×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Dom budowany etapami

Budowa domu jednorodzinnego to nie tylko zadanie skomplikowane pod względem logistycznym, ale również potężne wyzwanie finansowe. Przebieg prac, ich kolejność oraz czas wykonania musi być skoordynowany nie tylko pomiędzy poszczególnymi branżami, ale również dostosowane do warunków pogodowych. Finanse jakimi dysponuje inwestor są czynnikiem, który ma równie istotny wpływa na tempo i rozmiar prowadzonych robót. Wszystko to sprowadza się do sytuacji, kiedy z jakiś względów budowa całego obiektu od razu jest niemożliwa. Rozwiązaniem tego problemu jest budowa domu etapami. Idea ta ma dwa warianty.

Pierwszy z nich, bardzo często stosowany przy większych, piętrowych domach polega na budowie poszczególnych partii przy maksymalnym wykorzystaniu środków finansowych lub sezonu budowlanego w danym roku. W naszym klimacie sezon na roboty budowlane zewnętrzne trwa od początku kwietnia do końca października. Idealny tok prowadzenia robót to sytuacja gdy rozpoczynamy budowę wiosną i przed zimą mamy stan surowy zamknięty. Wtedy we wnętrzu możemy w razie konieczności prowadzić dalsze prace lub poczekać do wiosny.

Ten sposób prowadzenia prac możliwy jest, gdy mamy stale dostępną gotówkę np. wzięliśmy kredyt na budowę domu. Niestety nie zawsze nasze warunki finansowe na to pozwalają. W takim przypadku w jednym roku możemy powiedzmy wykonać tylko fundamenty wraz ze ścianami i stropem nad piwnicą. W przyszłym roku z nadejściem wiosny rozpoczynamy budowę piętra wraz ze stropem i ewentualnie dachem. Znowu za rok rozpoczynamy prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ważne aby tak realizować budowę, aby na okres zimowy mieć zamknięte kompletne etapy robót. Nie warto stawiać ścian do połowy lub bez przykrycia stropem zwłaszcza, gdy wykonane są z pustaków lub cegły a już w żadnym wypadku gdy są to ściany warstwowe. Podobnie sytuacja, w której wykonujemy samą więźbę bez przykrycia i zostawiamy ją na zimę jest niedopuszczalna.

Przy budowie etapowej ważne jest aby odpowiednio zabezpieczyć wykonane już prace, a także zgromadzony materiał budowlany. Pamiętajmy, że potrzeby miast i wsi są nieograniczone i wszystko może się przydać potencjalnemu złodziejowi. Pozostawione palety z pustakami, materiały izolacyjne i instalacyjne, stal zbrojeniowa to nie lada pokusa. Lepiej zamówić jedną paletę pustaków mniej i domówić gdy ich braknie, niż magazynować je przez zimę, podobnie inne materiały. Problem jest nieco mniejszy gdy budujemy się w już zamieszkałej okolicy i mamy w pobliżu sąsiadów, choć to nie zawsze gwarancja bezpieczeństwa. Jeśli pozostawiamy budynek w stanie surowym otwartym, to znaczy bez okien i drzwi, powinniśmy zabezpieczyć otwory zabijając je deskami, na które od wewnątrz przybijamy grubą folię budowlaną.

Prowadzenie robót w wyżej opisany sposób pozwala na rozłożenie w czasie wydatków związanych z budową, a także pozwala na uniknięcie sytuacji, kiedy złe warunki atmosferyczne mogłyby wpłynąć na zakłócenie napiętego harmonogramu. W przypadku budowy podpiwniczonego jednopiętrowego (parter + I piętro) budynku z poddaszem użytkowym, konieczne przerwy technologiczne potrzebne na dojrzewanie murów i stropów wymuszą rozłożenie prac na dwa lub trzy sezony budowlane.

Drugim wariantem jest budowa polegająca na wybudowaniu jednego etapu, natomiast drugi etap jest budowany po wprowadzeniu się. Rozwiązanie takie może być z powodzeniem zastosowane gdy planujemy w drugim etapie dobudowanie garażu, skrzydła domu lub ganku czy wiatrołapu. Można w ten sposób dobudować również kryty basen. Mieszkamy wtedy w kompletnie wykończonym mniejszym budynku, który następnie powiększamy.

Ze względów estetycznych warto wcześniej przemyśleć etapy rozbudowy i uwzględnić je w całościowym projekcie. Bezładne dostawianie brył do istniejącej części może doprowadzić do bardzo „anty architektonicznego” efektu. Ponadto konieczne jest zaprojektowanie odpowiednich fundamentów, które przeniosą dodatkowe obciążenia jakie pojawią się w związku z rozbudową obiektu. W przypadku rozbudowy poziomej należy przewidzieć dylatacje oraz tak rozplanować rozkład pomieszczeń, aby po dobudowie obiekt zachował ergonomię i funkcjonalność wnętrza. Zarówno na etapie projektu jak i realizacji należy zwrócić szczególną uwagę na połączenie instalacji pierwszego i drugiego etapu.

Co jednak zrobić w przypadku gdy chcemy zamieszkać na parterze nowo budowanego obiektu, a po roku lub dwóch dobudować piętro i dach. Na przykład ze względów finansowych, kiedy nie stać nas na budowę domu w całości, a musimy się do niego szybko przeprowadzić. Jest to najtrudniejszy i najmniej polecany wariant budowy etapowej ale nie niemożliwy do przeprowadzenia.

