×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Docieplenie budynku od wewnątrz

Standardowo warstwę izolacji termicznej umieszcza się na ścianach zewnętrznych od strony elewacji, w przypadku ścian dwuwarstwowych lub pomiędzy dwiema warstwami nośną i osłonową, w przypadku ścian trójwarstwowych. Takie umieszczenie izolacji podyktowane jest zarówno względami eksploatacyjnymi jak i wykonawczymi i jest najkorzystniejsze dla użytkownika.

Niekiedy jednak z różnych względów może być brane pod uwagę zamontowanie warstwy ocieplenia od wewnętrznej strony pomieszczeń w budynku. Rozwiązanie takie nie jest zbyt szczęśliwe i generalnie niepolecane poza naprawdę wyjątkowymi sytuacjami. Dzieje się tak z kilku powodów.

Pierwszym najbardziej zauważalnym i najbardziej zrozumiałym dla użytkownika efektem wykonania warstwy izolacji termicznej od wewnątrz jest zmniejszenie powierzchni pomieszczeń. Zakładając, że grubość izolacji wynosi 10 cm, do utraty jednego metra kwadratowego powierzchni potrzeba ściany o długości 10 m, co jest naprawdę łatwe do osiągnięcia nawet w najmniejszych pokojach – mała łazienka o wymiarach 2x3m ma powierzchnię 6m2. Po wykonaniu izolacji jej powierzchnia spada do 5m2 a to bardzo dużo.

Kolejnym problem, z którym należy się zmierzyć jest konieczność zabezpieczenia warstwy izolacji przed uszkodzeniem. Materiały używane do wykonywania izolacji termicznej, styropian lub wełna mineralna, są dosyć miękkie. Nawet twardy styrodur nie przetrwa zbyt długo na narożnikach otworów drzwiowych i okiennych. Z tego względu konieczne jest wykonanie okładzin ścian z płyt gipsowo kartonowych lub OSB. Wymaga to nie tylko dodatkowych nakładów pracy i materiałów, ale przyczynia się również do dalszego zmniejszania powierzchni lokalu.

Oprócz typowo technicznych niedogodności wynikających z ocieplania pomieszczeń od wewnętrznej strony, dochodzą względy eksploatacyjne. Usytuowanie izolacji po wewnętrznej stronie zmienia wykres temperatur i ciśnienia pary wodnej w przegrodzie. W tradycyjnym układzie warstwa nośna osłonięta jest izolacją, co sprawia, że znajduje się w tak zwanej ciepłej strefie. Jest to bardzo korzystne zarówno dla samej przegrody, która nie jest narażona na przemarzanie i wykraplanie się pary wodnej jak i dla mieszkańców. Gdy odwrócimy układ warstw sytuacja staje się nie tyle niekorzystna, co odrobinę groźna dla warstwy nośnej ściany. Zgodnie z prawami fizyki para wodna będzie się usiłowała wydostać na zewnątrz budynku penetrując warstwę izolacji oraz zimnego muru. W takiej sytuacji dojdzie do skroplenia się pary wodnej w zimnej warstwie cegły, pustaka czy innego materiału. Narażona na przemarzanie ścina (jest poza strefą ciepłą budynku) będzie stopniowo rozsadzana przez zamarzającą w niej wodę.

Należy również wiedzieć, że ściany z materiałów takich jak ceramika czy beton komórkowy posiadają zdolność do kompensacji ilości pary wodnej w powietrzu. W przypadku dużej wilgotności są w stanie wchłonąć pewną jej ilość, aby oddać ją, gdy powietrze wewnątrz stanie się suche. Dzięki temu w budynku łatwiej jest zachować zdrowy klimat. Podobnie dzieje się jeśli chodzi o temperaturę. Duża bezwładność cieplna niektórych materiałów budowlanych sprawia, że magazynują one ciepło i mogą oddawać je z powrotem. Ta zdolność bardzo ułatwia utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu, a także obniża koszty związane z ogrzewaniem w cyklach (centralne pracuje wtedy od wieczora do rana i wyłącza się na czas dnia kiedy domownicy są poza domem). Po wyłączeniu się centralnego zgodnie z harmonogramem i ponownym włączeniu po kilku godzinach, ciepłe ściany ułatwiają ponowne nagrzanie i zmniejszają zużycie energii potrzebnej na podniesienie temperatury. Przebywanie w pomieszczeniu ocieplonym od wewnątrz styropianem można porównać do przebywania w szczelnym termosie – taka ściana po prostu nie oddycha. Brak możliwości kompensacji zawartości pary wodnej w powietrzu czy akumulowania ciepła nie stwarza zbyt komfortowych warunków.

