniejsze. Najwyższą jakość i klasę bezpieczeństwa mają te oznaczone klasą C. Bardzo efektownie będą wyglądać drzwi wejściowe wyposażone w ozdobne witraże, a to za sprawą gry światła, które przechodzi do wnętrza pomieszczenia. Szczególnie pięknie będzie się w nich prezentować szkło kolorowe, zwłaszcza jeśli będą na nim zamieszczone elementy kwiatowe. Często spotyka się w tej roli także szkło matowione.

Mówiąc o drzwiach zewnętrznych trzeba wspomnieć o współczynniku przenikania ciepła Ud. Mówi on jaka jest ilość ciepła przewodzonego w określonej jednostce czasu na 1 m2 powierzchni drzwi. Nie powinny mieć one współczynnika przenikalności cieplnej większego niż 2,6 W/m²K. Poziom termoizolacyjności wiąże się z wieloma czynnikami. Jest to m.in. rodzaj materiału, z którego wykonane zostało skrzydło, a także jego konstrukcja. Najlepszym materiałem pod kątem termoizolacji jest sosna. Jeśli chcemy, by nie przekazywały ciepła, winny one być odpowiednio grube. Termoizolację drzwi poprawia zainstalowanie przylgi, która jest ich elementem konstrukcji. Jeśli drzwi są tak zamontowane, że zapobiegają stratom ciepła wówczas mówimy, że są to drzwi pasywne. Oczywiście drzwi pasywne nie powinny być zbytnio przeszklone, albo element szklany powinien być jak najmniejszy.

Jeśli chodzi o montaż drzwi to najbardziej istotne są tutaj punkty newralgiczne, czyli połączenie muru z ościeżnicą. Montujemy je w momencie kiedy zostaną zakończone mokre prace budowlane w środku budynku, tak więc po otynkowaniu i wykonaniu posadzek a także po ich osuszeniu. Po zainstalowaniu trzeba użyć piankę izolacyjną oraz taśmę paroszczelną, którą zastosujemy od środka mieszkania. Od zewnętrznej jego strony instalujemy taśmę paroprzepuszczalną. Całość połączenia dobrze jest obrobić termoizolacją w postaci węgarka wykonanego z wełny mineralnej, czy też styropianu. Czynność ta pozwoli zamknąć mostki termiczne. Co do progu to należy go zaizolować za pomocą taśm bitumicznych, czy też innych, które nie przepuszczają wody. Należy zadbać również o ochronę pianki termoizolacyjnej, tak by nie miała ona żadnego kontaktu z wodą technologiczną, która tworzy się w trakcie procesu budowy oraz wytwarza się w momencie zwyczajnej eksploatacji domu. Chodzi tu o oddziaływanie słońca, deszczu oraz śniegu. Podczas montażu drzwi warto zastosować węgarek styropianowy, który stanowi dodatkową termoizolację.

Jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne to w pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach dużą popularnością cieszą się drzwi harmonijkowe. Pozwalają one zaoszczędzić miejsce w pokoju, a jednocześnie chronią przed hałasem, oddzielają pomieszczenie od reszty mieszkania. Coraz częściej sporządza się je z drewna, które jest materiałem stosunkowo trwałym. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zostanie ono odpowiednio przygotowane

W miejscach, w których zależy nam na oszczędności metrażu dużym zainteresowaniem cieszą się drzwi przesuwne. Trzeba tylko pamiętać, że wymagają one przestrzeni w pokoju, w którym się przesuwają i w których znajdują się systemy do ich przesuwania. Drzwi takie mogą być wyposażone zarówno w powierzchnię szklaną jak i drewnianą. Jeśli zdecydujemy się na takie przesuwne z zewnętrznymi prowadnicami to fragment ściany, na które one się nasuwają będzie całkowicie niewykorzystany. Znacznie lepiej by były to drzwi przesuwne kasetonowe, które są chowane w płaskiej kasecie, która jest zamontowana w ścianie gipsowo – kartonowej. Ważne jest także to, by otwieranie ich nie kolidowało nam z meblami znajdującymi się we wnętrzu.

