×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Domy prefabrykowane

Przełom stuleci, w którym dane jest nam żyć, to okres szybkich przemian ekonomicznych, społecznych, technologicznych i kulturowych. Teraz liczy się czas i pieniądz. Dobra materialne, które dla poprzedniego pokolenia pozostawały w większości w sferze marzeń, dla obecnego są podstawą bytu. Tempo życia wymaga szybkiego zaspakajania potrzeb, wśród których najważniejszą jest własne lokum. Coraz więcej spośród nas marzy już nie tylko o apartamencie, ale o domu z ogrodem. Trudno w to uwierzyć, ale marzenie to może się spełnić w niespełna kwartał i to bez nerwów, bieganiny w poszukiwaniu materiałów i ekip fachowców, kłopotów, utrudnień, borykania się z nieprzewidzianymi problemami, a także bez bałaganu i brudu na placu budowy. Dom na działce może zostać wzniesiony nawet w ciągu tygodnia, a za miesiąc - i to od razu - będzie można w nim zamieszkać. Niemożliwe? A jednak. Wystarczy tylko mieć działkę budowlaną i zdecydować się na budynek prefabrykowany, a wkrótce dom będzie gotowy na przyjęcie mieszkańców i gości.

Fabryki domów

Systemy prefabrykacji budownictwa jednorodzinnego to jedna z najnowocześniejszych technologii wznoszenia domów wykorzystująca komponenty drewniane, drewnopodobne, betonowe, stalowe i inne. Łączy ona w sobie wyjątkowo krótki czas realizacji z bardzo wysoką jakością domu. Niezwykła precyzja łączeń elementów składowych pozwala budować obiekty z gwarancją na kilkadziesiąt lat, w tym także energooszczędne i pasywne.

Prefabrykacja to fabryczne wytwarzanie elementów i zespołów konstrukcyjno-budowlanych o dużym stopniu zaawansowania wykonawczego, którego podstawowym zadaniem jest przyśpieszenie realizacji poprzez wyeliminowanie z placu budowy wszelkich uciążliwych i pracochłonnych czynności produkcyjnych i przeniesienie ich do hal fabrycznych. Nieporównywalnie lepsze niż na placu budowy warunki i organizacja pracy, specjalistyczny sprzęt i maszyny, a także fachowy nadzór i kontrola umożliwiają wykorzystanie najnowszych osiągnięć technologicznych, których owocem jest produkt budowlany tańszy i lepszy jakościowo oraz zgodny z wszystkimi obowiązującymi normami.

Prefabrykacja to pojęcie szerokie, może bowiem obejmować różne części budynku, często całe ściany (z zamontowanymi w nich już oknami i drzwiami oraz elementami instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej itp.) lub ich fragmenty, panele i płyty, stropy, konstrukcje dachu, schody itp.

Prefabrykaty, to przygotowane (wyprodukowane na potrzeby konkretnego projektu - inwestora) do montażu gotowe elementy konstrukcyjno-budowlane, dostarczane na plac budowy, gdzie są składane, w zależności od ciężaru, ręcznie lub przy pomocy sprzętu zmechanizowanego. Zakres prefabrykacji może mieć różny stopień. Wyróżnia się:

  • prefabrykację otwartą – najpopularniejszą, w której prefabrykacji podlegają elementy ścian zewnętrznych (które nie są wypełnione izolacją) oraz konstrukcja dachowa; po zmontowaniu konstrukcji ścian i dachu wraz z poszyciem, na placu budowy wykonuje się pozostałe prace budowlane – montaż izolacji cieplnej, folii paroizolacyjnej i płyt-okładzin wewnętrznych oraz pozostałych prac
  • prefabrykację zamkniętą – bardziej zaawansowaną, w której już w fabryce powstają kompletnie wykonane wszystkie elementy budynku oraz wstępne prace elewacyjne (np. ściana posiada już izolację cieplną, na zewnątrz pokryta jest warstwą elewacyjną, natomiast po stronie wewnętrznej płytą gipsowo-kartonową, ma też otwory okienne i drzwiowe, a także inne elementy przewidziane w projekcie domu). Domy wznoszone systemem prefabrykacji zamkniętej nazywa się domami gotowymi. Montaż ich trwa kilka dni.

