×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Drewno budowlane

Pod ogólnym pojęciem drewna budowlanego kryje się zarówno materiał używany do wznoszenia konstrukcji budowlanych takich jak więźby dachowe, ściany czy drewniane elementy wykończeniowe czyli na przykład parkiety i boazerie, stolarkę okienną i drzwiową ale także wszelkiego rodzaju drewniane elementy deskowań, szalunków oraz podparć tymczasowych.

Drewno używanie na budowie do celów konstrukcyjnych to przede wszystkim drewno iglaste. Najlepiej nadaje się do tego tarcica świerkowa i sosnowa. Podstawową zaletą predestynującą wymienione gatunki do bycia materiałem na elementy konstrukcyjne jest ich sprężystość oraz wytrzymałość. Dzięki dużej sprężystości elementy konstrukcyjne lepie radzą sobie z dużymi obciążeniami i nie pękają pod wpływem obciążeń dynamicznych, co miałoby miejsce w przypadku drewna twardego. Ponadto jest to drewno miękkie a co za tym idzie łatwe w obróbce. Ma to niebagatelne znaczenie ponieważ tak popularny element konstrukcji jak na przykład więźba dachowa wymaga podczas montowania na placu budowy wycinania i docinania elementów w celu uzyskania dopasowanych i sztywnych połączeń Niekiedy konieczne jest jednak zastosowanie twardszego drewna takiego jak dąb. Wykonuje się z niego na przykład podkładki drewniane pod belki stropu drewnianego, które umieszcza się w miejscu oparcia belek na wieńcu.

O wiele szersza gama drewna wykorzystywana jest do wykonywania elementów wykończeniowych, podłóg, boazerii czy schodów. Tu z kolei cenione jest drewno twarde. Jest ono odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne a także posiada atrakcyjne usłojenie, co jest nie bez znaczenia dla estetyki wykonanych z niego elementów. Najpopularniejszymi gatunkami są drzewa liściaste takie jak grab, olcha, dąb, buk i modrzew ale także sosna. Najtwardszym z wymienionych gatunków jest modrzew. Drewno sosnowe jest chętnie wykorzystywane jako materiał wykończeniowy ze względu na większą od świerku twardość oraz możliwość nadawania dowolnych kolorów. Jest to drewno bardzo jasne i dlatego łatwo uzyskiwać na nim dowolne kolory. Bardzo popularne stały się również gatunki egzotyczne takie jak heban czy palisander lub teak. Posiadają one naturalnie atrakcyjne ubarwienie i usłojenie. Ponadto niektóre gatunki charakteryzują się bardzo dużą odpornością na warunki atmosferyczne i są wykorzystywane do wykonywania zewnętrznych elementów wykończeniowych takich jak balustrady czy okładziny elewacyjne.

Do wykonywania szalunków i deskowań a także do produkcji stempli, podobnie jak w przypadku konstrukcji, stosowane jest drewno iglaste. Przemawia za tym łatwości jego obróbki, duża sprężystość, a także cena. Używane do tego elementy nie wymagają obróbki takiej jak czterostronne struganie czy impregnowanie. Podkładki czy bardzo obciążone kliny warto jednak wykonać z twardego drewna liściastego na przykład dębu.

Niezależnie od tego czy z danego drewna mają być wykonane deski które posłużą za szalunek do ław fundamentowych, drzwi wejściowe do domu czy konstrukcja dachu musi ono zostać ścięte o odpowiedniej porze, obrobione i przejść kontrolę jakości. Najlepszy okres na ścinanie drzew to zima i wczesna wiosna. Drewno posiada wtedy najmniej wilgoci . Do tartaku nie mogą trafić drzewa chore, uschnięte lub powalone przez wiatr. Po okorowaniu i pierwszym przetarciu odrzucane są elementy popękane, noszące ślady zarobaczenia czy zgnilizna oraz posiadające chore sęki.

Pod względem rodzaju obróbki możemy otrzymać tak zwaną tarcicę nieobrzynaną lub obrzynaną. Ta pierwsza powstaje na skutek przecięcia (fachowo powinno się mówić przetarcia) pnia w tylko jednej płaszczyźnie. Powoduje to, że boki elementów prostopadłe to płaszczyzny cięcia są obłe i niekiedy noszą ślady kory. Jest to najtańsza tarcica i stosuje się ją do wykonywania prowizorycznych konstrukcji na budowie takich jak szopy czy ogrodzenia. Niekiedy jedna celowo używa się jej do wykonywania elementów wykończeniowych lub ozdobnych.

W przypadku tarcicy obrzynanej pień cięty jest w dwóch prostopadłych płaszczyznach. Otrzymany produkt to elementy o przekroju prostokątnym. Z tak obrobionego drewna wykonuje się wszelkiego rodzaju deskowania i szalunki na budowie.

Istotnym czynnikiem jest również odpowiednia wilgotność drewna. Dotyczy to głównie drewna konstrukcyjnego, którego wilgotność powinna ona wynosić około 19% oraz drewna wykończeniowego. Materiał na schody czy parkiet nie powinien mieć więcej jak 9% wilgotności. W tym celu drewno po przetarciu (przecięciu) poddawane jest suszeniu do wymaganej wilgotności. W przypadku drewna konstrukcyjnego, które będzie wbudowane w zamkniętych przestrzeniach, na przykład szkielet ściany w domu drewnianym, jego wilgotność w momencie wbudowania nie powinna wynosić więcej jak 14%. Wbudowanie zbyt wilgotnego drewna może doprowadzić do jego wypaczenia się, czyli zwichrowania a nawet popękania.

Drewno konstrukcyjne musi zostać poddane dodatkowo dwóm procesom. Pierwszy z nich to struganie. Ma ono na celu wygładzenie powierzchni drewna czyniąc go odporniejszym na działanie płomieni i szkodników. Gładka powierzchnia utrudnia dostanie się do wnętrza owadów lub larw żerujących w drewnie a także utrudnia zajęcie ogniem. Drugi proces to impregnacja. Drewno nasączane jest specjalnymi preparatami, które zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów oraz utrudniają rozprzestrzenianie się ognia.

Kupując drewno konstrukcyjne na budowę należy zwrócić uwagę czy zostało prawidłowo obrobione, czy przeciwległe krawędzie są do siebie równoległe i czy wszystkie powierzchnie zostały zestrugane. Należy skontrolować je również pod względem przebarwień i spękań oraz sęków. Zmiany koloru w postaci ciemnych plam mogą świadczyć o obecności grzybów, na przykład sinicy. Po zakupie drewna w tartaku powinniśmy otrzymać dokumenty poświadczające o jego zaimpregnowaniu (jeśli dotyczy) oraz klasie wytrzymałości. Drewno dostępne jest w kilku klasach wytrzymałościowych. Materiał na więźbę dachową lub strop powinien posiadać klasę C27 lub C24.

W przypadku zakupu tarcicy należy unikać „super okazji”. Niestety, nie ma nic za darmo i podejrzanie niska cena może oznaczać ukryte poważne defekty surowca. Pamiętajmy, że drewno jako element konstrukcyjny jest tak samo ważnym materiałem jak stal zbrojeniowa czy beton, dlatego nie należy na nim oszczędzać.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Materiały budowlane
Podobne: Ekologiczna przyszłość budownictwa, Styropian styropianowi nierówny, Materiały z rozbiórki, Technologia szkieletu stalowego, Posadzki epoksydowe
Słowa kluczowe: drewno na budowę, drewno konstrukcyjne, drewno do szalunków, tarcica, deskowania, wilgotność drewna, klasa wytrzymałościowa