Jeśli zależy nam na tym, by w pokoju było dużo światła musimy postarać się o to, by były to drzwi dobrze przeszklone. Są one znakomite także do niewielkich pomieszczeń, gdyż świetnie zwiększają ich powierzchnię. Dzięki takiemu ich wykończeniu możemy rozświetlić pokój, który ma niewielkie okna. Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szkła piaskowego, które zapewni intymność w pomieszczeniach. Niejednokrotnie szyba, która jest włożona do drzwi jest bogato zdobiona. Dzięki właściwemu doborowi możliwe jest dopasowanie stolarki do wnętrza i stworzenie bardzo ciekawej aranżacji. Znakomicie wkomponowana będzie brązowa stolarka do żółtej szyby. Jeśli zamieścimy na niej motywy kwiatowe pozwoli to na uzyskanie ciekawego efektu ze ścianami w pokoju wpadającymi w kolor zielony, albo też żółty. Do stolarki drzwiowej trzeba zastosować szkło hartowane, które zabezpieczy przed okaleczeniem na wypadek gdyby doszło do stłuczki.

Niekiedy konstrukcja drzwi pokojowych może być wykończona drewnianymi ramiakami pionowymi. Okleinę maluje się czteropowłokowym zestawem malarskim. Drewno wnosi do pomieszczenia wiele ciepła i sprawia, że jest ono bardziej przytulne. Elementy drewniane znakomicie komponują się z drewnianymi meblami oraz takąż podłogą. Jeśli dopasujemy kolory, jakimi są pomalowane, stworzymy bardzo ciekawą aranżację wnętrza. Do takiej drewnianej stolarki doskonale pasuje szkło mleczne.

Bywa, że do drzwi pokojowych używa się naturalne drewno. Najczęściej znajdują zastosowanie brzoza oraz dąb. Piękno słojów podkreśla wosk, którym pokrywa się ramy drzwi. Czasami powierzchnię należy pomalować farbami transparentnymi. W tak wykończonej stolarce można rzeźbić różne wzory. Do takich drewnianych ram warto zastosować szyby w formie witrażu. Sprawią one, że w pomieszczeniu zapanuje stylowy klimat, który może świetnie tworzyć jedną całość w zestawieniu ze szklanym wyposażeniem wnętrza pokoju.

Niekiedy stolarka drzwiowa sporządzona jest z ramiaków drewnianych oraz płyty MDF, które są oklejone naturalną okleiną dębową. Czasami drzwi takie w całości zabudowuje się drewnem, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy do sypialni dochodzą różne hałasy z zewnątrz i zależy nam na wyciszeniu pomieszczenia. Oczywiście ważną ich cechą jest to, że tworzą one klimat absolutnej ciemności w pomieszczeniu, wobec czego nie dociera przez nie światło w okresie nocy. Jest to dogodne rozwiązanie dla osób, które cierpią na bezsenność. Zarówno cisza jak i całkowita ciemność sprzyjają wysypianiu się.

Jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniami, w których ważna jest dobra izolacyjność termiczna, wówczas trzeba zastosować stolarkę aluminiową. Użycie jej znacznie obniża koszty utrzymania budynku oraz podnosi komfort jego użytkowania. Ponadto takie wykończenie drzwi zwiększa prestiż instytucji. W celu podniesienia właściwości ciepłochronnych stosuje się przekładki termiczne z pustymi komorami. Czasami uszczelnia się je potrójną konstrukcją złożoną z wybiegających silikonowych uszczelek. Dodatkowo walory termiczne takich drzwi zwiększa próg trzykomorowy, który jest rozdzielony termicznie. Do takiej stolarki aluminiowej używa się często dużych, przeszklonych drzwi dzięki czemu zostaje zapewniony lepszy dostęp światła do wnętrza. Można je wyposażyć także w różnego typu systemy kodowania, czy w czytnik kart, które zwiększają stopień ochrony mienia.

Jeśli nieruchomość nasza jest wyposażona w pasywne okna lub drzwi musimy zadbać o odpowiednią jej wentylację. Inaczej mieszkanie nasze zostanie zaatakowane przez grzyby i może wytworzyć się w nim niemiły zapach. Najlepsza jest w tym wypadku wentylacja rekuperacyjna, czyli z odzyskiem ciepła. Bez odpowiedniej wentylacji nieruchomość nie będzie dobrze funkcjonować.

Stolarka drzwiowa to nie tylko estetyka, to także izolacja cieplna oraz wentylacja. Przy drzwiach i oknach pasywnych te wszystkie czynniki pełnią niezwykle ważną rolę. I trzeba je ze sobą odpowiednio połączyć.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stolarka
Podobne: Okna PVC - wady i zalety, Drzwi wewnętrzne w kilku odsłonach cz. II, Wole oko, Okna drewniane czy plastikowe, Klasy profili okien PVC
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, drzwi zewnętrzne, wybór drzwi, drzwi przesuwne, drzwi harmonijkowe, drzwi z witrażem. drzwi drewniane, drzwi aluminiowe, izolacja termiczna, dźwiękochłonność, izolacja akustyczna, montaż drzwi, ościeżnice, próg