 

W zależności od stopnia zaawansowania technologicznego wyróżnia się:

  • system małoblokowy – polegający na montażu ścian na miejscu budowy z paneli (standardowych elementów ściennych przystosowanych do transportu samochodem ciężarowym i do montażu bez użycia ciężkiego sprzętu); jego zaletą jest możliwość produkowania większej ilości elementów i łatwego ich przechowywania oraz prostota wznoszenia, natomiast wadą - dość duża pracochłonność i konieczność stosowania dużej ilości łączników; realizacja domu trwa od dwóch do trzech miesięcy (sam szkielet w ciągu kilku dni)
  • system wielkoblokowy – najbardziej rozpowszechniony - wykorzystujący większe elementy (całe ściany, wiązary, stropy) i wymagający specjalnych środków transportu i sprzętu dźwigowego (co jest poczytywane za wadę); cechuje go wyższa jakość, ekonomiczność i szybkość; wznoszenie szkieletu domu trwa kilka dni, a cały budynek jest gotowy po 2-3 miesiącach,
  • system modułów przestrzennych – najszybszy, ale wymagający użycia do montażu ciężkiego sprzętu; moduły dla domów dużych obejmują poszczególne pomieszczenia budynku, natomiast dla małych nawet pół budynku, całą kondygnację lub kompletną konstrukcję dachu; system polega na budowaniu kompletnych, wykończonych części budynku wielkości kontenera; roboty na miejscu budowy zostały ograniczone do ustawienia modułów na fundamencie, podłączeniu mediów i ukryciu złączy; cały dom można zmontować w przeciągu zaledwie kilku godzin.

 

Szybka ścieżka realizacji

Etapy realizacji domów prefabrykowanych zależą od stopnia zaawansowania prefabrykacji elementów budowlanych i ich cyklicznego zwożenia na plac budowy. Domy gotowe (o najwyższym stopniu prefabrykacji) są realizowane najszybciej.

Firmy budujące domy prefabrykowane dysponują własnymi katalogami projektów budynków mieszkalnych, ale inwestor sam może dostarczyć projekt w dowolnej technologii. Wykonawca zaadaptuje go odpowiednio do wybranej technologii prefabrykowanej, w której będzie wznoszony dom.

Przygotowanie produkcji budynku zajmuje kilkanaście tygodni. W tym czasie zostaje wykonana dokumentacja, na podstawie której są produkowane prefabrykaty, a później wykonany montaż budynku. Średni czas produkcji poszczególnych części domu to okres od dwóch do trzech tygodni.

Wykonanie fundamentu budynku może pozostawać w gestii inwestora lub może być zrealizowane przez firmę, która przygotowuje i montuje całą prefabrykację.

Ekipa budowlana wykonująca montaż domu na placu budowy składała się zazwyczaj z sześciu osób (pięciu monterów i osoby nadzorującej). W ciągu trzech dni, przy wykorzystaniu dźwigu, bezpośrednio z samochodu ciężarowego na miejsce swego wbudowania, są montowane największe elementy konstrukcyjne, kolejno: ściany zewnętrzne parteru, ściany wewnętrzne oraz elementy stropowe. Następnie są montowane ściany szczytowe, kolankowe i ściany wewnętrzne poddasza, a na koniec moduły stropu nad poddaszem oraz elementy dachowe. Po ukończeniu konstrukcji zasadniczej, w ciągu około tygodnia, odbywa się krycie dachu, zakładanie obróbek blacharskich i rynien, montaż okien dachowych i budowa komina. Ostatnim etapem są prace elewacyjne obejmujące: uzupełnianie miejsc łączeń elementów prefabrykowanych, a następnie ich zagruntowanie, położenie materiałów elewacyjnych (np. tynku), montaż rolet okiennych. Równocześnie wewnątrz budynku firmy kooperacyjne wykonują wszystkie instalacje wnętrzowe (wod.-kan., elektryczna). Po upływie piętnastu dni wszystkie roboty montażowe są zakończone.

Domy z fabryki są znacznie droższe niż domy murowane, ale za to ich koszty eksploatacji są o wiele niższe niż domów tradycyjnych. Warto więc zastanowić się czy nie lepiej wybudować drożej i szybko, a potem mieć spokój i płacić mniejsze rachunki za użytkowanie budynku niż budować tradycyjnie – dłużej i na pozór taniej, ale borykając się z wieloma trudnościami i nieprzewidzianymi kosztami od samego początku procesu inwestycyjnego i wcale nie uwolnić się od nich po jego zakończeniu.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Domy prefabrykowane
Podobne: Fertighaus, Gotowy dom - zalety domów prefabrykowanych, Letni domek na działce, Technologia szkieletu stalowego, Technologie domów prefabrykowanych
Słowa kluczowe: domy, domy z,