×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Dom inteligentny, czyli nowa technologia w zasięgu ręki.

Bezpieczeństwo, komfort, oszczędność w domowych rachunkach…brzmi jak bajka? Niekoniecznie! Producenci prześcigają się w ofertach, aby ułatwić Twoje życie. Ciągły rozwój nowoczesnych technologii, większa świadomość ekologii to tylko nieliczne aspekty, które mają wpływ na podniesienie poziomu nowoczesności w budynku, który jest Twoim domem.

Z dnia na dzień wprowadzamy coraz nowsze, ułatwiające nam życie systemy elektroniczne. Niestety ich nadmiar może doprowadzić do obniżenia komfortu domowników, lub najzwyczajniej w świecie przestaniemy ich używać. Dlatego warto już dziś zastanowić się nad czymś, co powszechnie nazwane zostało „Domem Inteligentnym”. Integruje on wszystkie instalacje, znajdujące się wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Nie musimy się martwić o dobór odpowiednich urządzeń, cały system zostaje indywidualnie dopasowanych do naszych potrzeb. Łącząc wszystkie podsystemy pozwala na ich wzajemne interakcje, czyli tym samym automatyczne sterowanie. Pozwala to na pełen komfort mieszkańców, którzy nie muszą martwić o obsługę urządzeń znajdujących się w domu. System domu inteligentnego potrafi również reagować na zdarzenia pochodzące z otoczenia. Jest to równoznaczne z większym bezpieczeństwem całego domu.


Koszty instalacji oraz oszczędności eksploatacji

Dostępne na rynku systemy nie wymagają licznych urządzeń. Postęp technologii pozwala na zniwelowaniu dodatkowych kosztów do minimum. Co do późniejszych wydatków związanych z wydatkami eksploatacyjnymi możemy liczyć na wiele oszczędności. Dotychczasowe straty ciepła wynikające z nadużycia oświetlenia, ogrzewania czy klimatyzacji, zostaną zniwelowane. Jest to główna zaleta domu inteligentnego – likwidujemy straty dzięki racjonalnemu wykorzystaniu energii. W jaki sposób działa całość systemu? Przykładem może być automatyczne wyłączanie klimatyzatorów w pomieszczeniach gdzie nikt nie przebywa. W czasie nocy system obniża temperaturę w domu, tak, aby nie zakłócić spokoju mieszkańcom. W pomieszczeniach niezamieszkałych ogrzewanie zostanie włączone do minimum. To wszystko odbywać się będzie bez naszego udziału, a nawet bez zastanowienia. Dodatkowo możemy liczyć na wczesne wykrywanie wszelkich awarii wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Dom ma szansę zacząć funkcjonować bez naszej ingerencji, co doskonale wpłynie na poprawę komfortu życia.


Bezpieczeństwo

Sam system alarmowy to niestety nie wszystko. Jest on niezbędny, ale nie jedyny, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Dom inteligentny nie tylko pozwala na wykrycie sytuacji niebezpiecznych, ale przede wszystkim czuwa na tym, aby takie sytuacje nie powstawały. Przykładem może być reakcja na zbyt duże stężenie gazu, w jakimś pomieszczeniu lub brak możliwości wyłączenia oświetlenia w sypialni, kiedy drzwi zewnętrzne nie zostały jeszcze zamknięte.

Warto pamiętać, że system pracuje również w trakcie naszej nieobecności. W trakcie wakacji nie musimy się martwić, że dom pozostał nieoświetlony i wygląda na taki, w którym nikt nie mieszka. Inteligentny system sterujący budynkiem doskonale symuluje obecność mieszkańców. W przypadku pojawienia się osoby niepożądanej możemy liczyć na reakcję wszystkich drzwi oraz okien. Zostanie również zapalone światło w budynku, włączy się alarm oraz zawiadomiona o włamaniu zostanie nawet policja. Scenariuszy takiej sytuacji jest wiele, wszystko zostanie indywidualnie dostosowane do potrzeb samych mieszkańców. Indywidualizm rozwiązań jest jedną z głównych zalet posiadania domu inteligentnego. Inne udogodnienia to między innymi system pożarowy, system pogodowy, obsługa urządzeń audio oraz innych urządzeń codziennego użytku itp. Praktycznie każda nasza potrzeba znajdzie rozwiązanie dzięki inteligentnemu domowi.

Sama jego praca polega przede wszystkich na pełnej automatyzacji. Wiele działań zostaje wprowadzonych poprzez jedno polecenie. Określone wcześniej zadania pozwalają na natychmiastową i automatyczną reakcję urządzeń. W momencie, kiedy decydujemy się na poszerzenie zadań dla systemu nie musimy martwić się o zmianę okablowania. Funkcje, które zostały raz zaprogramowane podlegają zmianom. Jeśli nie ma nas w domu nie musimy martwić się, w jaki sposób zmienimy np. temperaturę w salonie. Wszystko jest w pełni zintegrowane z naszym telefonem komórkowym. Wystarczy jedynie wysłać smsa z odpowiednim poleceniem. Telefon komórkowy również może się przydać i wtedy, kiedy jesteśmy w domu. Dzięki niemu możemy np. prowadzić rozmowy przez domofon.

Rozwiązań wpływających na poprawę komfortu życia jest tyle samo ile naszych pomysłów, czy potrzeb. System jest prosty w obsłudze bez względu na naszą znajomość nowoczesnej techniki. Warto jednak zastanowić się nad domem inteligentnym już na etapie projektowania budynku. Będzie to idealny moment dla określenia swoich potrzeb i oczekiwanych rozwiązań.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Domofony / Alarmy / Anteny / Monitoring
Podobne: Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. III, Alarm w domu, Zabezpieczenie domu przed włamaniem, Montujemy videofon
Słowa kluczowe: alarmy, domofony, systemy alarmowe, monitoring,