Problemy pojawiają się niestety już przy samej organizacji prac. O ile dobudowywanie garażu czy skrzydła domu jest operacją toczącą się z boku i wymagającą jedynie połączenia z istniejącym budynkiem poprzez przekucie otworów na drzwi połączenia króćców instalacji, to prace na piętrze oddziałują na zamieszkaną część budynku w o wiele większym stopniu.

Przede wszystkim cały budynek otoczony jest ponownie przez plac budowy. Gromadzone i podawane są materiały, przyjeżdżają ciężkie samochody dowożące materiały budowlane, którym należy zapewnić miejsce na swobodny dojazd i wyjazd. Dobrze jest nie wykonywać wtedy docelowego ogrodzenia tylko najprostsze z siatki, które łatwo rozebrać. Konieczne jest również zabezpieczenie okien przed uszkodzeniem, na przykład podczas wciągania zbrojenia, oraz zachlapaniem betonem lub zaprawą murarską. Dobrym pomysłem jest wybudowanie daszka ochronnego nad wejściem, który chronił by mieszkańców przed przedmiotami, które mogą ewentualnie spaść z piętra na którym prowadzone są prace, takim jak kawałki materiałów budowlanych czy narzędzi a także pyłu. Podsumowując, taka budowa znacznie obniża komfort użytkowania już zamieszkanej części budynku. Podczas dobudowy pietra możemy doświadczyć jeszcze jednej niedogodności. Dobudowana kondygnacja większy obciążenie ścian nośnych oraz stropu co może powodować rysowanie i pękanie tynku na ścianach i suficie. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się problemy z klinującymi się drzwiami i oknami.

Oprócz problemów logistycznych związanych z prowadzeniem prac należy się odpowiednio przygotować na etapie budowy pierwszej części budynku. Najważniejszą rzeczą jest odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie stropu, który przez pewien czas będzie pełnił funkcję stropodachu. Musi on przede wszystkim zostać zabezpieczony przed opadami atmosferycznymi i odpowiednio ocieplony.

Najtańszą metodą jest ocieplenie wełną mineralną przykrytą izolacją z papy termozgrzewalnej. Należy wziąć pod uwagę fakt, że strop żelbetowy jest płaski a dach wymaga spadków w celu odprowadzania wód opadowych. Do całości prac należy więc dopisać drewnianą konstrukcję, na przykład z płyt OSB która pozwoli na uzyskanie minimalnego spadku, który w przypadku papy wynosi kilka procent. Do odzyskania przy demontażu będzie wełna mineralna, pod warunkiem, że izolacja z papy została prawidłowo wykonana i wełna nie jest zawilgocona. Drewnianą konstrukcję natomiast można będzie użyć, na przykład jako materiał na szalunki stropu drugiej kondygnacji. W przypadku gdy dolna kondygnacja jest otynkowana, czego nie polecam przy tym trybie wznoszenia domu, warto będzie pokusić się też na wykonanie prowizorycznego orynnowania tak aby ściekająca z dachu woda nie spływała po ścianach budynku.

Kolejną sprawą jest zapewnienie połączenia stropu z elementami konstrukcyjnymi kondygnacji, którą będziemy dobudowywać w kolejnym etapie. Dotyczy to elementów żelbetowych takich jak słupy czy ściany, dla których trzeba wypuścić ze stropu tak zwane pręty startowe, do których dowiązane zostanie zbrojenie. Pręty umieszcza się w wieńcu lub w płycie przed betonowaniem i zalewa tak aby wystawały pionowo do góry. Po związaniu betonu należy je zagiąć równolegle do płaszczyzny stropu tak aby dało się je przykryć konstrukcją prowizorycznego dachu.

Na etapie budowy parteru trzeba również wyprowadzić ponad strop króćce do połączenia z instalacjami, czyli piony wodne i kanalizacyjne, pion centralnego ogrzewania oraz instalację elektryczną. Wszystkie te odcinki instalacji muszą być opróżnione z czynnika roboczego (wody) i zaślepione a w przypadku prądu zaizolowane i odłączone od napięcia. Najkorzystniej byłoby gdyby chowały się tuż pod warstwą ocieplenia, co zapobiegnie przed powstaniem mostków termicznych.

Musimy również pamiętać o nieco większych otworach takich jak ciąg komunikacyjny czyli w naszym wypadku klatka schodowa. W zależności od konstrukcji schodów możemy wykonać je od razu (schody żelbetowe) lub na etapie rozbudowy (w przypadku schodów drewnianych). Otwór w stropie musi być zarówno dla jednego i drugiego typu schodów wykony od razu.

Budując dom etapami, niezależnie od tego czy planujemy rozbudowę domu w pionie czy w poziomie, warto w przemyśleć docelowe rozwiązania konstrukcyjne i architektoniczne już na etapie projektu. Dotyczy to zwłaszcza kwestii fundamentów oraz ścian nośnych i zbrojenia stropów. Fundamenty oraz ściany nośne muszą być zaprojektowane na docelowe obciążenia jakie pojawią się po wykonaniu dobudówki. W przypadku stropów musimy przewidzieć czy na skutek przebudowy nie będziemy chcieli zmienić układu ścianek działowych, co będzie wymagało odpowiedniego wzmocnienia stropów.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Murowanie, Budowa kompleksowa
Podobne: Cechy techniczne ścian, Styropianowe szalunki tracone, Roboty budowlane w niskich temperaturach, Nowoczesna architektura domów jednorodzinnych, Dylatacja lekkich ścian działowych
Słowa kluczowe: murarz, zlecenie, budowa domu, , budowa, domy, domów, budowa etapami, etapy budowy, budowa etapowa, rozłożenie w czasie, stan surowy zamknięty, zabezpieczenie stropu, dobudowywanie