×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Dobrej nocy...czyli jakie łóżko wybrać do sypialni

Spokojny sen to gwarancja naszego dobrego samopoczucia w ciągu całego dnia. Dlatego też odpowiednio urządzona sypialnia, miejsce naszego wypoczynku jest tak istotna. A jeśli już o niej mowa to nie można zapomnieć o tym, co jest w niej najważniejsze. Łóżko, to od niego zależy jak i czy w ogóle wyśpimy się najbliższej nocy.

Materiał z jakiego jest wykonane oraz samo jego ustawienie w sypialni to dwa najważniejsze aspekty, na których powinniśmy skupić się już na samym początku.

Odpowiednie miejsce

Na miejsce, w którym umieścimy nasze łóżko może wpływać kilka czynników. Jego ustawienie przede wszystkim zależeć będzie od przestrzeni jaką dysponujemy w sypialni i od wielkości samego mebla. Jeśli zakupiliśmy łoże w iście królewskim stylu, co znaczy o dość pokaźnych wymiarach, to na pewno będzie nam go trudno umieścić w niewielkim pomieszczeniu. Kolejny problem to rozmiar innych mebli. Trzy metrowa szafa, zajmująca całą ścianę również może ograniczyć pole naszego manewru.

A co w przypadku, kiedy nasza sypialnia jest na tyle duża, że jesteśmy w stanie ustawić swoje łóżko na każdej z dostępnych ścian? Która z nich będzie najbardziej odpowiednia? W takiej sytuacji niektórzy kierować się będą zasadami Feng Shui. Dla jednych zupełnie niezrozumiała metoda urządzania własnej, życiowej przestrzeni, a dla innych swoisty architekt wnętrz. Jeśli nie należymy do żadnej z tych dwóch skrajnych grup, możemy po prostu zastanowić się i prześledzić rozważania tego co ma nam do zaproponowania Feng Shui. Niektóre z pomysły mogą rozjaśnić nasz problem i podpowiedzieć jakieś ciekawe rozwiązanie.

Według Feng Shui łóżko nie powinno znajdować się na wprost drzwi. W takim miejscu przepływ energii może zakłócić nasz spokojny sen. Z podobnych powodów nie powinniśmy również łóżka umieszczać przy samej ścianie. Należy postawić je w taki sposób, aby był do niego dostęp z dwóch stron. Ciekawe co w przypadku składanej sofy? Ustawienie pomiędzy oknem, a drzwiami również wpływa na nas niekorzystnie.

Istotne jest aby leżąc na łóżku nie widzieć skierowanych w naszą stronę żadnych ostrych kantów, ani rogów innych mebli, czy przedmiotów. Dodatkowo nie powinniśmy wieszać nad głową półek lub dużych dekoracji, które mogą potęgować uczucie naszego strachu. Co ważne sypialnia powinna być tylko i wyłącznie miejscem naszego odpoczynku.

Wiadome jest czego nie powinniśmy robić, tak więc gdzie należy umieścić łóżko w sypialni? Odpowiedź według Feng Shui jest prosta. Powinno stać przy ścianie prostopadle lub równolegle do drzwi, w dalszej odległości od okna. Dodatkowo powinniśmy mieć możliwość dojścia do łóżka aż z trzech różnych stron.

Jest to jedynie propozycja, pewne rozwiązanie którym możemy, ale wcale nie musimy się kierować przy urządzaniu sypialni. Może więc stać się ciekawą inspiracją, która znajdzie swoje miejsce w naszym domu.

Wnętrze

Łóżko to nie tylko jego rama i sam wygląd, ale przede wszystkim odpowiedni materac. Dobiera się go ze względu na wagę, wzrost oraz upodobania osoby, która będzie na nim spać. Dodatkowo należy uwzględnić nasze problemy zdrowotne. To co dla jednych będzie oznaczało zdrowy sen na odpowiednim materacu, niekoniecznie musi znaczyć to samo dla innych. Warto zastanowić się, czy nie lepiej zamiast jednego, dużego materaca zakupić dwa osobne. W takim przypadku zarówno jedna i druga osoba będą miały okazję wybrać materac idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Możliwość taka jest w przypadku, gdy szerokość łóżka będzie wynosić co najmniej 180 cm.

