×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Domy z keramzytu

W ostatnim dziesięcioleciu pojęcie "ekologia" zrobiło karierę na Zachodzie jak również i w Polsce. Wśród materiałów budowlanych do grupy najbardziej ekologicznych zalicza się keramzyt.

Keramzyt to lekkie, sztuczne kruszywo budowlane, wypalane z gliny ilastej w temperaturze ok. 1150°C. Do produkcji używa się glin pęczniejących. Po wstępnym rozdrobnieniu i uplastycznieniu materiał kieruje się do pieców obrotowych. W procesie wypalania uzyskuje się materiał w kształcie okrągłych lub owalnych brył o zróżnicowanych frakcjach. Glina podczas spiekania znacznie powiększa swoją objętość. Każda z porowatych wewnątrz "kulek" pokryta jest twardą osłoną ceramiczną.

Otrzymane kruszywo należy do materiałów niepalnych, obojętnych chemicznie, odpornych na wilgoć, działanie pleśni, grzybów i gryzoni. Posiada dobre parametry izolacji cieplnej. Jest to materiał stosunkowo nowy i mało rozpowszechniony. Może być on przydatny zarówno przy wznoszeniu nowych budynków, jak i w konserwacji i modernizacji obiektów istniejących.

Te cechy połączone z właściwościami izolacyjnymi sprawiają, że dom gotowy z keramzytu może być porównywany z komfortem, jaki daje dom murowany. Na korzyść tego pierwszego przemawia ponadto niskie zużycie dodatkowych materiałów, które powoduje mnóstwo oszczędności, a to rekompensuje spory koszt budowy domu. Dodatkowo keramzyt jest materiałem, który umożliwia budowę bez jakichkolwiek ograniczeń modułowych: łuki, skosy, otwory, bruzdy, a nawet elementy wypukłe lub zaokrąglone.

Szybkość wznoszenia domów z keramzytu to największy z atutów tego rozwiązania. Inwestorzy decydujący się na keramzyt w bardzo krótkim czasie od momentu podjęcia decyzji mogą zamieszkać we własnym domu lub mieszkaniu. Domy z keramzytu budowane są z wykorzystaniem wcześniej przygotowanych modułów. Te są po kolei montowane na budowie.

Keramzyt jest materiałem służącym do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Z tego budulca powstają nie tylko ściany konstrukcyjne i działowe, ale także nadproża i stropy. Dom gotowy zawiera wtedy ściany składające się w 75% procentach z keramzytu, w 10% z cementu i w 15% z piasku. W przypadku domów tego rodzaju nie ma potrzeby, aby stosować tynki wewnętrzne. Ściany są bowiem bardzo gładkie – idealne, aby od razu je malować lub położyć na nie tapetę. Ściany mają gotowe otwory okienne i drzwiowe o dowolnym kształcie. Nadproża wykonane są jako zespolone z elementem ściennym. Umożliwia to wykonanie nadproża z betonu konstrukcyjnego przy jednoczesnym zastosowaniu keramzytobetonu w pozostałej części. Elementy konstrukcyjne, przywożone i montowane na placu budowy, nie muszą być sezonowane. Po zakończeniu montażu można natychmiast przystąpić do dalszych prac.

Keramzyt charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodności cieplnej co sprawia, że można wykorzystywać go do wykonywania elementów o doskonałej izolacyjności. Ściana z keramzytu o grubości 15 centymetrów izoluje w równym stopniu, co ściana z cegły o grubości pół metra. Bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła U= 0,26 W/m2*K. jest doskonałym akumulatorem ciepła, dzięki czemu ściana z keramzytu potrafi utrzymać ciepło dłużej niż ściany z innych materiałów budowlanych.

Wyroby z keramzytu zapewniają dobry mikroklimat wewnątrz i idealne warunki dla człowieka, charakteryzuje się najlepszą paraprzepuszczalnością spośród wszystkich materiałów dostępnych na rynku. Oznacza to, że ściany i stropy keramzytobetonowe swobodnie odprowadzają parę wodną na zewnątrz budynku nie dopuszczając do zawilgocenia budynku, a jak wiadomo tylko suchy materiał jest dobrym izolatorem przed zimnem.

Struktura keramzytu zapewnia również ścianom doskonałe właściwości dźwiękochłonne, co przekłada się na komfort mieszkania w tego typu budynkach.

Domy keramzytowe są solidne i trwałe. Keramzyt nie poddaje się działaniu czynników chemicznych i atmosferycznych, nie gnije jest odporny na gryzonie i owady. Ścianę z keramzytobetonu cechują bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe na ściskanie.

Na prefabrykowane domy keramzytowe producent udziela 50-letniej gwarancji. Cena budowy takiego domu jest atrakcyjna, dzięki oszczędnościom poczynionym na etapie wykończenia (brak tynków wewnętrznych i szpachlowania ścian), oraz dzięki szybkiej realizacji. Jest to technologia bardzo elastyczna, można bez żadnych ograniczeń wykonać najbardziej skomplikowane projekty architektoniczne. Zastosowanie keramzytu w naszej technologii pozwala uzyskiwać dla ścian znakomite parametry cieplne, akustyczne, przeciwpożarowe, higroskopijne i wytrzymałościowe. Dzięki tylu zaletom warto rozważyć wybór technologii budowania.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Domy prefabrykowane, Materiały budowlane
Podobne: Ceramika poryzowana, Elewacje klinkierowe, Jakich materiałów unikać przy budowie domu?, Gładzie gipsowe, Jak montować kołki rozporowe
Słowa kluczowe: domy, domy z, keramzyt, domy prefabrykowane, ściany keramzytowe, technologia