Zdarzają się jednak sytuacje kiedy ocieplenie od wewnątrz jest jedyną drogą to poprawienia warunków termicznych w pomieszczeniu. Takie sytuacje są najczęściej spotykanie w przypadku budynków zabytkowych o skomplikowanych elewacjach. Mur z licznymi boniami i sztukateriami jest fizycznie niemożliwy do docieplenia od zewnątrz. Podobnie ma się sprawa gdy elewacja jest wykonana ze szlachetnych materiałów takich jak kamień lub cegła klinkierowa. Przykrycie jej izolacją zaburzyłoby historyczny charakter budowli. Konieczność docieplenia od wewnątrz może jednak pojawić się również w nowych obiektach. Problem ten jest niekiedy spotykany w przypadku tak zwanych szeregówek. Często fragment zewnętrznej ściany, na przykład wysuniętego garażu, przylega bezpośrednio do sąsiedniej działki. Aby móc docieplić go od zewnątrz potrzebna jest zgoda sąsiada, który niestety może nam odmówić. Inną przyczyną, która zmusza do wykonania ocieplenia wewnątrz mieszkania może być brak możliwości docieplenia całego budynku, z powodu braku zgody współlokatorów bloku czy kamienicy.
W takim przypadku, gdy jesteśmy zmuszeni do wykonania docieplenia od środka, należy dobrze się zastanowić nad sposobem jej ułożenia oraz rodzajem użytego materiału.

Ocieplając budynek od wewnątrz należy zdać sobie sprawę, że ocieplenie takie jest najbardziej skuteczne na ścianach z minimalną ilością otworów takich jak okna lub drzwi. Dzieje się tak dlatego, że nie możemy docieplić szpalet ponieważ uniemożliwiłoby to otwieranie skrzydeł okiennych i balkonowych. Jeśli większą część ściany zajmują wspomniane wyżej otwory, skuteczność izolacji będzie znikoma i warto zastanowić się nad jej zasadnością.

Przy wykonywaniu ocieplenia tradycyjnymi materiałami takimi jak styropian czy wełna mineralna należy zadbać o prawidłowe wykonanie paroizolacji. Zabezpieczy ona ścianę przed penetracją pary wodnej, o której skutkach wspomniano kilka akapitów wyżej. Procedura wykonywani docieplenia wełną wygląda następująco. Najpierw stawia się konstrukcję z profili CW i UW (profile do wykonywania gipsowo kartonowych ścianek) odsuniętą o jeden lub dwa centymetry od ocieplanej ściany. Przestrzenie pomiędzy profilami wypełnia się wełną mineralną a na wierzch mocuje się na przykład folię paroizolacyjną. Na koniec mocuje się standardowe płyty gipsowo kartonowe.

W przypadku wykonywania izolacji za pomocą płyt styropianowych lub styrodurowych nie ma konieczności wznoszenia rusztu. Płyty należy naklejać bezpośrednio na ścianie, dbają o to by cała ich powierzchnia na styku ze ścian była pokryta klejem. Jest to niezwykle ważne dla trwałości i poprawnego funkcjonowania wykonanej izolacji. W przypadku stosowania styropianu nie ma konieczności stosowania paroizolacji. Konieczne jest za to wykonanie tynku cienkowarstwowego, który będzie pełnił funkcję dekoracyjną i osłonową.

Obecnie na rynku dostępne są również specjalne materiały ociepleniowe dedykowane do wykonywania dociepleń od wewnątrz. Występują one przeważnie w formie płyt lub bloczków w kilku grubościach. Niektóre bardziej rozbudowane systemy obejmują również kształtki przejściowe oraz kształtki narożne. Rozwiązania te są o wiele lepsze od wełny i styropianu jednak dużo droższe. Wykonanie docieplenia od wewnątrz wymaga dobrego zaplanowania i poprawnego wykonania ponieważ w przeciwnym wypadku nie dosyć, że będzie nieskuteczne to dodatkowo może przysporzyć kłopotów.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Termoizolacje
Podobne: Okna pasywne, Niepodpiwniczone domy, Dom pasywny, Izolacja kominka, Wełna mineralna szklana czy skalna
Słowa kluczowe: wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza, izolacja wewnętrzna, ocieplenie od wewnątrz