Jeśli poruszamy temat materacy nie powinny być nam obce dwa określenia, którymi są elastyczność punktowa oraz elastyczność powierzchniowa. Elastyczność punktowa jest związana z ugięciem się materaca, w miejscu w którym został przyłożony nacisk. Cecha ta dotyczy przede wszystkim materacy z kieszeniowymi sprężynami. Każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszeni, które są ze sobą połączone. Znaczy to nic innego jak to, że gdy ugięciu poddana zostaje jedna ze sprężyn, nie ma ona wpływu na pozostałe.

Co do samej elastyczności punktowej, to jedną z większych, mają materace lateksowe. Jest to o tyle ważne, o ile mamy zamiar zakupić tylko jeden materac, ale dwuosobowy. W tym przypadku ruch jednej osoby podczas snu, nie będzie powodować pobudki osoby śpiącej obok.

Natomiast elastyczność powierzchniowa materaca, związana jest z jego stopniem ugięcia na całej powierzchni, a nie tylko w jednym punkcie, jak to miało miejsce w przypadku powyżej. Ugięcie jednej sprężyny bezpośrednio wpływa na ruch pozostałych. W praktyce oznacza to, że jeśli jedna osoba wierci się przez sen, to druga czuje ruch materaca.

Wymiary

Rozmiar naszego łóżka będzie zależeć przede wszystkim od rozmiaru samego materaca. Odpowiednia jego długość i szerokość będzie kolejnym czynnikiem wpływającym na wygodę podczas naszego snu. I tak producenci określają, że powinniśmy dodać około 20 cm do naszego wzrostu, aby określić prawidłową długość materaca. W przypadku osób wysokich jest to o tyle trudniejsze, że materac będzie niestandardowy.

Wygodna szerokość w przypadku pojedynczego materaca to 90 cm, a dla dwóch to co najmniej 140 cm. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością przestrzeni w domowej sypialni, najlepiej jeśli kupimy dwa materace o szerokości 90 cm. Będzie to najwygodniejsze rozwiązanie dla obu śpiących na nich osób. Każdy będzie mieć możliwość doboru odpowiedniego materaca oraz jego specyfikacji.

I wreszcie samo łóżko

Wybór samego łóżka nie jest obecnie dużym problemem. Wszystko zleżeć będzie od naszych upodobań i oczywiście przewidzianej kwoty na ten cel. Dobrze jest jeśli łóżko będzie dopasowane do stylu całego wnętrza. W przypadku gdy wybieramy komplet mebli do sypialni problemu takiego nie ma. Jeśli jednak sami chcielibyśmy dopasować odpowiednie łóżko do całego wnętrza, sprawa jest trochę trudniejsza.

Powinniśmy zatem zastanowić się w jakim stylu, z jakiego materiału i w jakim kształcie chcielibyśmy kupić mebel. Warto pamiętać o przestrzeni jaką dysponujemy gdyż będąc w sklepie możemy poddać się emocjom i zakupimy mebel, który w naszej sypialni po prostu się nie zmieści.

Obecnie kupno odpowiedniego łóżka nie jest dużym problemem. Oferta, która jest dostępna na rynku spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Jednak to o czym należy pamiętać to fakt, że łóżko to niestety nie tylko sama rama. Czasem warto spojrzeć głębiej i zastanowić się czy wybrany przez nas mebel będzie wygodny i odpowiedni dla nas samych. Łóżko bowiem to jeden z najbardziej indywidualnych elementów wyposażenia naszych wnętrz. Tylko odpowiednie jego dopasowanie będzie gwarancją spokojnego i przede wszystkim zdrowego snu w ciągu całej nocy.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Meble: montaż / na zamówienie
Podobne: Garderoba - zbytek czy luksus?, Meble kuchenne na wymiar, Kamienne blaty kuchenne, Nowe, stare meble, Stoły do jadalni
Słowa kluczowe: stolarz, meble, meble kuchenne, kuchnie, łóżko, materac, sypialnia