×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Domowe kino

Domowe kino kojarzy się z miejscem lekko oderwanym od reszty domu. Jest to pomieszczenie, w którym można oddawać się słuchaniu ulubionej muzyki czy oglądaniu filmów. Miejsce wymarzone praktycznie dla każdego mężczyzny, ale nie tylko. Takie centrum rozrywki stanowić może świetną i oryginalną alternatywę do spędzania czasu z zaproszonymi gośćmi, proponując im relaks na seansie filmowym lub organizując turnieje w grach online.

Kino domowe dla wielu niezorientowanych w tej tematyce osób nie różni się niczym od zwykłego telewizora i podłączonego do niego DVD. Nic bardziej mylnego. Osoby tkwiące po uszy w nowościach i nowinkach na temat sprzętu audio, szybko wyprowadzą nas z błędu, wskazując odpowiedni tok myślenia i pokazując różnice tych dwu rozwiązań. Mimo tego, że nie każdy dysponuje profesjonalną wiedzą techniczną i nie jest totalnym pasjonatem sprzętu audio, na pewno każdy takie kino domowe chciałby w domu mieć. Pytanie tylko czy możemy tę wizję wcielić w życie i jak się do tego zabrać? Gdzie i jak zaaranżować miejsce, które będzie rodzinnym centrum rozrywki?

Aby kino domowe spełniało nasze oczekiwania i faktycznie miejsce do tego przeznaczone mogło się tak nazywać wymaga to sporo wysiłku, pracy, planowania, naszego czasu i funduszy…. Jeśli zdecydujemy już na ten krok, należy zacząć od przemyślenia czy dotąd nieużywane pomieszczenie w podpiwniczeniu domu lub poddasze nadaje się do tego celu? Jeśli nie mamy takich możliwości, zawsze salon może pełnić funkcję prywatnego kina. Nie będzie to jednak kino domowe, a jedynie jego namiastka. Bo, o ile można nadrobić znakomitej jakości sprzętem, o tyle nie uda się nigdy salonu wytłumić, aby cieszyć się w pełni jakością dźwięku.

Idealnie jest, kiedy można myśleć o kinie domowym na etapie planowania i projektowania domu. Mając wizję na przeznaczenie piwnicy czy poddasza na kino domowe, można w optymalny sposób zaplanować rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, poprowadzenie instalacji tak, aby była niewidoczna czy zawczasu pomyślenie o odpowiedniej wentylacji. Równie istotne jest położenie takiego pomieszczenia względem innych pokoi w domu, pod kątem wyciszenia pomieszczenia i zminimalizowania dobiegających z pozostałej reszty domu odgłosów. Jeśli efekt pracy przy studio kinowym ma być spektakularny, warto zaangażować się w niego w 100%. Korzystając z dostępnych informacji zamieszczanych w branżowych magazynach dotyczących technologii audio oraz nowinek budowlanych, można wybrać to co dla nas najlepsze.

Proces realizacji planu, należy rozpocząć od zakupienia materiału wygłuszającego ściany i sufit. Tzw. gołe ściany źle wpływają na jakość dźwięku, odbijając go i wpływając katastrofalnie na akustykę wnętrza. Aby zapewnić naszemu pomieszczeniu korzystne rozchodzenie się fal dźwiękowych, należy je odpowiednio wygłuszyć. Na ściany powinna być położona tapeta wyciszająca (popularne tapety do wykładania salek konferencyjnych), inne dźwiękochłonne materiały dostępne w marketach budowlanych, albo grube tkaniny. Bardzo istotna jest ściana za widzem, ponieważ odgrywa istotną rolę w jakości odbieranego w pomieszczeniu dźwięku. Jeśli pozostanie pusta, może uwypuklać efekt pogłosu, stwarzając tym samym dyskomfort dla osób w niej przebywających. Sufit podobnie jak pozostałe ściany musi być wyłożony odpowiednim materiałem, np. tapetą tłumiącą dźwięki. Ewentualnie, jeśli tylko odpowiada nam taka opcja, fachowcy podpowiadają podwieszany sufit, który równie dobrze spełni tę funkcję. Dodatkowo, ostatnie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej efektowne i nowoczesne. Na podłogę idealna będzie izolacja panelami oraz położenie dodatkowo grubszej wykładziny dywanowej, która dopełni całości wnętrza, wpływając na doznania zmysłu słuchu. Będzie to jeszcze jedna opcja izolacji od reszty domu, szczególnie, jeśli kino domowe ulokowane zostało na poddaszu.

Do tego, aby kino domowe było miejscem dopracowanym w każdym calu, należy ewentualne istniejące w tym pomieszczeniu okna szczelnie zasłonić, stosując na przykład rolety w pełni nieprzepuszczające światła, podgumowane. Aby zapewnić sobie pełen komfort przebywania w „pokoju telewizyjnym”, warto pomyśleć o zainstalowaniu klimatyzacji. Jeśli tylko dysponujemy dodatkowymi pieniędzmi, będzie to odpowiednio spożytkowany wydatek. Przy zasłoniętych oknach i wyciszeniu pomieszczenia, takie rozwiązanie jest wręcz wymagane.

Pamiętając o tym, że miejsce, które przygotowujemy służy relaksowaniu się i odpoczynkowi nie zapominajmy o walorach estetycznych. Istotne i stwarzające nastrój będzie oświetlenie tego lokalu, zatem wybierajmy oświetlenie subtelne i punktowe. Można posłużyć się lampami podłogowymi stwarzającymi nastrój i dającymi niewielkie natężenie światła. Wygodne, rozkładane sofy i fotele z podnóżkami to równie ważna kwestia przy aranżowania kina domowego. Od gustu właścicieli zależy wybór tkaniny i fasonu, jednak najważniejsze, aby były na tyle wygodne, aby sesje seansów filmowych były ciekawe i nie stwarzające chęci do opuszczenia współtowarzyszy.

Ostatnim, albo pierwszym elementem do tego, aby wyciszony i odpowiednio wyremontowany pokój można było nazwać kinem domowym jest wybór sprzętu audio. To co kupimy zależy głównie od dysponowanego przez nas budżetu. W tym szczególnym wypadku warto zapoznać się z fachową radą specjalisty i skorzystać z ofert firm do tego celu wyspecjalizowanych.
autor: Anna Wołoszyńska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Wykładzina czy dywan, Wnętrza według Feng Shui, Wyspa kuchenna, Pralka w małym lokum, Czym przesłonić okno połaciowe
Słowa kluczowe: kino domowe, kino w domu, centrum rozrywki, wyciszenie ścian